LYŽOVANIE

Lyžiarska turistika > Výber a údržba bežeckých lyží
Krásy zimnej prírody najlepšie spoznáme na lyžiach. Nie v radoch na vlekoch a plných zjazdovkách, ale na zasnežených lesných cestách a hrebeňoch hôr. Pre strmšie a dlhé výstupy a zjazdy a terén nad hranicou lesa sú vhodné skialpinistické alebo telemarkové lyže. Do rovného a mierne zvlneného terénu sa najlepšie hodia bežky.
Aby sme mali z pohybu na lyžiach potešenie a jazdili bezpečne musíme mať aj správne vybrané a pripravené lyže.
LYŽE
Druhy bežeckých lyží
Na trhu je viac druhov lyží, určených pre rôzne podmienky určenia. Bežecké lyže si vyberať podľa toho čomu sa chceme venovať. Či sa budeme lyžovať na upravených stopách alebo vo voľnom teréne.
• pretekárske – označené ako race určené výkonnostným lyžiarom s výbornou technikou, sú ľahké, úzke, vyžadujú starostlivú údržbu a sú určené len na upravené trate. Max. šírka lyží 45 mm. Majú najkvalitnejšiuí skĺznicu, ktorá dobre absorbuje parafín. Vyrábajú sa v relatívne malých sériách. Cenove patria medzi najdrahšie. Tieto lyže sa ešte môžu deliť na:
– univerzálne
– mokré s označením (+), wet alebo klister na čerstvý, mäkký sneh. Majú menšiu tvrdosť a mäkšiu špičku.
– suché s označením (-), cold alebo pulver na tvrdý sneh. Sú tvrdšie, s pevnou špičkou a pätkou.
– lyže vyvinutá špeciálne pre preteky pri teplotách okolo 0°C.
Tieto lyže kupovať len v odbornej predajni vybavenej flextesterom aby nám vybrali lyže, ktoré tvrdosťou zodpovedajú našej váhe.
• športové – určené lyžiarom s dobrou technikou bez veľkých pretekárskych ambícií. Vhodné aj na masové behy. Max. šírka lyží 45 mm.
• allround – určené športovým hobby bežcom bez pretekárskych ambícií. Lyže pre všestranné použitie, vhodné na beh a turistiku v stope. Sú kompromisom medzi športovými a rekreačnými lyžami. Šírka lyží 46–48 mm.
• rekreačné – určené hobby bežcom, začiatočníkom a starším ľuďom pre turistiku v stope a mimo stopu. Šírka lyží nad 48 mm.
• turistické – určené hlavne na turistiku prevažne mimo upravenú stopu. Sú väčšinou veľmi mäkké, ťažšie, robustnejšie a širšie. Majú lepšiu stúpavosť ako sklz a dobre vedú smer. Lyže (ale aj viazanie a topánky) do neupraveného terénu bývajú označené skratkou BC (backcountry). Môžu mať ešte rôzne úpravy: napr. s kovovými hranami, telemarkového tvaru (stred užší ako špička a päta, majú lepšiu točivosť), skĺznica s protišmykovými šupinami (multigrip, nowax, crown…).
Lyže so šupinami inej kategórie ako turistické nedoporučujem kupovať, lebo som ešte nepočul o nikom kto by bol s takými lyžami spokojný. Skôr naopak, sú určené skôr na chôdzu ako beh. Šupiny fungujú len na niektorom druhu snehu pri určitej vlhkosti a teplote, majú zlý sklz aj z kopca, sú hlučné. Ak sa pre tieto lyže predsa len rozhodnete tak vedzte, že ich treba tiež voskovať. Sklzné plochy voskovať ako u ostatných lyží, šupiny k tomu určenými voskami.
Pre tých ktorým sa nechce voskovať zaujímavou alternatívou sú lyže Peltonen s technologiou Nanogrip.

Podľa normy ISO sa lyže označujú nasledovne:
„S“ – športové, pretekárske
„A“ – allround
„L“ – rekreačné
„W“ – turistické

U kategórií „S„ a „A“ rozdeľujeme lyže na:
– lyže na klasiku („C“ clasic)
– lyže na korčuľovanie („S“ skate)

Skĺznica
lyží musí byť pevná a pružná. Aby mohla absorbovať vosk je porézna. Čím je skĺznica poréznejšia, tým viac absorbuje vosku. Poréznejšia skĺznica je zároveň rýchlejšia, ale sa musí častejšie a viac voskovať. Vyrába sa z polyetylénu, lebo jeho makromolekuly dobre príjmajú parafín, ktorý je hlavnou súčasťou lyžiarskych voskov. Transparentná skĺznica má väčšiu húževnatosť. Čierna (grafitová) je drahšia, na základe jej antistatických vlastností lepšie chráni pred znečistením. Má dobrú tepelnú vodivosť, čo má vplyv na jej dobré sklzné vlastnosti najmä pri mokrom snehu, ale je mäkšia a tým aj náchylnejšia na poškodenie.
Rôzna je aj tvrdosť skĺznice. Miešaním rozdielnych materiálov dosiahneme zložitú molekulárnu štruktúru a tým skĺznicu rôznych vlastností a kvality pre rôzne podmienky. Čím je dlhší polymerný reťazec, tým je kvalitnejšia skĺznica. Drahé skĺznice bývajú obohatené karbónom, fluórom alebo keramickými vláknami.
Extrudovaná skĺznica sa vyrába z nízkomolekulárnych polyetylénov (PE) vytlačováním roztaveného polyetylénu úzkou hubicou. Je najmenej porézna, chemicky nestála, citlivejšia na degradáciu UV žiarením, pomalšia ale lacnejšia.
Sintrovaná skĺznica sa vyrába z vysokomolekulárnych polyetylénov (HMPE). Vzniká lisovaním valcových blokov z práškového polyetylénu za vysokého tlaku a teploty. Takto vytvorený blok ostane porézny. Po vychladnutí sa rotáciou valcového bloku nožom lúpe do podoby tenkej skĺznice. Sintrovaná skĺznica je porézna, absorbuje viac vosku a tým je rýchlejšia. Je chemicky stála ale náročnejšia na výrobu a tým aj drahšia. Je odolnejšia proti poškrabaniu, ale horšie sa opravuje.
Každú skĺznicu musíme pred degradáciu chrániť voskom.

Aké lyže kúpiť?
Už pred kúpou musíme vedieť pre aké lyže sa rozhodneme. Pri výbere bežeckých lyží vychádzame z toho, akú používame techniku a v akom teréne budeme väčšinou lyže využívať. Ďalej si musíme určiť štýl, či klasika alebo korčuľovanie. Na klasických lyžiach môžeme aj chvíľu korčuľovať ale opačne sa to nedá. Na lyžiach na korčuľovanie sa klasika jazdí veľmi ťažko, majú inú konštrukciu sú tvrdé a preto ich je ťažšie prešliapnuť za účelom kvalitného odrazu. Kompromisom sú univerzálne lyže určené na klasiku aj korčuľovanie. Niekedy sú označené ako „kombi“ alebo „duatlon“. U kombinovaných lyží je potrebné zvoliť určitý kompromis medzi dĺžkou a tvrdosťou. Na klasiku sú krátke, na korčuľovanie zase dlhé a mäkké. Dobrá alternatíva ku kombinovaným lyžiam sú kratšie a tvrdšie klasické lyže. Pred nákupom si musíme ujasniť niekoľko kritérií. Najlepšie urobíme keď si lyže kúpime v špecializovaných predajniach, kde nám poradia s výberom. Kto sa chce na lyžiach dobre povoziť a vychutnať si aj pohyb v stope a na masových behoch kúpi lyže športové a lepšie. Pri porovnávaní jazdných vlastností lyží sa nedá povedať ktorá značka je najlepšia. Poprední výrobcovia Fischer, Madshus, Atomic, Rossignol robia lyže zrovnateľnej kvality a je medzi nimi minimálny rozdiel. Takže na značke toľko nezáleží, ale je dôležité vyberať lyže podľa tvrdosti a kvality skĺznice. Nemusíme kupovať najnovšie modely, staršie bývajú lacnejšie. Najlepšie je poobzerať sa po sezónnych výpredajoch. Ak chceme lyže len na chodenie a nie kĺzanie stačí vybrať lacné lyže.
Pri kúpe si lyže pozorne prehliadneme či nemajú vady (poškodená alebo zle prilepená skĺznica, praskliny, trhliny, na bokoch aj na vrchnej vrstve).

Dĺžka lyží
Pre výber správnej dĺžky lyží je dôležitá výška postavy lyžiara.
lyže na klasiku
lyže na korčuľovanie
lyže kombi
– výška postavy + 20–25 cm
– výška postavy + 10–15 cm
– výška postavy + 15–20 cm
Začiatočníci môžu mať lyže o 10 cm kratšie. Dlhšie lyže majú lepší sklz, sú rýchlejšie, stabilnejšie a lepšie vedú stopu, kratšie naopak.

Tvrdosť lyží
Je dôležitejšia ako dĺžka lyží. Pre výber správnej tvrdosti je dôležitá hmotnosť lyžiara. V podstate platí, že čím sú lyže dlhšie tým sú tvrdšie. Lyže sa podľa tvrdosti delia na Soft, Medium a Hard (Stiff).
Pri správne zvolenej tvrdosti, ak zaťažíme rovnomerne obe lyže, by mazacia zóna nemala mať kontakt so snehom, sklz prebieha na sklznej zóne. Mazacia zóna sa dostáva do kontaktu so snehom len pri odraze, keď je váha tela prenesená na odrazovú lyžu a preto ju viac prehne.
Pri mäkších lyžiach je kontakt trvalý, je síce ľahší odraz ale lyže menej kĺžu a rýchlejšie sa derie vosk – sú vhodné skôr na turistiku.
Pri tvrdších lyžiach aj po zaťažení mazacia zóna bude nad snehom a lyže budú podklzávať aj keď budeme mať správne navoskované. Naopak športovci s dobrou technikou odrazu môžu použiť tvrdšie lyže.
Taktiež pri korčuľovaní mäkké lyže budú menej kĺzať a tvrdšie lyže budú pri odraze ustreľovať.
Pri kúpe musíme zmerať tvrdosť u každého páru zvlášť. Tvrdosť sa môže líšit pár od páru. V jednej dĺžke sa dajú vybrať rôzne tvrdosti v rozmedzí cca 10 kg. Pri výbere tvrdosti lyží na turistiku by sme mali zohľadniť približne aj váhu batohu.
Pri kúpe lyží dať prednosť odbornej predajni, ktorá má prístroj na meranie tvrdosti lyží (flextester) a označí aj veľkosť mazacej zóny v závislosti od váhy lyžiara.

Postup pri výbere
Najprv podľa výšky postavy zvoliť správnu dĺžku lyží a potom podľa váhy vybrať k danej dĺžke tvrdosť lyží.


PALICE
Dĺžkou palice sa myslí dĺžka od špičky po otvor na pútko na rúčke. Dĺžku palíc môžeme určiť viacerými spôsobmi.
Dĺžka palíc na klasiku:
• po stred ramenného kĺbu*
• výška postavy −15 %
• výška postavy × 0,85
Dĺžka palíc na korčuľovanie:
• po ústa *
• výška postavy −10 %
• výška postavy × 0,90
* ak stojíme v obchode obutý
 Výpočet dĺžky palíc
 výška postavy   [cm]  klasika [cm]
 korčuľovanie [cm]
Dĺžka palíc pre začiatočníkov a bežcov so slabšou technikou môže byť o 5 cm kratšia.
Dĺžka palíc na turistiku môže byť – výška postavy mínus cca 30 cm.
Menšie odchýlky vznikajú individuálnou jazdou jednotlivca. Kratšie palice sú vhodné pre technickejšiu jazdu a do kopca, dlhšie skôr pre silových jazdcov a na rovine. Na upravených tratiach sa používajú dlhšie palice ako v teréne mimo stopu.
Materiálom palíc je najčastejšie zliatina hliníka alebo kompozity (karbónové, alebo sklené vlákna).
Hliníkové palice sú ťažšie, viac pružia ale sú lacnejšie, viac vydržia a dajú sa ľahšie opraviť. Sú vhodné na turistiku.
Kompozitové palice sú ľahšie, lepšie sa ovládajú pri jazde ale sú drahšie, krehké a relatívne ľahko sa lámu. Sú vhodné pre pretekárov do upravenej stopy.
Kvalitnejšie palice majú tvrdšie hroty, ktoré dlhšie vydržia a lepšie sa s nimi odráza na zamrznutom teréne.
Palice by mali mať regulovateľné pútko. Pre turistiku mimo upravenú stopu sú vhodnejšie palice s väčším tanierom.

Nie vždy sa nám podarí kúpiť palice požadovanej dĺžky, tak môžeme kúpiť dlhšie a tie skrátiť.
Rúčky ponoriť do vriacej vody (korkové vložiť do igelitového vrecka), po nahriatí v rukavicach stiahnuť, môžeme si pomôcť otáčaním rúčky. Skrátiť palicu na požadovaný rozmer, zraziť hrany, hlavne vonkajšiu a zľahka očistiť brúsnym papierom. Rúčky vložiť do igelitového vrecka, ponoriť do vriacej vody, po nahriatí nasadiť rúčku a proti podlahe silou zatlačiť až na doraz.
Pozor, pri montáži správne natočiť rúčku oproti tanieru.
Keď kupujeme rúčky ako náhradný diel, dať pozor aby priemer diery na rúčke bol zhodný s priemerom palice. Pokiaľ je rúčka voľná môžeme ju prilepiť tavným lepidlom. Lepidlo natrieť na palicu, mierne ohriať horkovzdušnou pištoľou a nasadiť rúčku. Najčastejšie býva priemer palice 16 mm.
Taniere na paliciach meníme podobne ako rúčky.
VIAZANIE A TOPÁNKY

VIAZANIE
V prvom rade musia byť vzájomne kompatibilné. Najlepšie je kúpiť viazanie a topánky spolu. Vhodné sú moderné viazania, ktoré umožňujú lepšie ovládanie lyží. Vyrábajú sa dva druhy:
NNN (New Nordic Norm) – firma Rottefella.
SNS (Salomon Nordic System) – firma Salomon.
SNS PILOT pretekárske viazanie, upevňuje sa dvomi oskami umiestnenými na topánke. Vpredu chýba gumový flexor. Topánku k lyži priťahuje oceľová pružina prichytená k druhej oske. Uchytenie v dvoch bodoch umožňuje lepšie ovládanie lyží. Vyrába sa na skate aj klasiku. Líšia sa tvrdosťou pružiny. Nevýhodou je, že má viac dier a tým aj komplikovanejšiu montáž. Montuje sa 0,5 cm za ťažisko, ale radšej si montáž dať urobiť v odbornom servise.
Viazania sa vyrábajú v dvoch prevedeniach. Z viazania možno vystúpiť buď stlačením gombíka alebo manuálnym otvorením páčky.
Pred pripnutím lyží očistiť drážky na lyžiarke od kamienkov a iných nečistôt.

NIS systém – Nordic Integrated Systém
Firma Rottefella spolu s firmami Madshus a Rossignol vyvinula systém NIS. Využíva ho už aj Fischer. Priamo v lyži je integrovaná doštička, na ktorú sa viazanie systému NIS bez vŕtania a použitia skrutiek rýchle a jednoducho nasunie (zacvakne) – „click on“. Viazanie môžeme pozdĺžne nastaviť v 5-tych rôznych polohách, čo umožňuje individuálne nastavenie pre každého lyžiara zvlášť podľa bežeckého štýlu. Zaisťuje optimálnu stabilitu, lepší odraz a ovládanie lyží.
Na NIS dosku môžeme nasunúť len NNN viazanie. Ak chceme na takéto lyže namontovať SNS viazanie je to možné, stačí navŕtať diery ako u klasických lyží.

Montáž viazania
medzi viazaním na klasiku a na korčuľovanie nie rozdiel, líšia sa len tvrdosťou gumičky vpredu (flexor). Montáž je rovnaká. Na veľkosti topánky nezáleží, vždy montovať tak, aby čap na topánke bol priamo v ťažisku lyže. Ťažisko musíme odmerať, na lyži vyznačené ťažisko väčšinou nezodpovedá skutočnosti. Ak je ťažisko na každej lyži iné, viazanie montovať na ťažisko ktoré je viac vzadu. Diery sa obyčajne vŕtajú vrtákom priemeru 3,6 mm do hĺbky 14 mm. Použiť priloženú šablónu. Dáme si záležať na presnosti. Diery vyplniť disperzným lepidlom (napr. Herkules) k vôli vodotesnosti a nie pre pevnosť. Nelepiť pevnostnými lepidlami, lebo potom sa väčšinou viazanie nedá odmontovať bez poškodenia lyže. Najprv montovať špičku a potom podľa veľkosti topánky podpätok.

TOPÁNKY
Topánky - kompatibilita s viazaním
NNN SNS
Alpina
Fischer
Madshus
Rossignol
Atomic
Botas
Salomon
Sportful
One way
V kvalite viazania SNS a NNN nie je žiadny podstatný rozdiel, líšia sa hlavne topánky. Preto je najlepšie najprv si vybrať topánky a potom podľa nich viazanie. Topánky si musíme vyskúšať ako sedia na nohe. Každý výrobca má iné kopyto. Pri kúpe topánok skúšať vždy s ponožkou a kúpiť asi o 1/2 väčšie, lebo noha sa zaťažením prekrví a rozšíri. Výrobcovia sa od seba líšia tvarom kopyta, dôležité je aby topánka bola čo najpohodlnejšia. Niektoré pretekárske topánky nie sú vhodné na dlhodobé nosenie, môže byť v nich zima. Topánky by mali mať aj prekryté šnurovanie.

Topánky na klasiku
Sú vysoké po členky, majú mäkšiu podrážku, aby lepšie prebiehal postupný odraz.

Topánky na korčuľovanie
Sú vyššie a vystužené do bokov, aby noha dobre držala a prenášala silu na lyžu a sneh. Obyčajne majú kĺb, ktorý zaručujú dostatočnú bočnú pevnosť a pritom umožňujú dobrý predozadný pohyb. Majú veľmi pevnú podrážku, aby sa čo najlepšie prenášala sila pri odraze.

Topánky univerzálne – combi
Sú určené pre oba spôsoby behu. Väčšinou sú vysoké, mierne nad členky. Umožňujú kvalitný odraz pri klasickom spôsobe behu a zároveň zaisťujú dostatočnú pevnosť pri korčuľovaní.

Turistické topánky – určené na klasiku
Sú pohodlnejšie, robustnejšie a teplejšie. Niektoré topánky majú aj vibramovú podrážku takže sa v nich aj dobre chodí.


Uskladnenie lyží po sezóne
Najprv lyže očistiť, odstrániť starý vosk a opraviť poškodenú skĺznicu. Naparafínovať mäkkým voskom, ktorý hneď za tepla škrabkou stiahnuť a skĺznicu vykefovať. Potom naniesť a zažehliť bezfluórový parafín a nechať ho na skĺznici do budúcej sezóny. U lyží na klasiku mazaciu zónu nechať suchú nenavoskovanú. Lyže môžeme položiť nabok alebo ich postaviť na pätky. Rozporku pod stred lyže nemusíme dávať. Ak budeme lyže spolu zväzovať tak skĺznicami k sebe. Kovové časti viazania nasprejovať vhodným olejom. Uložiť v suchej, tmavej miestnosti, lebo slnko urýchľuje starnutie plastov.


OBLEČENIE
Nemá obmedzovať pohyb a má byť priedušné, chrániť proti zime, vetru a vlhku. Veľmi vhodná je vesta z vetru odolných materiálov. Rukavice by mali byť kombinované s kožou lebo sa rýchlejšie derú. Najlepšie sa osvedčil systém troch vrstiev oblečenia. Prvá vrstva odvádza pot od tela a udržuje suchú pokožku, druhá udržuje teplo a transportuje pot ďalej a tretia chráni pred nepriaznivým počasím.  viac

Nebezpečenstvo hôr v zime
V neznámom teréne nemôžeme opustiť značkovanú cestu, je nevyhnutné sledovať značky so zvýšenou pozornosťou. Hlavne pri hmle a snežení. Niekedy sa pozeráme i naspäť, či v opačnom smere nie je značkovanie spoľahlivejšie. Časové údaje na smerovkách platia pre peší pochod v letnom období, preto v zime ich môžeme používať iba informatívne. Odporúčame riadiť sa týmito pokynmi: Tip na túru
pri dlhých a strmších stúpaniach môžeme použiť stúpacie pásy na bežky. Sú také isté ako na skialpinizmus ale sú užšie. Ich nevýhodou je vysoká cena. Niekto používa pásku na koberce. Páska musí byť dostatočne dlhá aby sme ju mohli vpredu aj vzadu zahnúť na lyžu. Nevýhodou je, že sa dá použiť len jednorázovo. Firma Start začala vyrábať pásku Grip Tape, ktorá sa jednoducho nalepí na lyže. Môže sa použiť na všetky druhy snehu a vydrží aj 200 km. Cena cca 5 m / 300 Sk.
So sebou si zobrať korok, škrabku a vosky. Ak je stabilné počasie a čerstvý jemnozrnný sneh, vystačíme s tuhými voskami. Na starší hrubozrnný sneh zobrať klister. Vosky nám stačia dva. O stupeň tvrdší a mäkší než máme navoskované alebo univerzálny vosk..
V teréne sa bez žehličky veľmi zle voskuje, lebo klasické vosky sú studené a zle sa rozotierajú. Lepšie je použiť univerzálne tekuté vosky, alebo použiť žehličku na pevný lieh alebo plyn.
 Bezpečne na horách
 Lavíny


Doporučená literatúra:
Běh na lyžích, Libor Soumar, Emil Bolek, Grada, 2000
Teória a didaktika lyžovania, Miloslav Zálešák a kolektív, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1989
Lyžovanie - učebnica pre školenie cvičitelov, Alexander Egyházy, Miloslav Zálešák, Šport, 1984


Odkazy na internete
LYŽE
Atomic – aj viazanie, palice
Fischer – aj viazanie, palice
Karhu
Madshus – aj palice
Peltonen – aj palice
Rossignol – aj viazanie, palice
Salomon – aj viazanie, palice
Ski Trab – aj palice
Skol – aj viazanie, palice
Sporten

TOPÁNKY
Alpina – NNN
Atomic – SNS
Botas – SNS
Fischer – NNN
Hartjes – SNS
Madshus – NNN
Rossignol – NNN
Salomon – SNS
Skol – NNN, SNS, N75
VIAZANIE
Rottefella (NNN)
Salomon (SNS) – aj topánky a lyže

Obsah

Lyžiarska turistika

Výber a údržba bežiek Úprava skĺznice
Voskovanie bežiek
FIS pravidlá bežky

Metodika a technika

Rozdelenie bežkárov
Technika behu
Striedavý beh
Súpažný beh
Korčuľovanie
Metodika behu

Info pre bežkárov

www.nabezky.sk
www.bezkar.sk
BS Kremnica-Skalka

Skialp

Voskovanie a údržba lyží
Nastavenie viazania
Skialpinistické pásy
FIS pravidlá na zjazdovke

Info pre skialpinistov

www.james.sk
www.skimountaineering.sk

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict