SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Cyklocesta zámky na Loire > Tours - Blois
Prejazd:
najprv cesta vedie pozdĺž Loiry, pred Montlouis-sur-Loire sa vzdiali od rieky. Asi 2 km pred Amboise sa vracia k rieke. 100 m pred mostom cez rieku odbočiť vpravo na Rue Victor Hugo.

AMBOISE (Ámbuáz)

Amboise bolo hlavným mestom keltského kmeňa Turonu, od ktorého je odvodené meno provincie Touraine. Prvé zmienky o Amboise, latinsky Ambacia, sú už z 1. storočí pr. n. l.. V roku 503 tu francký kráľ Chlodovik I. uzavrel mier s vizigótskym kráľom Alarichom. V roku 1540 tu sídlil dvor rímskonemeckého cisára Karola V., ktorý cestoval po Francúzsku. V tej dobe tiež vyhorela časť zámku.
V roku 1560 tu prebehlo známe tzv. Amboisské sprisahanie, počas ktorého sa francúzski hugenoti spolčili s rodom Bourbonovcov a pokúsili sa prevziať moc vo Francúzsku.
Náhlou smrťou Henricha II. stratila panovnícka moc svoju prirodzenú autoritu. Jeho nástupcom sa stal len šestnásťročný, neduživý František II., najstarší syn Henricha II a Kataríny Medicejskej. Za manželku mal Máriu Stuartovnu, kráľovnú škótsku. Zemi vládli jej strýcovia z vplyvného katolíckeho rodu de Guise, ktorý viedol represívnu politiku proti protestantom. Nárast moci rodiny de Guise však pobúril hugenotov, ktorí sa rozhodli pripraviť štátny prevrat a v marci 1560 pripravili prepadnutie zámku v Amboise, kde v tom čase sídlil kráľovský dvor. Spiknutie však bolo zle pripravené a František de Guise útočníkov ľahko premohol. Niektorí z nich boli na výstrahu povesený na zámockých balkónoch.
oficiálna stránka mesta

● Musée de l'Hôtel de Ville (zo začiatku 16. storočia) de l'Hôtel de Ville
● Kostol Saint-Denis (12.-16. storočie), pekná vitráž
● Kostol Saint-Florentin (15. storočie)
● Porte de l'Amasse, mestská brána z konca 15. storočia
● Fontána na nábrežnej promenáde od sochára a maliara Maxa Ernsta 1966-68

Château de Amboise (Zámok Amboise)  
Château de Amboise    47.413436, 0.98673
zámok Amboise Patrí k historicky najdôležitejším zámkom na Loire, jeden z najstarších kráľovských zámkov vo Francúzsku. V renesančnom období bol rezidenciou francúzskych kráľov z rodu Valois.
Zámok bol postavený na skale nad mestom, na sútoku riek Loire a Amasse na základoch stredovekého hradu. Prvé veľké stavebné úpravy na pevnosti dal urobiť Karol VII., ktorý ju skonfiškoval počas storočnej vojny, a sídlil tu so svojim dvorom. Od roku 1490 Karol VIII. podstatne rozšíril park a prebudoval staré hradné múry a budovy svojich kráľovských predchodcov. Aj keď zámok na prvý pohľad pôsobí ako hrad, bol jedným z prvých v ktorom boli použité renesančné prvky. Kráľ poveril talianskeho záhradného architekta Pacella da Merciogliano vytvorením prvého renesančného parku vo Francúzsku.
Na vrchole sa zámok ocitol v 15. a 16. storočí. Žil tu Ľudovít XI., narodil sa tu a tiež tu zomrel Karol VIII. a pravidelnými hosťami tu boli František I. a neskoršie i Katarína Medicejská. Na zámku sa rodili a vzdelávali kráľovské deti.
Pobývalo tu mnoho slávnych osobností a renomovaných umelcov, mimo iného tiež Leonardo da Vinci, ktorý je pochovaný v zámockej kaplnke svätého Huberta, ktorú postavil Karol VIII. V rokoch 1848-1852 tu bol väznený Abd al-Kadir, Alžírsky emír, ktorý bránil Alžírsko proti francúzskej kolonizácii. Prepustil ho Napoleon III.
Od dôb Henricha III. sa kráľovský dvor presídlil a zámok bol niekoľkokrát opustený a plánovane búraný. Zo zámku ostala len pätina z kedysi rozsiahleho komplexu budov. Väčšia časť z neho bola zrúcaná počas napoleonskej doby.
Zámok obklopujú krásne upravené záhrady, ktoré hýria rôznymi farbami a tvarmi. Z veže Cavalierre, je pekný výhľad na Loiru a ostrov Ile de Or (Zlatý ostrov).
wikipedia

Prejazd:
a) K Château de Chenonceau pokračovať po Rue Victor Hugo, neskôr pokračuje ako Impasse du Moulin. Hneď za križovatkou na Rue du Clos Lucé je vpravo nenápadná tehlová stavba - zámok Clos Lucé. Od zámku Amboise je to cca 700 m.
b) K Château de Chaumont pokračovať okolo rieky Loire 18 km.

Variant:
Ak v Amboise odbočíme na SZ do Chançay môžeme navštíviť renesančný zámok Valmer zo 16. storočia, s peknými záhradami, odbočka 12 km.
Château de Valmer    47.457788, 0.886846    wikipedia

Château du Clos Lucé (Zámok Clos Lucé)
Château du Clos Lucé    47.410289, 0.991976
zámok Clos Lucé Zámok bol postavený Étiennom le Loup v polovici 15. storočia. V roku 1490 ho kúpil francúzsky kráľ Karol VIII. svojej manželke Anne Bretónskej. Neskôr ho používali kráľ František I. a jeho sestra Margaréta Navarrská, ktorá tu začala písať svoju knihu Heptameron. Zámok Clos-Lucé bol zo zámkom Amboise prepojený podzemným tunelom.
V roku 1516 pozval do Clos Lucé František I. Leonarda da Vinciho, ktorý vtedy mal šesťdesiat štyri rokov. So sebou priniesol tri obrazy: Mona Líza, Svätá rodina so svätou Annou a Svätý Ján Krstiteľ. Žil tam tri roky až do svojej smrti 2. mája 1519. Mal rentu 700 zlatých. Venoval sa navrhovaniu plánov a vyučovaniu. Predovšetkým sa zameral na projektovanie kanálov.
Dnes je v Clos Lucé Múzeum Leonarda da Vinciho, ktoré je okrem svedectiev z dejín regiónu venované hlavne tomuto všestranne nadanému renesančnému umelcovi. V záhrade zámku môžeme vidieť dvanásť modelov a tridsaťdva rozmerných priesvitných plátien, reprodukcie Leonardových kresieb. Modely navrhli inžinieri firmy IBM podľa da Vinciho nákresov. Môžeme vidieť napr. padací most, kolesový parník, praky, mosty…
wikipedia

Prejazd:
Pokračovať po Rue du Clos Lucé, križovať priamo Avenue Léonard de Vinci na Rue de la Commanderie, neskôr pokračuje ako Rue du Clos Chauffour. Križovať cestu D31, hneď za križovatkou vpravo je Parc des Mini-Châteaux. Od zámku Amboise je to cca 3 km.

Parc des Mini-Châteaux (park miniatúr)
www.mini-châteaux.com    47.392025, 1.002924
Park miniatúr Park miniatúr Tento veľmi pekne urobený park miniatúr by sme si mali rozhodne pozrieť. Na jednom mieste, na ploche 2 ha, uvidíme verné kópie 45 najznámejších zámkov na Loire v mierke 1:30. Medzi zámkami je 1,5 km ciest. Okrem toho tu je 2 000 bonsajov a 10 000 mini figurín. Je tu aj 6 železničných tratí na ktorých premávajú modely vláčikov a kopa iných atrakcií pre deti.
wikipedia

Pagode de Chanteloup
www.pagode-chanteloup.com    47.3911, 0.9702
Pagoda De Chanteloup Pôvodne si v Chanteloup vojvoda Choiseul postavil zámok v barokovom štýle. Okolo bol veľký 14 ha park, ktorý miestny obyvatelia volali malý Versailles. Zámok bol v roku 1823 zničený požiarom a viac nebol postavený.
Vojvoda Choiseul bol ministrom Ľudovíta XV. Za svoj vzostup vďačil kráľovej favoritke, madam de Pompadour, za svoj pád ďalšej favoritke, madam du Barry. Keď upadol do nemilosti odišiel do vyhnanstva.
Pagodu postavil v rokoch 1775-1778 ako výraz vďaky svojim verným priateľom, ktorý stáli pri ňom. Je to najznámejšia stavba v štýle chinoiserie* vo Francúzsku. Stavba je zmes francúzskeho neskorého baroka a exotickej architektúry.
Pagoda je kruhový, sedem poschodový pamätník, vysoký 44 m. Stojí na 16-tych pilieroch vo veľkom parku u polkruhového jazierka. Úzkym strmím schodišťom sa môžeme dostať na vrchol, odkiaľ je pekný výhľad na údolie Loiry a Amboiské lesy.
wikipedia
*chinoiserie, slohová móda podmienená importom východoázijského umenia. Napodobňuje čínske (i japonské) motívy.

Príchod:
Od parku miniatúr odbočiť vľavo na cestu D31. Po cca 3 km na kruhovom objazde odbočiť vpravo.

kaplnka svätého Huberta kostol Saint-Denis zámok Valmer

Prejazd:
Od parku miniatúr po Route de Civray-de-Touraine prejsť cez Amboiské lesy a prídeme do dedinky Civray-de-Touraine, ďalej do zámku Chenonceau. Amboise - Chenonceau 13 km.
Z Amboise do Chenonceau môžeme použiť variantu cyklocesty EV 6 smerom na Dierre a okolo rieky Cher cez Civray-de-Touraine do Chenonceau. Odbočka je 1,5 km pred Amboise.

CHENONCEAU (šenonsó)

Château de Chenonceau (Zámok Chenonceau)
Château de Chenonceau    47.325445, 1.07003
zámok Chenonceau Je to jedna z najkrajších stavieb francúzskej renesancie a po zámku vo Versailles je druhým najnavštevovanejším zámkom vo Francúzsku. Stojí na mieste pôvodného opevneného vodného mlyna rodiny Marques priamo nad riekou Cher. Prvá časť zámku bola postavená v rokoch 1513-1521, z pôvodného mlyna ostal len donjon. Vežu prerobili v renesančnom štýle. Súčasná podoba zámku pochádza z 16. storočia. V rokoch 1556 - 1559 pribudli k objektu typické mostné oblúky, ktoré zámok spojili s druhým brehom rieky. Na oblúkoch je teraz umiestená dvojpodlažná galéria, kedysi využívaná ako obľúbené miesto spoločenských stretnutí francúzskej aristokracie.
Na zámku je izba piatych kráľovien pomenovaná na pamiatku dvoch dcér a troch neviest Kataríny Medicejskej. V 18. storočí tu pobýval Jean-Jacques Rousseau. Častým návštevníkom bol i Voltaire.
Zámok je nazývaný aj „zámok šiestich žien“, pretože ho postupne vlastnilo šesť žien. Tou najvýznamnejšou bola Katarína Medicejská.
● Catherine Briçonnet (1513-1547)
● Diane de Poitiers (1547-1559)
● Katarína Medicejská (1559-1589)
● Louise de Lorraine (1589-1733)
● Madame Dupin (1733-1864)
● Madame Pelouze (1864-1913)
Catherine Briçonnet, manželka prvého majiteľa, prestavala mlyn a dala postaviť schodište a jeden pavilón vo veži. Diane de Potiers, metresa Henricha II, pridala symetrickú záhradu a oblúkový most cez rieku Cher. Katarína Medicejská premenila tento most na galériu s talianskym nádychom. Louise de Lorraine, smútiaca vdova Henricha III, zdedila tento zámok r. 1590 a nechala natrieť stropy vo farbách smútku, čiernej a bielej. Madame Dupin zachránila zámok v 18. storočí pred zničením revolucionármi. Madame Pelouze nechala zámok v roku 1863 zrekonštruovať.
Údajne tu bol v roku 1560 odpálený prvý ohňostroj vo Francúzsku a to na počesť nástupu syna Kataríny François II. na trón. Zaujímavosťou je, že počas II. svetovej vojny na rieke Cher bola demarkačná čiara. Vstup do zámku sa nachádzal v okupovanej zóne na pravom brehu. Ľavý breh bol slobodná zóna, čo využíval Francúzsky odboj.
Verejnosti je prístupný tak zámok, ktorý ukrýva nádherné interiéry, ako aj krásne záhrady. Za pozornosť stojí veľká zámocká kuchyňa, kde môžeme vidieť kuchynské náčinie a množstvo medeného riadu.
Pravidelne sa tu konajú rôzne výstavy a koncerty.
wikipedia
popis s fotkami

Prejazd:
Od zámku Chenonceau vpravo na na Chisseau a cez Vallières-les-Grandes 18 km, do Chaumont-sur-Loire 26 km.

CHAUMONT-SUR-LOIRE (šomón sur luar)

Château de Chaumont (Zámok Chaumont)
Château de Chaumont    47.479257, 1.181749
zámok Chaumont Zámok sa nachádza na lesnatom kopci, na ľavom brehu rieky. Vnútorný dvor je otvoreným k rieke a obklopenými tromi obytnými budovami a štyrmi vežami. V hlavnej časti na západnej strane je Amboiská veža, postavená v r. 1465-1481 v slohu neskorej gotiky, ostatná časť postavená na prelome 15. a 16. stor. je ovplyvnená renesanciou.
Prvý zámok-pevnoť na tejto strane medzi Blois a Amboise postavil Eudes II., gróf z Blois, v 10. storočí za účelom ochrany pred útokmi jeho súperov grófov z Anjou. Potom bol 5 storočí vo vlastníctve rodiny Amboise. Na príkaz Ľudovíta XI bol v 1465 spálený. v rokoch 1465-1475 bol prestavaný Karolom I. de Amboise. V roku 1560 bol kúpený Katarínou Medicejskou, ktorá tam pozývala astrológov, medzi inými aj Nostradamusa. Zámok viac krát zmenil majiteľov. V roku 1833 gróf de Aramon kúpil zanedbaný zámok a vykonal rozsiahlu rekonštrukciu a založil múzeum stredovekého umenia. V roku 1877 bol obnovený zámocký park.
wikipedia

Prejazd:
Pokračovať po „La Loire à Vélo“ do Blois. Ak budeme chcieť navštíviť mesto musíme prejsť po moste na pravú stranu rieky.
Variant:
Ak 14 km za Tours v Montlouis-sur-Loire odbočíme vpravo k rieke Cher môžeme cestou okolo rieky navštíviť niekoľko menších zámkov. Zámok Bourdaisiere 4 km je v Montlouis-sur-Loire. Ďalej na Véretz, prejsť cez rieku Cher a hneď na konci mosta je zámok Véretz 8 km. Pokračovať po ľavom brehu Cher po ceste D976 zámok Leugny 13 km, zámok Nitray 17 km, obec Blére 26 km. Tu sa pri rieke Cher napojíme na cyklocestu a stále po jej ľavom brehu prejdeme okolo zámku Chenonceau (z tejto strany nie je vstup), po 1 km prejdeme po moste na pravú stranu rieky, pred železničnou traťou odbočiť vľavo na parkovisko pred zámkom Chenonceau 35 km. Po prehliadke zámku značenou cyklocestou do Amboise 48 km. Cesta je o 20 km dlhšia ako po cykloceste.
Château de la Bourdaisiere    47.369912, 0.838469 wikipedia
Château de Véretz    47.3603, 0.803981
        Château de Leugny    47.347171, 0.863661 wikipedia
Château de Nitray    47.340906, 0.894248 wikipedia

zámok Bourdaisiere zámok Véretz zámok Nitray

BLOIS (blua)

Prvá zmienka o meste Blois pochádza zo 6. stor., vykopávky však dokladajú osídlenie omnoho staršie. Názov pochádza s latinského Blesum castrum. Mestom sa Blois stáva v roku 1196. Osud mesta Blois je úzko spojený s osudmi zámku Blois, ktorý vzniká v 13. stor. Roku 1392 sa mesto, zámok i celý kraj stávajú majetkom mocných vojvodov Orléans.
Roku 1429 tu remešský arcibiskup požehnal Johanke z Arku, ktorá u Blois sústreďovala svoje vojská pred víťazným ťažením proti Angličanom u Orléans.
V rokoch 1562-1567 dochádza v Blois bojom medzi katolíkmi a protestantmi. Spor vyvrcholil v roku 1572 Bartolomejskou nocou. Na konci 17. stor. vzniká v Blois biskupstvo.
Strmé kľukaté uličky, lemované hrazdenými stredovekými budovami, zachovávajú architektúru a atmosféru slávnej minulosti tohto mesta. Do mesta prídeme mostom ponad rieku Loire z 18. storočia.
wikipedia
oficiálna stránka mesta
múzeá

● Katedrála Sv. Ľudovíta. Jedna z dominánt mesta, ktorej architektúra v sebe nesie prvky mnohých štýlov, ktorými prešla jej výstavba v priebehu piatich storočí. Na katedrálu nadväzuje záhrada Jardin de l'Evêché s krásnymi výhľadmi na Loiru aj staré mesto. wikipedia
● Kostol Sv. Vincenta, má veľmi zaujímavý oltár „zjavenie Panny Márie“. Tu si Johanka z Arcu nechala pred bojom o Orleans posvätiť svoju zástavu. wikipedia
● kostol Sv. Nicolasa, ktorý stojí na mieste opátstva z 12. storočia. wikipedia
● Maison de la Magie (dom kúziel) je venovaný priekopníkovy modernej mágie Robertovi Houdinimu, rodákovi z Blois. Stojí hneď vedľa zámku a návštevníci si môžu pozrieť optické ilúzie a kúzla.
La Maison de la Magie
● staré mesto, plné malebných zákutí, zachovalých ulíc s renesančnými a gotickými budovami. Úzke krivolaké, dláždené uličky, staroveké schodisko.

Château Royal de Blois (Kráľovský zámok Blois)  
Château royal de Blois    47.585618, 1.330912
zámok Amboise Zámok v mestečku Blois bol obľúbeným kráľovským sídlom v renesancii. Po prvý raz ho spomínajú kronikári ako Blissum Castrum v roku 854 počas panovania Karola Holohlavého, keď hrádok zničili Vikingovia.
Na pevnosť ho zmenil Thibault Podvodník v desiatom storočí. Ďalších dvesto rokov patril spolu so Chartres a Champagne grófom z Blois.
Bývalé sídlo siedmich francúzskych kráľov a desiatych kráľovien, pripomína moc kráľovského dvora v období renesancie. Rodisko kráľa Ľudovíta XII, ktorý začal s prestavbou zámku na reprezentačné kráľovské sídlo. Za Henricha III. v Blois dvakrát zasadali generálne stavy. Henrich III. tu v roku 1588 nechal zavraždiť Henricha de Guise. Ľudovít XIII. tu v období 1617-1619 väznil svoju matku Máriu Medicejskú.
Architektonické bohatstvo pozostáva z niekoľkých budov postavených od 13. do 17. storočia okolo centrálneho nádvoria. Prvú prestavbu zámku urobil Ľudovít XII. v 15. storočí v gotickom štýle. Ďalšia prestavba bola renesančná a to za vlády Františka I. Najznámejším architektonickým prvkom zámku je špirálovité schodište v krídle Františka I. Tretiu prestavbu urobil v 17. storočí François Mansart, vynálezca dvakrát lomenej strechy (manzartka). V roku 1846 bol zámok prestavený do klasicistického štýlu. Má 564 izieb, 75 schodísk, krb v každej miestnosti a 100 spální.
V zámku sú tri múzeá - výtvarného umenia, archeológie a lapidárium. Večer býva na zámku zvuková a svetelná šou. Na vstup do zámku, svetelnú šou a domu kúziel dostať zlacnený kombinovaný lístok.
Zo zámockých terás je pekný výhľad na mesto a rieku Loiru.
wikipedia
popis s fotkami
popis s fotkami
popis s fotkami
top

Obsah

Cyklo zámky na Loire


Úvod
Saint-Nazaire - Tours Tours - Blois Blois - Orléans
Orléans - Briare
Zoznam zámkov
kilometráž
kempy
Foto 2009

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict