INFORMÁCIE O MESTE STARÁ TURÁ
poloha: šírka 48°46'47", dĺžka 17°41'30" / 48.779722, 17.691667
nadmorská výška:   279 m
kraj: Trenčín
okres: Nové Mesto nad Váhom
PSČ: 916 01
telefón: UTO Trenčín predvoľba zo Slovenska 032
zo zahraničia: 00421 32 alebo mobilná sieť 00421 9XX
počasie: pocasie.aktuality.sk/stara-tura


meteoblue

 zväčšiť mapu na novej stránke 

Do mesta Stará Turá sa dostaneme po št. ceste č. 581 Nové Mesto nad Váhom - Myjava.
Verejnou dopravou po železnici trať č. 121, autobusmi SAD z Nového Mesta nad Váhom alebo Myjavy.
 nájdi spoj.
Všetky potrebné informácie (ubytovanie, stravovanie, prírodné zaujímavosti, historické a kultúrne pamiatky, dopravné spojenia, kalendár podujatí, dôležité čísla, pripravované akcie, história mesta…) môžete získať v Informačnej kancelárii mesta Stará Turá INFOTUR, alebo ich nájdete na oficiálnych stránkach mesta:
www.staratura.sk
informácie pre turistov
informácie o meste
zoznam a popis turistických a cykloturistických trás Súbor pdf - (160 kB)
Na jazere Dubník možno vykonávať rybárenie a v okolí jazdectvo.
Na východiská túr mimo Starej Turej doporučujeme použiť verejnú dopravu a pešky sa vrátiť do Starej Turej.

VŠEOBECNÉ ÚDAJE
Charakteristika oblasti z hľadiska turistiky a cestovného ruchu
Biele Karpaty spolu s Myjavskou pahorkatinou a Považským podolím patria do oblasti Slovensko-Moravských Karpát. Zaraďujú sa k nevysokým horstvám Slovenska, s nadmorskou výškou 300 až 970 m. Charakteristické pre ne je striedanie lesných úsekov s peknými lúčinami s oddychovými miestami, ktoré spríjemňujú pešie putovanie. Stredne náročné turistické trasy po dobre vyznačených chodníkoch sú vhodné pre turistov všetkých vekových kategórií, ale i na rodinnú turistiku. Z hľadiska cestovného ruchu je horstvo zaradené do I. a II. kategórie. Biele Karpaty, vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť, majú mnoho prírodných krás. Nachádzame tu viacero štátnych prírodných rezervácií (napr. Turecký vrch, Javorina, Luh pri obci Horní Němčí, Háj u Lipova a Vlčnovský háj), množstvo chránených prírodných výtvorov, chránených nálezísk a prírodných pamiatok, z ktorých najznámejšie sú Haluzická tiesňava, Krasín nad Dolnou Súčou, Vršatecké bradlá, Červený Kameň, a ďalšie. Ťažiskom ochrany prírody sú tu hlavne neopakovateľné vzácne krásy bielokarpatských lúk.
Turistov lákajú aj dobré vyhliadkové body, akým je najvyšší vrch pohoria Veľká Javorina, Veľký Lopeník, Machnáč a mnohé ďalšie.
Vďačnými a obľúbenými cieľmi túr sú zrúcaniny hradov Branč, Vršatec, Trenčiansky hrad, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádzajú sa tu miesta, kde sa formovali novodobé dejiny slovenského národa. V revolučných rokoch 1848-49 bolo na Myjave centrum dobrovoľníkov a zišlo sa tu prvé národné zhromaždenie, ktoré vyhlásilo SNR. Veľká Javorina už v minulosti bola významným miestom stretnutí Slovákov a Čechov a ako symbol družby našich dvoch národov sa každoročne konajú slávnosti práve na Veľkej Javorine. Oblasť je tiež známa ľudovou kultúrou.
Nachádzajú sa tu rodiská významných ľudí, botanika dr. Holubyho, spisovateľky Ľ. Podjavorinskej, hrdinu SNP M. Uhra. V centre horstva sú ubytovacie možnosti v Holubyho chate na Veľkej Javorine a v chate na Mikulčinom vrchu. Prevažná časť turistických východísk s ubytovacími kapacitami leží na okraji pohoria, a preto sa túry a vychádzky zväčša uskutočňujú ako jednodňové. Aj keď hlavným ťažiskom je pešia turistika, v oblasti sú vhodné podmienky i pre ostatné presunové prostriedky. Dobrá a pomerne hustá cestná sieť vytvára dobré predpoklady na rozvoj mototuristiky a v ostatnom čase i pre rozvíjajúcu sa cykloturistiku.
Vodné nádrže - Dubník a Stará Myjava sú častým cieľom milovníkov vodných športov.
Na Veľkej Javorine a Starej Myjave, sú lyžiarske strediská s dobrými lyžiarskymi terénmi a trasami vhodnými pre zimnú turistiku.
Holubyho chata na Veľkej Javorine - významné turistické a lyžiarske stredisko pod najvyšším vrchom Bielych Karpát. V bezprostrednej blízkosti chaty výborné lyžiarske terény s lyžiarskymi vlekmi. Prístup k chate motorovým vozidlom od Nového Mesta nad Váhom a Starej Turej a v letnom období aj z moravskej strany.

Vzhľadom k tomu, že trasy vedú často v hraničnom pásme a zachádzajú aj do ČR je potrebné nosiť so sebou pas alebo občiansky preukaz a pre prípad úrazu aj kartu poistenca (Európsky preukaz zdravotného poistenia)!

Popisovaná oblasť je na mape č. 129 Malé Karpaty - Bradlo.
Susediace mapy:
č.107 Biele Karpaty - Trenčín
č.128 Malé Karpaty - Záruby
č.92 Slovácko - Bílé Karpaty, česká mapa
Mapy sú v mierke 1:50 000, vydavateľ VKÚ Harmanec.

Všetky popisované túry nájdete aj na internetovej mape http://mapy.hiking.sk/
© www.kstst.sk