Veľká Javorina
Veľká Javorina (969 m. n. m.)
je najvyšší vrch pohoria Biele Karpaty, nachádza sa v jeho juhozápadnej časti. Z geologického hľadiska je masív Veľkej Javoriny tvorený paleogénnym flyšom, v ktorom sa striedajú hrubšie vrstvy pieskovca s tenšími vrstvami ílovitých bridlíc. Vrchol sa nachádza na slovenskej strane, je odlesnený a má tvar širokého plochého chrbta.
Masív Javoriny je viditeľný široko ďaleko a je príťažlivým a vyhľadávaným turistickým cieľom.
Veľkou Javorinou prebieha štátna hranica medzi Slovenskom a Českom. Na vrchole stojí vysielač Veľká Javorina, zo slovenskej strany sem smeruje asfaltová cesta zjazdná aj pre autobusy. Na slovenskej strane stojí verejnosti prístupná – Holubyho chata. Veľká Javorina je aj vyhľadávaným lyžiarskym strediskom.
Dominantou kraja je stožiar vysielača. Pôvodnú, 36 m vysokú, železobetónovú vežu z roku 1959 nahradil v roku 1994 kovový, nekotvený 80 m vysoký stožiar.

Výhľady
Velká Javorina je miesto s dobrými výhľadmi. Smerom na západ vidíme Hodonín a Pálavu, na severozápad Ždánický les a Chřiby s hradom Buchlov, pod nimi jazerá u Ostrožské Nové Vsi a Uherské Hradište, na severe Uherský Brod s Vizovickou vrchovinou a Velký Lopeník. Na Slovensko východným smerom vidíme Považie, Malé Karpaty, zrúcaninu Čachtický hrad, Považský Inovec, Strážovské vrchy.

Ďaleké výhľady
Výhľady z V. Javoriny na videu
Počas zimnej inverzie vidno i 182 km vzdialený Schneeberg (2 075 m).

Flóra
Les je pôvodného druhového zloženia – bučiny a javorové bučiny, ale je poznačený dlhodobým hospodárením, preto nemá štruktúru pralesa, hlavne čo sa týka vekového rozvrstvenia stromov. Stromy tu majú približne rovnaký vek, hrúbku a výšku. Chýba tu aj väčšie zastúpenie „mŕtveho“ dreva, ktoré patrí k základným indikátorom pralesa, kde môže jeho podiel dosiahnuť až 30%.
Aj napriek tomu sa tu vyskytujú vzácne rastliny ako je mliečivec alpínsky (Cicerbita alpina) – jediná lokalita vysokohorského druhu v Bielych Karpatoch. Z bežnejších lesných druhov je tu aj bohatá populácia snežienky (Galanthus nivalis), mesačnice trvácej (Lunaria rediviva) a chochlačky dutej (Corydalis cava).
Rastlinstvo na V. Javorine preskúmal lubinský rodák dr. Jozef Ľudovít Holuby.

Fauna
Živočíchy sú štandardne zastúpené poľovnou zverou ako jeleň lesný, srna hôrna, diviak lesný a iné. Občas zablúdi aj medveď hnedý (Ursus arctos).
Z menších, menej viditeľných, ale o to vzácnejších živočíchov sa tu vyskytuje fuzáč alpský (Rosalia alpina), fuzáč bukový (Cerambyx scopolii) – trávia odumierajúce drevo. Vyskytujú sa tu aj ďalšie vzácne druhy, pre ktoré slovenské názvoslovie nemá pomenovanie. Za spomenutie stojí vzácny pavúk Anelossimus vittatus a Leptiphanthes zimmermanni, vzácny horský druh pavúka Saloca kulczinskyi, chrobák Harpalus marginellus, mucha Phaonaia czernyi.
Okolo lesných potôčikov a studničiek sa zdržiava salamandra škvrnitá, kunka žltobruchá (Bombina variegata). V korunách stromov môžeme zahliadnuť ďatľa bielochrbtého (Dendrocopos leucotos) a muchárika bielokrkého (Ficedula albicollis).

Veľká Javorina je oddávna považovaná za symbol dobrých vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi o čom svedčí i pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti na vrchole Javoriny s citátom J. M. Hurbana: „Tu bratia vždy sa stretať budú.“ Jeho základný kameň bol položený v roku 1967.
Každoročným letným podujatím na vrchole Javoriny sú Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov. Stretávajú sa tu českí a slovenskí priatelia z oboch strán hranice, aby si pripomenuli spoločnú minulosť, prítomnosť a priateľstvo, ktoré ich spája. Tieto slávnosti nadväzujú na tradície, ktoré zaviedli ešte naši predkovia, slovenskí a českí národovci v časoch národného a sociálneho útlaku v Rakúsku-Uhorsku.
Taktiež na Silvestra sa pri pamätníku česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti každoročne stretávajú priatelia zo Slovenska, Moravy a Čiech aby si spríjemnili posledný deň v roku. Atmosféru tohto stretnutia dotvára rozprávkovo zimná príroda Javoriny.

Viac

Upozornenie!
Veža na neďalekom Jelenci nie je pre verejnosť prístupná. Výstup len na vlastné nebezpečenstvo. Hrozí možnosť úrazu!

mail
logo Reklama






"Poznaj otčinu a chráň prírodu"