SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Okolo Bodamského jazera > Okolo Obersee juh
- pamätihodnosti a turistické atrakcie

BREGENZ

Martinsturm Hlavné mesto Spolkovej krajiny Vorarlberg leží pri Bodamskom jazere pri ústí rieky Rýn. Ľudia tu žijú od doby bronzovej, neskoršie vznikla Keltská osada (500 pr. n. l.). Výhodná poloha blízko alpských priesmykov spôsobila, že o mesto sa často bojovalo a menilo majiteľov. Najprv v 15 pr. n. l. na mieste keltskej osady založili Rimania tábor Brigantium, potom v 3. stor. tábor zničili Alemáni. V 7. stor. sa tu usadili írski mnísi, šíritelia kresťanstva sv. Columban a sv. Gallus*, založili tu kláštor a oblasť pokresťančili. Grófovia z Montfort dobyli mesto v 12. stor., neskoršie ho predali Habsburgovcom, tým ho počas tridsať ročnej vojny zobrali Švédi a Švédom Bavori. Od r. 1919 je Bregenz rakúsky.
Bregenz je známe aj ako mesto kultúry. Kultúrnym vrcholom sú známe Bregentské hudobné slávnosti - Bregenzer Festspiele, na ktorých sa už vyše pol storočia stretávajú najvýznamnejší režiséri, aby uviedli prvotriedne opery, ktoré hudobne sprevádza Viedenský symfonický orchester. Predstavenia sa odohrávajú na plávajúcom javisku na hladine jazera. Hľadisko pojme 7 000 divákov. Prvé predstavenie bolo v roku 1946.
Aj keď je mesto staré dve tisíc rokov, okrem historického centra sú tu aj zaujímavé príklady súčasného moderného stavebného umenia.

*Svätý Gallus (Gál) sa narodil okolo r. 560 v Írsku. Patril medzi dvanástich mníchov, ktorí prišli v roku 590 na kontinent. Pôsobil najskôr ako misionár u Frankov a neskôr od roku 610 u germánskych Alemanov. Jeho pôsobenie sa sústreďovalo najmä na okolie Bodamského jazera, kde žil ako pustovník. Chýr o jeho zbožnosti sa rýchlo šíril a za Gallusom prichádzali poslovia, ponúkajúci mu hodnosti biskupa v Kostnici, opáta v Luxeuile. Gallus však dal prednosť svojej pustovni, ktorá sa po jeho smrti v roku 650 stala základom opátstva St. Gallen, založeného jeho následníkom opátom Otmarom.
Svätý Gallus je považovaný za zakladateľa kláštora v St. Gallene a kostola v Bregenzi.


Kostol sv. Gallusa. Stojí na mieste románskeho kostola z druhej polovici 5. stor. Na zrúcaninách postavili stavbu podobnú kláštoru v roku 611 Columban a Gallus. Je to najstarší kláštor v nemecky hovoriacich zemiach. K modlitbe veriacich zvolával zvon. Teraz je Gallusov zvon vystavený na chóre kláštora St.Gallen.
Do barokovej podoby bol prestavaný v rokoch 1672-1673. Pekný hlavný oltár od J. G. Brema so štyrmi sochami svätcov je z roku 1740, oltárny obraz namaľoval F. B. Herman.
Martinská veža (Martinsturm), ktorá je symbol mesta sa týči v stredovekom jadre. Okolo roku 1250 to bola pôvodne sýpka a nebola vyššia ako mestské múry. V roku 1361 postavil gróf Viliam III. Martinskú kaplnku, ktorá bola v r. 1362 vyzdobená nádhernými freskami a horné poschodie bolo rozšírené. V rokoch 1599–1601 bola veža zvýšená drevenou nadstavbou v barokovom štýle. Bol s nej pekný výhľad na Bodamské jazero a slúžila ako strážna veža proti požiarom.
Dom umenia, budova v tvare kocky. Nie je to múzeum, ale výstava súčasného umenia, ktorá zahŕňa všetky odbory umeleckej činnosti.
Hora Pfänder (1 064 m) na ktorú sa môžeme vyviezť lanovkou (možnosť zobrať aj bicykel) ponúka jedinečný panoramatický výhľad na Bodamské jazero a aj vzdialené pohoria. Hovorí sa aj, že tu je najkrajší západ slnka na svete (ale takých miest je vo svete viac).
Bregenz (wikipedia)
kostol sv. Gallusa (wikipedia)
atrakcie
lanovka na Pfänder
Bregentské hudobné slávnosti (wikipedia)

RORSCHACH

kúpacia chatka Mesto založili Alemáni, potom osídlili Rimania. V roku 947 poskytol kráľ Oto I. mestu právo poriadať trhy, vyberať clo a raziť mince. O roku 1000 začala v Rorschachu tradícia veľkých pútí. Na dnešnom Korunovačnom námestí (Kronenplatz) stála Jakubova kaplnka ako miesto pre odpočinok pútnikov. V roku 1833 bola zbúraná a miesto nej bola postavená Jakubova studňa. Pri studni začína jedna z ciest svätého Jakuba do Compostely.
Na betónových stĺpoch na jazere stojí jedinečná stavba svojho druhu na Bodamskom jazere "kúpacia chatka", trojkrídlová stavba postavená v roku 1924 architektom Köpplinom.
V meste sa nachádza zaujímavé, experimentálne Múzeum in Kornhaus.
V auguste tu býva festival sôch z piesku.
V Rorschachu môžeme odbočiť do 15 km vzdialeného St. Gallenu. Pozri Okolie St. Gallen.
Rorschach (wikipedia)
Múzeum in Kornhaus
festival sôch z piesku

ARBON

kaplnka sv. Gallusa Bývalá vojenská rímska stanica. Archeologické nálezy svedčia o tom, že pravdepodobne už pred päťtisíc rokmi tu existovala osada, která bola zničená mohutným požiarom.
V starom meste v prepletených uličkách môžeme vidieť pekné, stredoveké hrázdené domy.
Významnú švajčiarsku firmu Saurer AG založil v Arbone 1853 Franz Saurer. Svojho času firma vyrábala nákladné autá, autobusy, trojelbusy a motory. Dnes je najvýznamnejší výrobca textilných strojov na svete.
König Felix von Arbon nie je nikdo iný ako Rakúšan Felix Baumgartner, extrémny parašutista a base jumper. Je známy predovšetkým tým, že 14.10.2012 vyskočil s padákom zo stratosféry z rekordnej výšky 39 045 m. Týmto extrémnym skokom vytvoril nový svetový rekord vo voľnom páde a stal sa vôbec prvým človekom na svete, ktorý prekonal rýchlosť zvuku bez pomoci akéhokoľvek zariadenia. V súčasnosti žije v Arbone.

Stredoveký hrad pochádza z 13. stor., bol niekoľkokrát prestavaný, dnešnú podobu, získal v 16. stor. Na hrade je historické múzeum. Hrad je zároveň znakom mesta.
Kostol sv. Martina, založený v r. 1790. Ku kostolu patrí vedľa stojaca kaplnka sv. Gallusa zo 7. stor., kde žil sv. Gallus ako pustovník až do svojej smrti v r. 650. Vľavo vedľa vchodu je kameň na ktorom sú stopy sv. Gallusa keď v roku 612 vystúpil na breh.
Arbon wikipedia
zámok Arbon
Saurer múzeum

KREUZLINGEN

Je najväčšie mesto vo Švajčiarsku na Bodamskom jazere. Je stavebne spojené s nemeckým mestom Kostnica.
Oblasť Kreuzlingenu bola osídlená už v dobe bronzovej. Keltské mince a artefakty z rímskeho obdobia svedčia o nepretržitom osídlení v osadách Alemanov. Územie dnešného mesta bolo v minulosti s výnimkou kláštora augustiniánov majetkom biskupa Constance (Bischofshöri).
V rokoch pred druhou svetovou vojnou bol na obranu proti útoku z Nemecka vybudovaný múr - pevnosť a medzi týmito dvoma mestami bol hraničný prechod.

zámok Seeburg Kláštor Kreuzlingen, ktorý uchováva relikviu kríža, založil v roku 1125 Kostnický biskup Ulrich I. von Konstanz ako augustiánsky kláštor. Podľa kláštora je pomenované aj mesto. Počas tridsaťročnej vojny bolo v meste zničených veľa domov a aj kláštor, ale už v roku 1640 bol opäť postavený. Na dnešný barokový štýl bol kláštor prestavaný v 18. stor.
V kláštornom kostole sv. Ulricha a sv. Afri je zvlášť pozoruhodná kaplnka Olivovej hory (Ölbergkapelle) s krížovou cestou, ktorá pozostáva z 250 postáv. Tieto 30 cm figúrky z limbového dreva boli vyrezané Innozenzom Beckom v rokoch 1720–1730.
zámok Seeburg bol postavený v roku 1598, slúžil ako letná rezidencia biskupov z kláštora Kreuzlingen. Vyhorel v roku 1633 ale v roku 1664 bol znovu postavený. V rokoch 1982–1984 bol rozsiahle renovovaný. Kým nebol vybudovaný násyp stal na brehu jazera.
Kreuzlingen (wikipedia)
kostol sv. Ulricha a sv. Afri (wikipedia)


top

Obsah

Bodamské jazero


Úvod
Okolo Obersee juh Okolo Untersee
Okolo Überlingersee
Okolo Obersee sever
Ostrovy
Okolie
Kilometráž
Kempy

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict