SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Cyklocesta zámky na Loire > Blois - Orléans
Prejazd:
V Blois sa najprv vrátime na ľavý breh Loire a keď prejdeme popod diaľnicu D174 odbočiť vpravo na Vineuil 4 km, pokračovať do zámku Chambord 18 km. Po prehliadke zámku pokračovať na Saint Dyé-sur-Loire 24 km, kde prídeme opäť k rieke.

Château de Chambord (Zámok Chambord)  
Château de Chambord    47.616943, 1.516185
zámok Chambord Je najväčší a najznámejší zámok v údolí rieky Loire. Zámok si nechal postaviť francúzsky kráľ František I. Stavba začala v roku 1519, je postavený v štýle francúzskej renesančnej architektúry, ktorá spája tradičné francúzske stredoveké formy s klasickou talianskou renesanciou. Zámok napriek svojim rozmerom nebol určený ako kráľovská rezidencia, ale len ako lovecký zámoček a nepočítalo sa s jeho trvalým obývaním. Najzaujímavejšie je pozoruhodné točité schodisko na princípe dvojitej skrutkovice: tí, čo idú po jednom schodisku nahor, sa nestretnú s tými, ktorí idú po druhom schodisku nadol. Predpokladá sa, že toto schodište navrhol Leonardo da Vinci.
Po Františkovej smrti v roku 1547 bol zámok vyše 80 rokov opustený. Až v roku 1639 daroval kráľ Ľudovít XIII. zámok svojmu bratovi Gastonovi de Orleans, ktorý na zámku vykonal prvé prestavby a reštauračné práce. Zámok dokončil až Ľudovít XIV. V rokoch 1725 až 1733 býval na zámku zosadený poľský kráľ Stanislav Leszczynsko, ktorý bol svokrom Ľudovíta XV. Počas Francúzskej revolúcie nariadila revolučná vláda v roku 1792 predaj nábytku zo zámku. V r. 1809 ho Napoleon Bonaparte venoval maršalovi Berthier. Po jeho smrti zámok Chambord získal rod Bourbon-Parmes. Od r. 1932 je Zámok Chambord majetkom štátu a počas 2. sv. vojny v ňom bola ukrytá časť zbierok z Louvru.
Park Chambord má rozlohu 5 540 ha a hraničný múr má dĺžku 32 km. Pre vstup do parku slúži 6 brán. Vnútri parku nájdete lesy, lúky, jazerá a potoky a tiež veľa zaujímavých a dokonca aj chránených druhov živočíchov a rastlín.
V roku 1981 bol zámok zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
wikipedia
popis s fotkami
popis

Tip - okruh v okolí Blois:
Ubytovať sa v kempe Val de Blois na dva dni.
Ešte prvý deň, ak do kempu prídeme skôr, urobiť prehliadka Blois včetne zámku. Druhý deň urobiť jednodenný okruh naľahko po zámkoch južne od Blois. Máme tu možnosť navštíviť niekoľko pekných zámkov. V oblasti je 15 cyklociest o celkovej dĺžke 500 km. Mapa (carte) "Les Châteaux à Vélo" je zadarmo k dispozícii v informáciách. Mapu si možno stiahnuť  www.bloischambord.com, v rubrike Brochures (dole) je viac praktických brožúr a mobilné aplikácie.
Cesty môžeme podľa času a záujmu rôzne kombinovať a napr. zámky Chaumont a Blois, môžeme navštíviť ešte pred príchodom do kempu. Určite nemôžeme vynechať zámky Chambord a Cheverny.
rozpis kilometrov (Okruh Blois)
okruh 1, kratší
okruh 2, dlhší

Z kempu cez Vineuil a Huisseau-sur-Cossonn prídeme k zámku Chambord, viď vyššie.

Château de Villesavin (Zámok Villesavin)
Postavil ho v rokoch 1527-1537 Jean Le Breton, majiteľ Villandry, minister financií kráľa Františka I., riadil aj výstavbu zámku Chambord. Práce ukončil v prvej štvrtine 17. storočia Jean Phélipeaux. V 19. storočí sa rozšíril v štýle Historismu čo bol v údolí Loire zriedkavý prípad.
Château de Villesavin    47.546644, 1.514375    wikipedia

Château de Cheverny (Zámok Cheverny)
Château de Cheverny    47.499855, 1.457856
zámok Cheverny Patrí k najznámejším zámkom na Loire. Zámok patrí potomkom rodiny Hurault, známej už od 13. storočia. Jej členovia sa preslávili ako úradníci či finančníci v službách niekoľkých francúzskych kráľov. Pozemky kúpil Henri Hurault, gróf de Cheverny, generál poručík a vojenský pokladník Ľudovíta XI. Súčasný vlastník markíz de Vibraye je jeho potomok.
Kráľ Henrich II mu pozemky zhabal, lebo bolo jasné že pozemky kúpil z peňazí vojenskej pokladne a daroval ich milenke Diane de Poitiers. Avšak, ona uprednostňovala zámok Chenonceau a predala ich synovi bývalého majiteľa Philippe Huraultovi, ktorý postavil zámok v rokoch 1624-1630, podľa Luxemburského paláca v Paríži.
V priebehu nasledujúceho 150 rokov sa vymenilo viac majiteľov a v 1768 bola vykonaná zásadná rekonštrukcia interiéru. V čase francúzskej revolúcie rodina schudobnela a v roku 1802 ho predala, ale v roku 1824 ho kúpila späť. V roku 1914, otvorili zámok pre verejnosť, ako jeden z prvých.
Vďaka stálej prítomnosti majiteľov je jeden z najlepšie zachovaných zámkov na Loire. Vo vnútri nájdete cennú zbierku originálneho nábytku, zbraní, tapisérií, či malieb. Je to najprepychovejšie zariadený zámok v tejto oblasti.
V parku je postavená oranžéria, kde bola za 2. svetovej vojny šesť mesiacov ukrytá pod zemou Mona Líza a dalšie vzácne diela. Zámok sa pýši svorkou asi 70 loveckých psov, každý deň môžete vidieť ich kŕmenie.

zámok Moulinsart Hergé (Georges Remi), známy belgický ilustrátor a autor komiksov vytvoril 24 dobrodružných príbehov zvedavého reportéra Tintina a jeho verného psa Snowyho. Komiksy o Tintinovi boli preložené do viac než 100 jazykov a predalo sa viac ako 250 miliónov výtlačkov.
V týchto príbehoch sa vyskytuje vymyslený zámok Moulinsart. Vonkajší vzhľad zámku Hergé odkopíroval podľa fasády zámku Cheverny, pričom prevzal len centrálnu časť bez krajných krídel. Zámok Moulinsart bol dokonca na francúzskej známke. V roku 2011 režisér Steven Spielberg natočil úspešný animovaný film Tintinove dobrodružstvá (The Adventures of Tintin).
Jedna izba na zámku Cheverny je venovaná Tintimu.
wikipedia
popis s fotkami

Château de Troussay (Zámok Troussay)
Prvý v dokumentoch spomínaný majiteľ bola Róbert Bugy, v dobe Františka I. správca soliska z Blois a nosič kráľovského štítu. Jeho potomkovia obývali zámok až do 18. storočia.
Château de Troussay    47.491215, 1.424639    wikipedia

Château de Fougères-sur-Bièvre (Zámok Fougères-sur-Bièvre)
Bol vybudovaný na konci 15. storočia ako opevnené sídlo rodiny de Refuge, ktorá tým dokumentovala svoj vzostup medzi francúzsku šľachtu. Stavba je jedným z posledných príkladov vojenskej architektúry vo Francúzsku.
Château de Fougères-sur-Bièvre    47.4477, 1.3438    wikipedia

Château de Beauregard (Zámok Beauregard)
Najznámejšou súčasťou zámku, postaveného na začiatku 16.storočia, je Galerie des Portraits, ktorej steny sú pokryté 327 portrétmi významných osobností 14. až 17.storočia.
Château de Beauregard    47.536954, 1.383913    wikipedia

zámok Villesavinzámok Fougères-sur-Bièvrezámok Troussay zámok Beauregard

Prejazd:
Z kempu pokračovať:
a) okolo rieky po ľavom brehu do Saint Dyé-sur-Loire 11 km a v Muides-sur-Loire 15 km prejsť na pravú stranu Loire.

b) vrátiť sa do Blois a pokračovať po pravom brehu.
Château de Menars
Nachádza sa 8 km od Blois. Zámok dal postaviť okolo roku 1646 Guillaume Charron, minister kráľa Ľudovíta XIII. V roku 1760 ho dala prebudovať Madame de Pompadour. Hovorí sa mu aj zámok Madame de Pompadour.
   47.639027, 1.410302    wikipedia
Po 19 km prídeme do Muides-sur-Loire.

Variant:
Château de Talcy
Pri po moste v Muides-sur-Loire môžeme odbočiť k zámku Talcy. Odbočka 13 km.
Château de Talcy    47.7698, 1.4445    wikipedia

zámok Menars zámok Talcy

Od Muides-sur-Loire, po pravej strane až do Meung-sur-Loire. Nachádza sa tu zámok Meung-sur-Loire a hneď vedľa zámku je kláštor Saint-Liphard. Prejdeme na ľavú stranu Loire a po nej prídeme do Orléans. Na začiatku mesta prejdeme na pravú stranu po zaujímavom moste Pont de l'Europe na ktorom je samostatný pruh pre cyklistov.
Château de Meung-sur-Loire    47.823437, 1.694319    wikipedia
Collégiale Saint-Liphard    47.823933, 1.694935    wikipedia
Pont de l'Europe

Variant:
Ak prejdeme v Meung-sur-Loire na ľavú stranu a za mostom odbočíme vľavo na cyklocestu, po 5 km prídeme na odbočku do Cléry-Saint-André, kde si môžeme pozrieť baziliku Notre-Dame de Cléry. Odbočka 5 km.
Notre-Dame de Cléry    47.820231, 1.755366    wikipedia

zámok Meung-sur-Loire kláštor Saint-Liphard bazilika Cléry-Saint-André

ORLÉANS (orlea)

Orléans (z lat. slova zlato, keltsky: Cenebum). Územie dnešného mesta bolo osídlené už v staroveku. Stála tu hlavná osada kmeňa Carnutes, kde sa konalo zhromaždenie Druidov. V roku 52 pred Kr. sa tu začalo povstanie Galov proti Rímskj ríši. . Začiatkom 4. stor. tu bolo ustanovené biskupstvo. Osadu späť dobyl Július César a vystaval tu nové mesto, ktoré pomenoval Aurelianum. Pod týmto názvom existovalo i v čase ranného kresťanstva a franskej ríše. V 9. storočí mesto dobyli Normány, neskoršie mu vládli Kapetovci.
Počas storočnej vojny v roku 1429 Johanka z Arku oslobodila Orléans a porazila Angličanov pri meste Pataye, čím si získala svoje "bojové" meno Panna orleánska.
Mesto má veľmi bohatú históriu a ponúka veľké množstvo zaujímavých pamätihodností.
oficiálna stránka mesta
múzeá
brožúry na stiahnutie
wikipedia


Katedrála Sv. Kríža (Sainte Croix Cathedral)
Pôvodná katedrála bola postavená v 4. storočí, keď sa kresťanstvo šírilo po celom Francúzsku, najmä však v okolí Loire. Poloha tohto chrámu nie je známa, ale záznamy dokazujú, že katedrála zo 7. storočia, známa ako Sainte Croix Cathedral a bola zničená pri požiari v roku 989, bola postavená na mieste svojej predchodkyne. Románska katedrála, ktorá ju nahradila, mala veľkorysé proporcie, v tom čase bola jednou z najväčších v celom Francúzsku. V roku 1278 bola čiastočne zničená, preto sa rozhodlo o stavbe novej budovy. Stavba sa začala v roku 1278. Bola ale viackrát prerušená a tak jej stavba bola dokončená až v 16. storočí.
Počas náboženských vojen v 16. storočí bola poškodená a v 17. a 18. storočí bola opravená a čiastočne prestavaná.
Katedrála je dlhá 136 metrov a dominujú jej dve 81 m vysoké veže, ktoré sú dielom architekta Trouarda. Má deväť kaplniek, ktoré pochádzajú zo 13. storočia. Jednu kaplnku tu má Johanka z Arku, v ktorej má brnenie, meč a sochu. Táto francúzska hrdinka sa tu počas obliehanie mesta v roku 1429 zúčastnila omše. Aj preto je vo vitráži okien znázornený jej životný príbeh.
Zaujímavý je tiež z dreva vyrezávaný organ zo 17. storočia.
wikipedia

Múzeum výtvarného umenia (Musée des Beaux-Arts)
Toto múzeum patrí k najbohatším vo Francúzsku. Nachádza sa tu mimoriadna zbierka obrazov, sôch a umeleckých diel a ponúka široký prehľad umeleckej tvorby v Európe od 15. až po 20. storočie. Po boku výnimočných talianskych, flámskych a holandských zbierok pozoruhodných diel, predstavuje zbierka francúzskych autorov veľký súbor prác a diel zo 17. a 18. storočia. Rozmanitosť zbierok z 20. storočia dokazuje, že toto obdobie bolo dobou rozmachu a hojnosti, hlavne v sochárskom umení. Nájdete tu Vélasquézovho Apoštola a obrazy Van Dycka, Bouchera, Delacroixe a Gaugina. Prechodné výstavy sú často krát opakované, rovnako aj prezentácie kresieb a rytín.
wikipedia

Hotel Groslot
Renesančná budova bola postavená podľa projektu architekta Jacques Androuet du Cerceau v rokoch 1530-1550 z červených tehál, pre strážcu Jacquesa Groslota. Od roku 1790 bol mestskou radnicou a v tomto období podstúpil interiér budovy veľkú rekonštrukciu. Niektoré zmeny boli viditeľné až do 19. storočia. Nájdete tu množstvo pamiatok súvisiacich s Johankou z Arku, napríklad nábytok, či množstvo obrazov a gobelínov, ktoré zdobia miestnosti tejto budovy. K budove patrí nádherná záhrada, ktorá je po celý rok prístupná verejnost.

Historické a archeologické múzeum (Musée historique et archéologique)
Historické a archeologické múzeum v Orléans sa nachádza v hoteli Cabu, v jednej z najpríťažlivejších renesančných budov v meste. V tomto múzeu sa nájdete výnimočný poklad Nauvy-en-Sullias, medzinárodne uznávanú zbierku bronzových predmetov. Okrem nich je tu aj množstvo iných zbierok, ktoré približujú dejiny mesta, historické produkty a činnosti mesta prezentované v úplne novej prehliadkovej miestnosti venovanej prístavu v Orléans a vojnovému loďstvu z Loire.

Dom Johanky z Arku (Maison de Jeanne de Arc )
Hrazdený dom, slúži ako múzeum, ktoré ukazuje príbeh Johanky z Arku. V tomto dome bola Johanka počas svojho pobytu v Orléans ubytovaná. Návštevníci majú možnosť vidieť aj výstavu, ktorá akoby znovu prerozprávala príbehy a veľké udalosti zo života Panny Orleánskej. Súčasťou expozície sú rôzne modely, premietanie diapozitívov a nachádza sa tu brnenie Johanky z Arku, rekvizita z filmového spracovania jej života od režiséra Luca Bessona.
Dom Johanky z Arku

Múzeum Orléans (Muséum de Histoire Naturelle de Orléans)
Múzeum v Orléans ponúka viac ako 6 500 exponátov v troch výstavných priestoroch, súvisiacich s prírodnými vedami a s charakteristikou oblasti Orléans. Jedna časť je venovaná bezstavovcom, plazom a rybám, ktoré sa nachádzajú vo veľkom priestore určenom pre vystavovanie živých tvorov (akváriá, teritóriá). V druhej časti sa nachádza mnoho vypchaných cicavcov a vtákov. Vystavená štúdia skeletov objasňuje rozdielne spôsoby pohyblivosti a taktiež množstvo návykov jedenia. Život zvierat žijúcich v jaskyniach v Loire a na riečnych brehoch je Vám priblíži audiovizuálna prezentácia. Tretia časť sa zaoberá vznikom Zemi a pravekom. Na štvrtom poschodí nájdete výstavu etnografických predmetov z celého sveta.

mapa

Prehliadka Orléans vyjde lacnejšie ak si zakúpite Orleans CityPass. Umožňuje voľné vstupy alebo zlacnené lístky do múzeí a atrakcií tohto mesta.

katedrála Sv. Kríža dom Johanky z Arku hotel Groslot socha Johanky z Arku

Prejazd:
Po prehliadke mesta vráťiť sa k Loire a na ľavý breh prejsť po poslednom moste Pont René Thinat, pokračovať po ľavom brehu.
top

Obsah

Cyklo zámky na Loire


Úvod
Saint-Nazaire - Tours
Tours - Blois Blois - Orléans Orléans - Briare
Zoznam zámkov
kilometráž
kempy
Foto 2009

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict