SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Cyklocesta zámky na Loire > Úvod

Loire

(luar) je najdlhšia rieka na území Francúzska, ktorá ním preteká po celej svojej dĺžke. Loire pramení vo Francúzskom stredohorí (Massif central) na južnom úpätí hory Mont Gerbier de Jonc v nadmorskej výške 1 408 m. Dĺžka rieky je 1 020 km a plocha jej povodia asi 117 000 km², čo je viac ako pätina rozlohy Francúzska. Vlieva sa do Atlantického oceánu v departemente Loire-Atlantique.
Prvých skoro tristo kilometrov preteká Francúzskym stredohorím, úzkym údolím ohraničeným strmými skalami.
Významné mestá na jej toku sú Orleans, Tours, Angers, Nantes a Saint-Nazaire. Rieka je splavná až od Nantes.
wikipedia - Loire
Rieka Loire, hrala mnohokrát významnú úlohu v dejinách zeme. Peknú krajinu okolo rieky umocňuje architektonická dokonalosť nespočetných zámkov, pevností a šľachtických sídel. Postupne od 10. storočia v jej širokom údolí vzniklo viac ako 300 hradov a zámkov, ktoré slúžili panovníkom k obrane pred nepriateľom, ale tiež ako miesto odpočinku.
V oblasti medzi Orléans a Angers sa nachádza mnoho atraktívnych zámkov, tzv. "zámky na Loire" (chateaux de la Loire). Údolie Loire od Chalonnes po Sully-sur-Loire je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Hovorí sa mu aj údolie kráľov.
Najvýznamnejšie zámky na Loire, právom považované za architektonické klenoty Francie, vás uchvátia svojou monumentálnosťou, nádhernou architektúrou i peknými záhradami. Prepychové sídla s rozľahlými parkami a záhradami vyprávajú dodnes tajomné príbehy spojené s dejinami Francúzka.
Celkom sa tu nachádza asi 120 hlavných zámkov, jeden krajší ako druhý, je tu najväčší počet zámkov na kilometer štvorcový. Nádherné stavby, začlenené do prírody dnes navštevuje tisíce návštevníkov.
Aj gróf Pálffy sa pri stavbe Bojnického zámku inšpiroval štýlom francúzskych romantických zámkov v údolí rieky Loire.
wikipedia - údolie Loire
wikipedia - zámky na Loire


Cyklocesta

Cyklocesta je súčasťou cesty EuroVelo 6 (pozri aj EuroVelo) a vedie od Atlantiku z mesta Saint-Brévin-les-Pins (štvrť Mindin) až do mesta Constanta v Rumunsku.

Cyklocesta „La Loire à Vélo“ je dlhá 800 km, najvyšší bod cesty je 366 m (Sancerre). Prakticky je jedno či pôjdeme z východu na západ, alebo opačne, ale ak pôjdeme na východ tak vietor z Atlantiku budeme mať v chrbte.
Väčšinou vedie po vedľajších cestách s malou premávkou alebo po cyklocestách. Prevažne je povrch asfaltový. Krátke úseky bez asfaltky sú za sucha dobre prejazdné, ale za dažďa sa na týchto cestách tvoria kaluže a bez blatníkov sa môžeme dobre zašpiniť. Aj mimo cyklociest, na cestách s dopravou je jazda na bicykli vo Francúzku pomerne bezpečná, lebo vodiči sú voči cyklistom ohľaduplní. Naši nervózni vodiči vypadajú oproti Francúzom ako frustrovaní psychiatrickí pacienti.
V tomto sprievodcovi je popísaný úsek Saint-Nazaire - Briare.

Charakteristika

Cesta vedie po rovine, prevýšenia sú len krátke. Prechádza rôznorodým krajom s dobrou infraštruktúrou, s množstvom pekných miest a význačných pamiatok (zámky, kláštory, múzeá, staré mestá…) Po ceste je veľa možností na prenocovanie, včetne kempov.
Potraviny sú v supermarketoch lacnejšie ako u nás napr. Super U, Lidl, Leclerc, Carfour a pod. Hlavne je tu veľký výber syrov a vín. Taktiež je vhodné navštíviť miestne sobotné trhy, kde je veľký výber všelijakých dobrôt od miestnych farmárov. Ani tu Francúzi nezaprú, že sú národ gurmánov.

Značenie

Cesta je značená zeleno ohraničenými tabuľami s logom a nápisom „La Loire à Vélo“, ale niektoré úseky sú stále vo výstavbe a bez dobrej mapy je možné občas zablúdiť.
Na dočasných cestách sú žlté tabule „de itinéraire provisoire“. Niekde, hlavne medzi zámkami môžeme využiť regionálne cyklocesty.


   

Sprievodcovia, mapy, informácie

Aj keď je cesta značená, doporučujem mať zo sebou cyklomapu. K ceste je vydané niekoľko máp a sprievodcov, ale tie čo sa dali kúpiť na mieste neboli také podrobné a nedalo sa podľa nich dobre orientovať. Doporučujem dopredu (napr. cez internet) kúpiť niektorého sprievodcu alebo mapu.

sprievodcovia:
 Esterbauer edícia Bikeline
Loire-Radweg. Von Orleans zum Atlantik, 1:75.000, ISBN: 978-3-85000-063-5.
Loire-Radweg. Von Nevers zum Atlantik, 1:75.000, ISBN: 978-3-85000-431-2.
Popísaná trasa je o 200 km dlhšia ako v prvom vydaní.
 Edilarge
L’intégrale de la Loire à vélo de Nevers à la mer (Nevers-Atlantik), ISBN: 978-2-7373-4907-2.
Edícia Ouest-France. alebo
 Chamina
La Loire à Vélo de Nevers à l’Atlantique (Nevers-Atlantik), ISBN: 978-2-84466-173-9.

mapy:
 Huber-Verlag
Eurovelo 6. Atlantic-Basel, 1:100.000, ISBN: 3-936990-39-5.
Súbor 6 máp, každú možno kúpiť samostatne. Vhodná pre tých, čo chcú pokračovať ďalej po EuroVelo 6, napr. až po Dunajskú cyklocestu a po nej až do Bratislavy.

mapy na internete:
www.hot-map.com, je totožná s mapou vydavateľstva Huber-Verlag
www.opencyclemap.org
www.cycling-loire.com
Aj na týchto mapách môžu byť na niektorých úsekoch odchýlky oproti skutočnosti.

informácie:
Nechuť hovoriť cudzím jazykom je u Francúzov známa, ale v turistických oblastiach sa už dá dohovoriť, hlavne anglicky. Regionálne mapy, prospekty, informácie možno získať v turistických informáciách (Office de tourisme). Na internete sa dajú nájsť mapy miest a informačné brožúry.
Prehliadka zámku je bez sprievodcu, môžete si pozrieť čo chcete a stráviť tam ľubovoľnú dobu. Často možno využiť audiosprievodcu. Bez zaplatenia vstupného sa nedá dostať ani do zámockých parkov. Pre skupiny bývajú aj zľavy. Otváraciu dobu, vstupné a adresy jednotlivých zámkov nájdete na internete. V každom zámku sú prospekty v mnohých jazykoch, často aj v češtine.
Upozornenie!
Nie všetky zámky sa nachádzajú u rieky Loire. Niekedy je potrebné odbočiť, aj viac kilometrov od rieky, alebo sa nachádzajú pri iných riekach napr. Cher, Indre, Viene…
Reálne sa dá urobiť prehliadka dvoch, výnimočne troch zámkov za deň. Preto si treba dopredu podľa záujmu, času a peňazí naplánovať, ktoré zámky chcete navštíviť.
10 najatraktívnejších zámkov na Loire, v tomto sprievodcovi sú označené logom
1. Château de Chambord
2. Château de Chenonceau
3. Château de Chaumont
4. Château de Cheverny
5. Château d'Ussé
  6. Château de Sully-sur-Loire
  7. Château de Villandry
  8. Château de Blois
  9. Château d'Azay le Rideau
10. Château de Amboise
- kráľovský zámok, na zámku bývala kráľovká rodina.
Ďalšie kráľovské zámky na Loire sú Chinon a Langeais.
zoznam zámkov

Vysvetlivky:
- pamätihodnosti a turistické atrakcie
47.21625, 1.549394 - kliknutím na súradnice sa ukáže poloha zámku na maps.google.com
Variant odbočka k pamätihodnosti alebo turistickej atrakcii do 15 km od cyklotrasy, iná trasa
Pri odkazoch na wikipediu si môžete v ľavom stĺpci zvoliť jazyk.

Odkazy na internete

Na internete je veľa odkazov o ceste. Kľúčové slová pre vyhľadávače: loire velo, loire bike tours, loire bike trail, loire chateaux, loire valley, Pays-de-la-Loire, Loire-Atlantique.

Informácie o cykloceste
franceguide.com praktické info o Francúzku
www.loireavelo.fr praktické info k cykloceste + mapa
www.leschateauxdelaloire.org zámky na Loire
loire-chateaux.org … zámky na Loire
www.af3v.org cyklocesty vo Francúzku
wikipedia cyklocesta
www.french-at-a-touch.com
france.meteofrance.com predpoveď počasia
www.touraineloirevalley.com … mapy v pdf
www.outcamp.net … kempy vo Franzúzku
www.sncf.com … franzúzke železnice
www.visaloire.com top

Obsah

Cyklo zámky na Loire


Úvod Saint-Nazaire - Tours
Tours - Blois
Blois - Orléans
Orléans - Briare
Zoznam zámkov
kilometráž
kempy
Foto 2009

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict