SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Okolo Bodamského jazera > Úvod

Bodensee

(Bodamské jazero) rozlohou tretie najväčšie jazero v strednej Európe po Balatone a Ženevskom jazere (objemom vody druhé po Ženevskom jazere). Jazero je ľadovcového pôvodu, bolo vytvorené Rýnskym ľadovcom. Nachádza sa severne od úpätia Álp. Leží na území troch štátov, na juhu Nemecka na západe Rakúska a na severovýchode Švajčiarska. Na vodnej ploche jazera nie sú oficiálne vyznačené štátne hranice. Nemci nazývajú jazero aj ako "Švábske more".

Názov Bodensee prináleží prakticky dvom jazerám, Horné jazero (Obersee) a Dolné jazero (Untersee), ktoré sú spolu spojené riekou Rýn v dĺžke 4 km.
Severozápadný výbežok Horného jazera sa nazýva Überlingersee.
Dolné jazero sa skladá z Rheinsee, Zellersee, Gnadensee.
Plocha: 536 km² (Obersee: 473 km², Untersee: 63 km²)
Dĺžka: 63 km (Bregenz–Bodman)
Šírka: 14 km (Friedrichshafen–Romanshorn)
Priemerná hĺbka: 90 m, max. hĺbka: 254 m (medzi mestami Fussbach a Uttwil)
Nadmorská výška hladiny: 395 m
Objem vody v jazere: 48 km³
Dĺžka pobrežia: 273 km (173 km Nemecko, 72 km, Švajčiarsko, 28 km Rakúsko)

V Bodamskom jazere sú tri väčšie obývané ostrovy Reichenau, Mainau, Lindau, na ktorých sú významné pamätihodnosti. S pevninou sú spojené mostom a tak nemusíme použiť loď.
Najväčším prítokom je rieka Rýn, ktorá preteká celým jazerom. Okrem toho má jazero okolo 250 prítokov rôzneho významu. Za nulovou hladinu je braná výška vody 2,5 m v Konstanci. Najvyššia hladina bola 6,36 m v roku 1817, najnižšia 2,10 m v roku 1823. Od r. 875 jazero zamrzlo 32× naposledy v roku 1963.
 wikipedia

Masa vody pôsobí ako tepelný akumulátor a spolu s južným vetrom - fénom spôsobuje, že tu prevláda mierna klíma, vďaka ktorej sa darí pestovaniu zeleniny, ovocia a vinárstvu.
Môžeme tu pozorovať aj zakrivenie zeme. Vzdušná vzdialenosť Bregenz - Kostnica staré mesto je 46 km a z Bregenzu v Kostnici možno vidieť len objekty vyššie ako 41 m.
Nebezpečné sú silné nárazy vetra počas letných búrok.
V súčasnosti je oblasť Bodamského jazera významnou turistickou oblasťou a zároveň je to najväčší rezervoár pitnej vody v Európe. Ročne sa v jazere uloví viac ako tisíc ton rýb.

Cyklocesta

Cyklocesta Bodensee-Radweg je približne 260 km dlhá, s celkovým prevýšením 1 100 m.
Vedie okolo Bodamského jazera, ročne ju navštívi viac ako 250 000 cyklistov a patrí k najobľúbenejším v Európe. Je rovinatá, alebo mierne zvlnená, s krátkymi stúpaniami. Najnižší bod má 391 m., najvyšší 598 m.
Na 11 km dlhom úseku Walhausen–Liggeringen je prevýšenie 150 m pri stúpaní na hrebeň Bodanrück (zaujímavé, že najvyšší kopec 694 m n.m. nemá meno, cyklocesta nejde cez vrchol).
Cestu môžeme začať v ľubovolnom bode, na smere jazdy nezáleží, ale lepšie je ísť v smere hodinových ručičiek, lebo pôjdeme na strane bližšej k jazeru.
 wikipedia

Charakteristika

Cesta vedie cez tri štáty väčšinou po cykloceste prevažne s asfaltovým povrchom, krátke úseky bez asfaltky (spolu 14 km) sú za sucha dobre prejazdné. Ak nejde po cykloceste tak vedie po vedľajších cestách. Niekedy je cesta na oddelenom páse pozdĺž cesty. Zvýšená doprava je na úseku Fischbach–Friedrichshafen
V krátkych úsekoch je cesta súbežná s pešou cestou Bodensee-Rundweg (značenie čierna šípka okolo modrého kruhu). Je potrebné dávať väčší pozor na chodcov
Na ceste je viac lavičiek, niektoré aj so stolom, kde sa dá najesť a odpočinúť.
Cesta prechádza všetkými mestami na brehu jazera. Nevedie vždy blízko vody. Po ceste sú pekné výhľady na Alpy a počas horúcich dní sa môžeme osviežiť v jazere. Na prenocovanie môžeme využiť hotely, penzióny, alebo množstvo kempov.
Aj keď cesta vedie peknou prírodou je to viac o histórii a kultúre (zámky, kláštory, múzeá, historické jadrá miest…). Na ceste je mnoho pamätihodností, niektoré aj svetového významu a vzhľadom k tomu je vhodné zvoliť kratšie etapy. Cesta je vhodná aj pre deti od 10 rokov
Podľa kondície môžeme cestu kombinovať s vlakom alebo loďou, pričom môžeme využiť kombitiket. Vlakom možno ísť okolo celého jazera. Pre cyklistov sú najvýhodnejšie kompy Konstanz–Meersburg (cesta trvá 15 min.) a Friedrichshafen–Romanshorn (cesta trvá 45 min.).
Potraviny sa dajú kúpiť v každom väčšom meste a napr. predajňa ADEG v Gaißau je priamo pri cykloceste pri colnici A–CH. V Nemecku sú potraviny lacnejšie ako vo Švajčiarsku, kde lacnejšie potraviny sú v obchodoch Migros.

Značenie

Cesta je dobre označená v oboch smeroch a nie je orientačne náročná. Horšia orientácia je vo veľkých mestách, treba pozorne sledovať značky. Značky veľmi dobre dopĺňa vodorovné značenie.
Cyklotrasa Bodensee-Radweg má vlastné logo (bicykel s modrým zadným kolesom). Napriek tomu značenie okolo jazera nie je jednotné a môžeme vidieť rôzne druhy značenia. Na prvý pohľad to môže vyzerať chaoticky, ale je to jednoduché. Výnimočne sa môžeme stretnúť aj s iným značením.

Švajčiarsko
V úseku Fußach-Stein am Rhein je cesta Bodensee-Radweg súbežná s Rheinradweg*, švajčiarska cyklocesta č.2, ktorá je súčasne Eurovelo 15.
Smerovníky sú červené tabuľky s bielym nápisom doplnené logom Bodensee-Radweg alebo Rheinradweg. Alebo môžu byť aj obe logá.
Môžu tam byť aj ďalšie logá súbežných cyklociest napr. Seen-Route č.9.
V úseku Stein am Rhein-Schaffhausen je navyše súbežná s Eurovelo 6 a s nemeckým variantom Rýnskej cyklocesty Rheintal-Weg, ktorá je súčasne Deutschlandroute 8. Môžu tam byť aj tieto logá.

*názov nie je jednotný, môžeme sa stretnúť tiež s Rhein-Radweg, Rhein-Route, Rheintal-Weg.
V preklade Rýnska cyklocesta.

Nemecko
V úseku Stein am Rhein až po hranice s Rakúskom Unterhochsteg je cesta Bodensee-Radweg súbežná s nemeckým variantom Rýnskej cyklocesty Rheintal-Weg, ktorá je súčasne Deutschlandroute 8.
Smerovníky sú biele tabuľky so zeleným nápisom, niekedy doplnené logom Bodensee-Radweg, Rheintal-Weg alebo D-route 8. Alebo môžu byť aj všetky logá, prípadne doplnené nápisom "BODENSEE-RADWEG".
Môžu tam byť aj ďalšie logá súbežných cyklociest napr. Hohenzollern-Radweg, po Radolfzell aj Eurovelo 6.


Rakúsko
Smerovníky sú zelené tabuľky s bielym nápisom, doplnené logom Bodensee-Radweg.

Kúpanie v jazere

Možností je veľa, každá obec má najmenej jedno kúpalisko a všade na verejne prístupnom pobreží je kúpanie dovolené. Kvalita vody je na úrovni pitnej.
Pozor! pri silnom vetre bývajú v jazere vysoké vlny, varovaním sú blikajúce oranžové svetlá. V tomto prípade treba bezpodmienečne vyjsť z vody na breh.
Termálne kúpele sú v Konstanci, Überlingene, Meersburgu.  termálne kúpele

Návrh túr

Pohodlná klasika, pri ktorej máme dosť času na pamätihodnosti.
1. deň Okolo Obersee - juh. Bregenz–Kreuzlingen 68 km.
2. deň Okolo Untersee. Kreuzlingen–Steckborn–Stein am Rhein–Neuhausen an Rheienfall (Rýnske vodopády)–Stein am Rhein (Campingplatz Wagenhausen). S návštevou Rýnskych vodopádov 76 km.
3. deň Okolo Untersee. Stein am Rhein–Radolfzell–Konstanz. S návštevou ostrova Reichenau 60 km.
4. deň Okolo Überlingersee. Konstanz–Ludwigshafen–Hagnau 69 km.
5. deň Okolo Obersee - sever. Hagnau–Friedrichshafen–Bregenz 50 km.
Tip
je úplne jedno či budeme spať v kempe Kreuzlingene (CH) alebo v Konstanzi (D). Z oboch kempov do historického centra v Konstanzi je približne 4 km.

Variant 1
Zdatnejší cyklisti môžu ako základňu využiť Konstanz alebo Kreuzlingen a trasy absolvovať naľahko. Cestu sa dá urobiť za 3 dni, na úseku Konstanz–Meersburg použiť kompu.
1. deň Konstanz–Konstanz, okolo Untersee 76 km. S návštevou Rýnskych vodopádov +46 km a ostrova Reichenau +16 km spolu 138 km.
2. deň Konstanz–Konstanz okolo Überlingersee 64 km.
3. deň Konstanz–Konstanz okolo Obersee 123 km.

Variant 2
Nenáročný dvojdňový variant okolo Obersee. Pre tých čo nepotrebujú prejsť veľa kilometrov a rady sa prevezú loďou. Východisko Friedrichshafen.
1. deň Friedrichshafen–Meersburg–Konstanz–Romanshorn 38 km, s využitím kompy Meersburg–Konstanz a Romanshorn–Friedrichshafen.
2. deň Friedrichshafen–Bregenz–Romanshorn 90 km, s využitím kompy Romanshorn–Friedrichshafen.

Možnosti
Pokiaľ máme dosť času, nemusíme ísť len okolo jazera, ale môžeme odbočiť aj k iným zaujímavým cieľom.
Schaffhausen, Rýnske vodopády (Rheinfall)
ostrovy Reichenau (UNESCO), Mainau, Lindau
zámok Freudental Schloss Freudental, teraz je to hotel.
tiesňava Marienschlucht.
výlet vzducholoďou vo Friedrichshafene.
Salem - kláštor, zámok, opičia hora.
Allensbach - Zoologický park.
Saint Gallen - katedrála, kláštor, kláštorná knižnica, historický stred mesta (UNESCO)
absolvovať niektorú cyklocestu v okolí viď. Okolie.

Mapy a sprievodcovia

K ceste je vydané veľké množstvo máp a sprievodcov. Tu je uvedený len malý výber.

Sprievodca:
 Esterbauer edícia Bikeline
Bodensee-Radweg: Rund um den Bodensee, Überlinger See und Untersee
1:50 000, ISBN 978-3-85000-464-0
 Kompass
Bodenseeradweg rund um den Bodensee, 1:50 000, ISBN 978-3-85026-417-4
 Bruckmann
Bruckmanns Radführer Bodensee, 1:75 000, ISBN 978-3-7654-5195-9
 BVA Bielefelder Verlag
Bodensee-Radweg, 1:50 000, ISBN 978-3-87073-497-8
Iné
Baedeker Reiseführer Bodensee, ISBN 978-3-8297-1349-8, vyd. MairDuMont.
Nie je to o cykloceste ale o prírode a pamiatkach.

Mapy:
 Kompass
Kompass Fahrradkarten: Bodenseeradweg FTK 7005, 1:50 000
Kompass Fahrradkarten: Bodensee und Umgebung, 1:70 000
 Publicpress
Radwanderkarte Bodensee-Radweg, 1:50 000
Bodensee mit Bodensee-Radweg, 1:120 000
 BVA Bielefelder Verlag
Bodensee, 1:50 000

Mapy na internete:
 www.biroto.eu, aj popis.
 die-bodensee-karte.de
 www.bikemap.net
 mapa na vytlačenie


Telefónne čísla

  Polícia Hasiči 1. pomoc Predvoľba*
133 122 144 +43
110 112 112 +49
117 118 144 +41
*na uvedené núdzové čísla predvoľba nie je potrebná.  

Odkazy na internete

Na internete je veľa odkazov o ceste. Kľúčové slová pre vyhľadávače: Bodensee-Radweg, Bodensee, Lake of Constance, Lac de Constance, Lago di Costanza. Všetky odkazy v tomto sprievodcovi pokiaľ nie je uvedené inak sú v nemčine. Mnoho tu uvedených atrakcíí môžete nájsť aj na  youtube

Informácie o cykloceste
www.cyklistikakrnov.com
www.cyklo-vylety.cz
www.bodensee-info.com
www.fahrrad-tour.de
www.velo-touring.de
www.der-bodensee.de veľa info
www.bodenseemuseen.org múzeá a
zámky na bodamskom jazere
www.bodenseewebcam.de web kamery
www.bodenseewetter.eu počasie
www.bodenseewebcam.de počasie

Cestovné kancelárie
www.bodensee-radweg.com
www.radreisen.at
www.radweg-reisen.com
www.radurlaub.com

Kompy a lodná doprava
cestovné poriadky a ceny
Konstanz-Meersburg
Friedrichshafen-Romanshorn
www.bodensee-schiffe.ch
www.bodenseeschifffahrt.de
www.bodenseeschiff.de

Cestovné poriadky železnice
www.euregiokarte.com
www.bodensee-s-bahn.org
www.oebb.at
www.bahn.de
fahrplan.sbb.ch


top

Obsah

Bodamské jazero


Úvod Okolo Obersee juh
Okolo Untersee
Okolo Überlingersee
Okolo Obersee sever
Ostrovy
Okolie
Kilometráž
Kempy

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict