SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Dunajská cyklocesta > Pöchlarn-Viedeň

Údolie WACHAU

Wachau, medzinárodne známa vínna oblasť, je rozľahlé údolie v Dolnom Rakúsku, ktorého jadro tvorí rieka Dunaj. Počiatky jeho osídlenia siahajú do prehistorických čias. Územie sa rozkladá medzi mestami Melk a Krems. Pre svoje prírodné danosti a architektonické skvosty patrí k najkrajším úsekom stredného toku Dunaja.
Vďaka svojej mimoriadnej hodnote bolo celé údolie Wachau v roku 2000 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ako jeden z najstarších rakúskych kultúrnych krajinných celkov.
Nájdeme tu symbiózu prírody a kultúry. Región sa preslávil vinohradníctvom, dobrým vínom a pestovaním marhúľ.
Brehy Dunaja sú v tejto oblasti lemované historickými stavbami - kláštory, kaplnky, kostoly a zrúcaninami hradov. Tieto architektonické skvosty sa striedajú s upravenými ovocnými sadmi, vinohradmi, dunajskými meandrami, skalnatými zrázmi. Ľavý breh je charakteristický sviežimi terasami a vinicami, severný breh tvoria zalesnené svahy a sady. V súčasnej dobe je celá oblasť jedným z najnavštevovanejších turistických miest v Rakúsku.
Pri prechádzaní z jednej strany Dunaja na druhú v údolí Wachau môžeme využiť mosty v Melku a Kremse a kompy: Arnsdorf – Spitz, St. Lorenz – Weißenkirchen, Rossatzbach – Dürnstein.
Wachau wikipédia


MELK – L

Mesto Melk je vstupná brána do Wachau. Dominantou mesta je barokový kláštor týčiaci sa na skalnom brale nad Dunajom.
Prvá zmienka o Melku označeného ako Medilica v starých listinách pochádza z roku 831. Slovo Medilica pochádza zo slovanského výrazu pre hranicu. Názov oblasti Medelike v stredovekej nemčine sa objavil aj v Piesni o Nibelungoch.
Markgróf Dolného Rakúska, vojvoda Leopold I. Babenberský (Babenbergovci predchádzali dynastii Habsburgovcov), si v roku 976 urobil z hradu Melk svoje sídlo. Jeho potomkovia tu zhromaždili množstvo cenných pokladov a relikvií. Markgróf Leopold II. v roku 1089 hrad opustil a daroval ho benediktínom. Hrad bol prestavaný na kláštor. V roku 1113 mu Leopold III. venoval rozsiahle majetky, čím výrazne vzrástol význam kláštora. V roku 1297 bol kláštor zničený požiarom a prakticky postavený znova. Zlatá éra kláštora začala v rokoch 1702 až 1736, keď opát Berthold Dietmayer nechal komplex prestavať v barokovom slohu podľa plánov Jakoba Prandtauera a Jozefa Munggenasta, ktorí majstrovsky skĺbili jednotlivé stavby kláštora do jednotne pôsobiaceho celku.
Majestátny, 360 metrov dlhý, barokový kláštor je najväčší benediktínsky kláštor v Európe a jeden z najväčších klenotov barokovej architektúry na svete. Múry kláštora ukrývajú mnoho vzácnych pokladov.
Najveľkolepejšou stavbou je kláštorný kostol (Stiftskirche), zasvätený sv. Petrovi a sv. Pavlovi. Pýši sa 64 metrov vysokou, bohato zdobenou kupolou a dvoma vežami v priečelí, ktoré sú dominantné celému komplexu. Umeleckú výzdobu kostola vytvorili najvýznamnejší majstri z obdobia baroka: Antonio Beduzzi vytvoril vnútornú výzdobu, Johann Michael Rottmayr a Paul Troger fresky a oltáre, Guiseppe Galli-Bibiena kazateľnicu a hlavný oltár a Lorenzo Mattielli s Petrom Widerinom sochy.
Svetovo známa je kláštorná knižnica - budovaná v duchu hesla sv. Bendikta "Ora et labora et lege" - Modli sa a pracuj a čítaj. Knižnica má 12 miestností a obsahuje približne 100.000 zväzkov - z toho 1.888 rukopisov a 750 prvotlačí. Hlavná, veľká, mramorová sála, kde je uložených cca 16.000 kníh, je vyzdobená nádhernou freskou od Paula Trogera, ktorá predstavuje alegóriu viery. Špirálovité schodisko vedie k ďalším dvanástim knižničným miestnostiam, ktoré ale nie sú otvorené pre verejnosť.
Taliansky spisovateľ Umberto Eco čerpal v knižnici veľa inšpirácií pre svoj román „Meno ruže“. Mnohé opisy v románe pripomínajú jednotlivé miesta v knižnici. Jednou z hlavných postáv románu je Adson z Melku.
Bohato zdobená je Sála prelátov, ktorá však nie je bežne otvorená pre verejnosť. Ďalej sú tu cisárske komnaty a reprezentačné sály. Z polkruhovej terasy je pekný pohľad na Dunaj a údolie.
Oplatí sa navštíviť aj kláštorný park, vybudovaný v roku 1750 v barokovom slohu, v roku 1822 presadený do podoby anglického krajinného parku a v roku 1995 bol renovovaný. V parku sú aj 250 rokov staré lipy.

V meste sú zaujímavé domy zo 17. a 18. storočia, ktoré sú sústredené na námestí. Tu je taktiež fontána sv. Kolomana z roku 1687. Pekný je aj neskoro gotický kostol z počiatku 16. storočia. Stará pošta je považovaná za najkrajšiu poštu v Rakúsku. Bola postavená v roku 1792 na objednávku poštmajstra Jozefa Freiherrna.
Kláštor Melk
Kláštor Melk wikipédia
Pamätihodnosti Melku


Zámok SCHÖNBÜHEL – P

Postavený v 12. storočí na 40 m vysokej skale tesne nad Dunajom na mieste rímskej pevnosti. Pekný pohľad na zámok je z ľavého brehu Dunaja.
O 500 m ďalej sa nachádza kláštor Schönbühel postavený v roku 1666 grófom Conradom Baltasarom von Starhemberg majiteľom zámku Schönbühel.
Zámok Schönbühel
Kláštor Schönbühel
Zámok Schönbühel wikipedia

Zrúcanina AGGSTEIN – P

Pri jazde po pravom brehu môžeme navštíviť zrúcaninu hradu Aggstein, ktorý bol postavený v 12. storočí na neprístupnej skale nad Dunajom. Sídlili v ňom stredovekí lúpežní rytieri z rodu Kuenringer. Boli postrachom pre celé okolie. Prepadávali dediny a samoty, lúpili na cestách a kontrolovali dopravu po rieke. Neskoršie, v 16. a 17. storočí, rozsiahly komplex slúžil k obrane proti Turkom a Švédom. Hrad je prístupný a sú z neho panoramatické výhľady na okolie.
Prístup
V Aggsbach Dorf odbočiť vpravo cyklocestou Höhentour 06. Stúpanie je náročné. Dĺžka 2,3 km, prevýšenie 290 m. V dĺžke 700 m je stúpanie 20%! Za mokra klzké a nebezpečné pri zjazde.
Aggstein
wikipedia

klášor Melk zámok Schönbühel Aggstein

WILLENDORF – L

Pri Willendorfe, počas zemných prác pri stavbe železnice, viedol rakúsky archeológ Jozef Szombathy archeologické vykopávky. Robotník Johann Veran našiel 7. augusta 1908 nenápadnú, 11 cm vysokú sošku venuše (Willendorfská venuša) z vápenca.
Odhaduje sa, že soška vznikla 20 až 22 tisíc rokov pred našim letopočtom v období mladšieho paleolitu.
V centre obce je mnohonásobná zväčšenina sošky. Vo svahu za sochou uvidíme prierez sedimentárnych vrstiev v mieste nálezu. Originál sošky je uložený v prírodovedeckom múzeu vo Viedni.
Neskoršie sem prišli Kelti a po nich Rimania, ktorí tu založili v 5. storočí osadu Castrum Flavianis. V stredoveku tu prechádzali križiaci a neskoršie Turci.
Willendorfská venuša wikipedia

DÜRNSTEIN – L

Mestečko posadené do idylickej krajiny obklopenej vinicami bolo založené okolo roku 1140. Je asi najkrajšie mestečko vo Wachau – má prívlastok „Perla Wachau“. Návštevníkov nadchne stredoveké jadro mesta. Je opevnené hradbami s vežami a bránami. Z nich najvýznamnejšia je Kremžská (Kremser Tor). Ďalej sa v meste nachádza gotická radnica a veľa meštianskych domov zo 16.-17. storočia.
Prvá zmienka je z roku 860, kedy bavorský vojvoda Ludvík II. Nemecký daroval územie arcibiskupskému kláštoru svätého Petra v Salzburgu.
V Dürnsteine bol väznený anglický kráľ Richard Levie Srdce (1192-1194). Pri návrate z tretej križiackej výpravy v Jeruzaleme ho dal uväzniť rakúsky vojvoda Leopold V (počas križiackej výpravy mali spolu spory). Prepustili ho v roku 1194, keď zaňho vyplatili prvú čiastku 50 tisíc mariek z požadovaného 150-tisícového výkupného. Dodnes nie je jasné či bol väznený na hrade Kuenringerburg, ktorého zvyšky sú vidieť nad mestom, alebo v Nebenburgu v údolí. Richard Levie Srdce je známy aj z povestí o Robinovi Hoodovi.

Dominantou mestečka je barokový farský kostol postavený v rokoch 1721-1725. Známa, bohato dekorovaná modrobiela veža bola postavená v r. 1773. Kláštor bol osídlený od roku 1410 augustiniánmi, v 15. storočí bol kostol prebudovaný do gotickej kláštornej podoby, o 300 rokov neskoršie barokizovaný. Unikátny je otočný oltár so 44 scénami zo života Krista.
Zrúcaniny hradu Kuenringerburg. Bol postavený v neskororomantickom slohu v 12-tom storočí, neskoršie niekoľkokrát prestavaný a v r. 1645 bol zničený Švédmi. Miesto s ďalekými výhľadmi na Dunaj a Wachau. Cesta k zrúcanine trvá približne 20 minút Prevýšenie 120 m.
Historický stred mesta - ostal zachovaný staroveký charakter.
Kláštor Dürnstein
Dürnstein Wikipédia


KREMS – L

Východnou hranicou regiónu Wachau je známe starobylé obchodné centrum Krems. Mesto patrí k najstarším a zároveň najkrajším mestám Rakúska. Tu má pôvod aj kremžská horčica. Prvý písomný záznam o tomto meste na Dunaji pochádza z r. 995. V tejto oblasti sa však našli aj archeologické dôkazy osídlenia z doby železnej, resp. neskoršie stopy po osídleniach Germánov a Slovanov.
Historické centrum tvorí pešia zóna s množstvom zrekonštruovaných sakrálnych budov a meštianskych domov. Nájdeme tu aj romantické arkády a útulné vinárničky. Obľúbené je miestne víno Grüner Veltliner. Najobľúbenejšou pamiatkou je Steiner Tor, jediná zachovaná brána z mestského opevnenia, je aj znakom mesta. Starobylými uličkami, po ceste vydláždenou kamením, môžeme prísť na Hohe Markt k mestskému hradu Gozzoburg z 13. storočia. Je to najvýznamnejšia stredoveká mestská budova v Rakúsku. Ale klasický hrad tam nenájdete, je to prakticky historická budova ako iné.
V meste je aktívna kultúrna scéna, preto sa mu hovorí aj mesto kultúry. Konajú sa tu zaujímavé festivaly a výstavy. Centrom umenia a umelcov v Kremse je Kunsthalle, jedna z najmodernejších galérií v Rakúsku. Nachádza sa v priestoroch bývalej továrne na tabak z 19. storočia. Za zmienku stojí aj neďaleké múzeum karikatúr „Karikaturenmuseum“, kde sú vystavené satirické kresby od najlepších rakúskych karikaturistov.
Počas marhuľových slávností v polovici júla môžeme ochutnať marhuľové likéry, pálenky, šťavy, marhuľové, ručne vyrábané čokolády, marhuľového koláče a buchty a iné dobroty z marhúľ.

hrad Gozzoburg
Steiner Tor, Kremžská brána, Linecká brána
Farský kostol sv. Víta (Pfarrkirche St. Veit), najstarší barokový kostol Rakúska. Jeho počiatky siahajú do r. 1014. Súčasnú podobu získal počas prestavby v rokoch 1616–1630, podľa plánov milanskeho staviteľa Cypriana Biasina.
kostoly: Dominikánsky, Minoritov…
stĺp svätej trojice
radnica
mestské múzeum vína
Kunstmeile, Kunsthalle, múzeum karikatúry
Krems wikipedia
Pamätihodnosti
Krems mapa mesta (*.pdf)

Prejazd
Keď pokračujeme cez centrum na východ môžeme ísť ľubovoľnou ulicou (značená ceste vedie po Steiner Donaulände pred obchdom Hofer a pokračuje po Ringstr.) až prídeme k rieke Krems. Odbočiť vpravo a pokračovať po pravej strane rieky, pozorne sledovať značku. Keď prejdeme popod železničný most, odbočiť vľavo a pokračovať stále vedľa rieky po ulici Rechte Kremszeile. Po 1,2 km prídeme k ceste č. 37. most Donaubrücke Krems (tiež St. Pöltner Brücke).
Tu sa musíme rozhodnúť či pôjdeme po ľavej, alebo pravej strane Dunaja. Ak po ľavej, pokračovať priamo popod most a cez priemyselnú štvrť prídeme k Dunaju.
Ak po pravej strane pred mostom odbočiť vpravo a cyklocesta nás dovedie na most, po ktorom prejdeme na druhý breh. Asi 15 km za Kremsom pri dedine Traismauer an der Donau môžeme odbočiť na obľúbenú cyklocestu  Traisental-Radweg. Vedie pozdĺž riečky Traisen do známeho pútnického mesta Mariazell (110 km, prevýšenie 1 100 m).
Z Mariazellu môžeme pokračovať cez Semering a pri Wiener Neustadt prídeme na cyklocestu Thermenradweg ktorou môžeme pokračovať do Viedne, alebo vo W. Neustadt môžeme odbočiť k  Neziderskému jazeru .

Variantom k Dunajskej cykloceste je Kamp-Thaya-March-Weg, 430 km dlhá cyklocesta s prevýšením 2 600 m, začína v Kremse a končí v Hainburg a.d. Donau. Cesta začína na Wachaustraße pri rieke Krems. Dunajská cyklocesta odbočuje vpravo pozdĺž rieky Krems, cyklocesta Kamp-Thaya-March-Weg pokračuje priamo, po Wachaustraße prejdeme na druhú stranu rieky.

Tip
Ak prespíme v Kremse (je tu aj kemp), prehliadku historického centra a kláštora Göttweig, na pravej strane Dunaja môžeme absolvovať naľahko bez batožiny. Blízko kempu sú na ulici Steiner Donaulände 3 potraviny Hofer a blízko je aj kúpalisko.

KLÁŠTOR GÖTTWEIG – P

Už z Kremsu neprehliadnuteľný barokový benediktínský kláštor, tróni vo výške 450 m. Vďaka svojej polohe sú z neho pekné výhľady. Kláštor bol založený v roku 1083 Pasovským Biskupom Altmannom. V roku 1094 sa tu usadil benediktínsky konvent z kláštora v St. Blasien v Schwarzwalde. Po rozmachu nasledovali požiare, drancovanie tureckými vojakmi a devastácia v období reformácie.
Po požiari v roku 1718 bol kláštor v rokoch 1720 až 1740 prestavaný v barokovom slohu. Prestavbu viedol popredný barokový architekt a staviteľ Johann Lukas von Hildebrandt. V kostole s dvoma vežami a toskánskými stĺpmi sú stropné fresky od Paula Trogera. Autorom hlavného oltára je Hermann Schmidt (1639). Najkrajšia miestnosť je Slávnostný sál z r.1734 od R. J. Bissa. Monumentálne cisárske schodište bolo postavené v r.1739 F. A. Pilgramom.
Nachádzajú sa tu veľké zbierky cenných obrazov popredných umelcov z celej Európy, ako aj iné vzácne umelecké predmety a knižnica. Studňa na nádvorí je dielom j. B. Fichera z Erlachu.
Na úpätí hory Göttweig sú 125 rokov staré obrovské stromy a iné exotické dreviny. Nachádza sa tu arborétum - viac ako 50 druhov stromov a rarity z celého sveta.
Aj keď je komplex budov rozsiahy, je to len časť oproti pôvodnému plánu.
Kláštor Göttweig

Prístup
a) Pred Kremsom prejsť po moste na pravú stranu Dunaja do Mautern a.d. Donau. Od Mauternu sledovať značku Göttweig. Dĺžka 8 km, prevýšenie 225 m. Posledných 2,5 km je prevýšenie 170 m. Od obočky ku kláštoru na vrchol je 1,3 km.
Od Mauternu po most cez rieku Fladnitz je cesta totožná s Dunajskou cyklocestou. Pri moste, pri ihrisku, sú lavice, stôl a pitná voda. V Mautern a.d. Donau vedie cyklocesta okolo predajne SPAR.
b) Z kempu prejsť po moste Donaubrücke na pravú stranu Dunaja (viď. KREMS > Prejazd). Za mostom, pri rieke Fladnitz odbočiť vľavo popod cestu a od mosta cez rieku Fladnitz pokračovať ako a).

mapa I cez Mautern a.d. Donau, 8 km (z kempu 10 km).
mapa II z kempu cez Donaubrücke 12 km.
Trasu I a II môžeme spojiť do okruhu.

Dürnstein Krems-Steiner Tor kláštor Göttweig


TULLN – P

Tulln je veľtržné, záhradné a kultúrne mesto s dlhou históriou. Nazýva sa aj mesto ruží. Meno Tulln má pravdepodobne keltský pôvod. Spomína sa aj v Piesni o Nibelungoch. Patrí k najstarším mestám v Rakúsku.
Oblasť bola osídlená už v praveku. V minulosti tu bol významný historický brod cez Dunaj. V prvej polovici 1. storočia tu Rimania založili jazdeckú pevnosť Comagena, ktorá mala dôležitý strategický význam a slúžila aj ako základňa pre rímsku dunajskú flotilu.
V 11. stor. tu Babenbergovci postavili rezidenciu. Na jej mieste, po bitke na na Moravskom poli v roku 1278, založil Rudolf I. Habsburský Dominikánsky kláštor. Mesto bolo významným prekladiskom soli. Soľ sa skladovala v Rímskej veži (predtým Soľná veža).
Každý rok sa tu koná Medzinárodný záhradnícky veľtrh - je vrcholom všetkých aktivít týkajúcich sa záhradnej kultúry. Je tu aj stála výstava záhradného umenia. Na ploche 50 hektárov je vystavených 40 rôznych tematických záhrad, vrátane niekoľkých atrakcií, ako je chodník nad vrcholkami stromov 30 metrov nad zemou, lesné bludisko, zábavné a prírodné ihriská.
Do centra sa najľahšie dostaneme od studne Nibelungov.

Tulln je rodisko svetoznámeho expresionistického maliara Egona Schieleho (1890-1918). Múzeum tohto dobou nepochopeného maliara a grafika je v budove bývalej väznice, samotné obrazy sú vystavené vo väzenských celách. Nachádza sa tu niekoľko desiatok originálov.
Rímska veža z 3. storočia, originálna stavba z Rímskej ríše, najstaršia kamenná stavba v Rakúsku. Je to trojposchodová stavba v tvare podkovy. Pôvodne slúžila ako obranná veža rímskeho jazdeckého tábora Comagenis. V staroveku slúžil tábor tiež ako významná základňa rímskej dunajskej flotily.
V priebehu rokov veža slúžila na rôzne účely najčastejšie ako sklad (preto sa volala aj Soľná veža). Nachádza sa blízko cyklocesty, asi 100 m po prúde Dunaja od dunajského javiska (Donaubühne).
Rímska veža
Kostol sv. Štefana. Románska bazilika s dvoma vežami z 12. storočia, v 15. storočí bol goticky a v 18. stor. barokovo upravený.
Románsky karner je umelecká perla Tullnu. Vyniká pekným portálom a vzácnymi románskymi freskami. Je najvýznamnejší svojho druhu v Európe. Bol postavený v rokoch 1240-1250, pravdepodobne na objednávku posledného Babenberga vojvodu Friedrich II. Nachádza sa hneď za kostolom sv. Štefana.
Priamo pri cykloceste je studňa Nibelungov. Bronzové súsošie od Michaila Nogina z roku 2005 znázorňuje scénu, keď podľa povesti o Nibelungoch sa v Tullne po prvý krát stretla Kriemhilda, vdova po Siegfriedovi, s hunským kráľom Attilom (Etzel). Autorom fontány je Hans Muhr.
Tiež pri cykloceste, na mieste bývalej pevnosti Comagena, sa nachádza jazdecká socha rímskeho cisára Marka Aurelia (121-180). Socha je kópia slávnej jazdeckej sochy z 2. stor. z Rímskeho Kapitolu. Teraz je originál sochy umiestnený v Palazzo Nuovo a na Kapitolskom námestí stojí ďalšia jej kópia.
V meste je ešte Dominikánsky kláštor, minoritský kostol z 13. storočia, barokizovaný v rokoch 1732 – 1739. Z čias rímskeho impéria sa zachoval míľnik. V centre môžeme vidieť renesančné a barokové domy.
Pamätihodnosti (*.pdf)
Egon Schiele wikipedia

KLOSTERNEUBURG – P

Na kultovnom mieste Keltov a Rimanov založil kláštor v roku 1114 markgróf Leopold III. Babenberský (Svätý Leopold). Založil aj cisterciánsky kláštor Heiligenkreuz, tiež daroval veľké majetky kláštoru Melk. Pochovaný je pod oltárom v Leopoldovej kaplnke kostola Klosterneuburg. Augustiáni tu od začiatku rozvíjali vzdelanosť a umenie. Vďaka ním je kláštor domovom množstva významných diel, od stredoveku cez veľkolepé barokové diela až po súčasné maliarstvo.
Kláštorný kostol je trojľoďová bazilika (1114-1136). Niekoľkokrát bol prestavovaný. V rokoch 1887-1892 bol silne regotizovaný. V interiéry zaujmú šťuky a fresky a bohatá je aj sochárska výzdoba. Zachovalá je stredoveká krížová chodba. Organ patrí k najväčším a najznámejším organom v 17. storočí v strednej Európe.
V Leopoldovej kaplnke si mimoriadnu pozornosť zaslúži najlepšie zachované umelecké dielo svojho druhu, svetoznámy Verdunský oltár, ktorý patrí k navýznamnejším umeleckým dielam stredoveku. Dielo vytvoril koncom 12. storočia Mikuláš z Verdunu. Je to nádherný emailérsky a zlatnícky klenot na ktorom 51 obrazov znázorňuje ľudí z pohľadu Krista. Sú tu aj cenné vitráže (13.-15. stor.).
Cisár Karol V. prestaval kláštorný komplex v barokovom slohu podľa návrhov Fischera z Erlachu ml., ktorý sa nechal inšpirovať španielskym Escorialom, čím vznikla impozantná vstupná baroková sieň „Sala Terrena" s monumentálnymi ôsmimi Atlasmi. Súčasťou je mramorová sála a barokové císárske izby. Oproti plánu bola postavená len štvrtina budov, ale aj tak je to významná baroková stavba.
História výroby vína sa začala pri samotnom založení kláštora. Vinohradníctvo je tradične spojené so vzdelanosťou a umením. Vinica Klosterneuburgského kláštora má približne 900 rokov a je nielen jedným z najstarších vinohradov v Rakúsku, ale aj jedným z najmodernejších a z najväčších: má rozlohu 108 hektárov obrábanej pôdy. Môžeme tu vidieť štvorposchodovú barokovú vínnu pivnicu a vinotéku.
Kláštorné múzeum patrí k najstarším na svete, medzi pozoruhodné exponáty patrí mramorová gotická socha „Klosterneuburgská Madonna“ (okolo r. 1300).
Ku kláštoru patrí aj záhrada na troch terasách s anglickým parkom, ozdobnou záhradou a skleníkom.
Návšteva kláštora je rozdelená na 8 tématických okruhov (kláštor, klenotnica, cisársky trakt, vinohradníctvo, múzeum a moderné umenie, záhrada…). Na každý okruh stojí lístok približne 10 €*, združený lístok na všetko 16,5 €*. Na návštevu si vyhradiť približne 4 hodiny.
* ceny platné v r. 2014.
Kláštor Klosterneuburg

Tulln-studňa Nibelungov kláštor Klosterneuburg kláštor Klosterneuburg-Verdunský oltár

VIEDEŇ

top

Obsah

Dunajská cyklocesta


Donaueschingen - Passau

Úvod
Donaueschingen …
Donaueschingen-Ulm
Ulm-Kehlheim
Kehlheim-Passau
Kilometráž
Kempy

Passau - Bratislava

Úvod
Ako sa dostať Passau
Passau-Pöchlarn Pöchlarn-Viedeň Viedeň
Viedeň-Bratislava
Kilometráž
Kempy
Foto 2009
Foto 2017

Bratislava - Constanta

Kilometráž
Kempy
Mosty, kompy

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict