SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Cyklocesta zámky na Loire > Saint-Nazaire - Tours

Ako sa dostať do miesta štartu

Ak nepôjdeme so sprievodným autom, najlepšie sa do Saint-Nazaire dostaneme vlakom. Vlak z Paríža odchádza zo stanice Montparnasse, cesta vlakom TGV trvá okolo 3h.
www.velo.sncf.com - informácie ako s bicyklom vo vlaku

SAINT-NAZAIRE (Sennazér)

Významné prístavné mesto sa nachádza na brehu Atlantického oceánu pri ústí rieky Loiry. V meste je 20 pláží a mnoho turistických atrakcií. Pre nás suchozemcov je veľmi atraktívna návšteva bývalej ponorkovej základne a francúzskej vojenskej ponorky Espadon (mečúň) (78 m dlhá, 7 m široká, 12 m vysoká, hmotnosť 1 600–1 900 ton). Je to ponorka prvej generácie francúzskych ponoriek postavená po druhej svetovej vojne (1958). Ich koncepcia vychádza zo známych nemeckých ponoriek U-boot. Na vlastnej koži si môžeme vyskúšať ako sa žije v takýchto extrémne stiesnených priestoroch, kde je využitý každý centimeter.
Veľmi zaujímavá je aj návšteva lodenice, kde si môžeme pozrieť výrobu obrovských lodí. Môžeme si pozrieť rôzne fázy ich výroby. V roku 2003 tu bola postavená luxusná, 345 m dlhá loď Queen Mary II. V tej dobe najväčšia osobná loď na svete. Tu sa budú stavať aj vyloďovacie plavidlá triedy Mistrál pre ruskú armádu. Zaujímavá je aj návšteva závodu na výrobu Airbusov.
Predaj lístkov a informácie k jednotlivým atrakciám dostanete v turistických informáciách pri ponorkovej základni (Base sous-marine), ulica Boulevard de la Légion de Honneur.
V meste si ešte môžeme na Place du Dolmen pozrieť kameň dolmen 47.279492, -2.206117. Dolmen, bretaňsky „kamenný stôl“ je základná štruktúra megalitickej hrobky.

Saint-Nazaire sa nachádza na pravom brehu Loiry. Cyklocesta začína na jej ľavom brehu. Na druhú stranu rieky sa dostaneme po moste. Aj keď sa to pri pohľade na most nezdá vjazd cyklistom na most je povolený. Už samotný most je atrakcia a jazda po moste je zážitok. Most bol postavený v roku 1975 a má 258 betónových pilierov, dĺžka: 3 356 m, šírka: 15 m, výška: 68 m.
Z mosta odbočíme vpravo do Saint-Brévin-les-Pins.
www.saint-nazaire-tourisme.com - informácie o jednotlivých atrakciách
most - wikipedia
parametre mosta
ponorková základňa

Espadon menhir a dolmen most Saint-Nazaire

SAINT-BRÉVIN-LES-PINS

Cyklocesta EuroVelo 6 a zároveň "La Loire à Vélo" začína pri Atlantiku asi 600 m od mosta, neďaleko Place Bougainville (je tu aj Musée de la Marine). Do Paimboeuf 12 km nepôjdeme priamo po ceste D277 neskoršie D77 ale cyklocesta odbočí na juh na málo frekventované cesty.
La Vallée, La Simonais vracia sa opäť na sever na La Basse Mulotais, pred dedinou Corsept na juh a neskoršie opäť na sever cestou D144 do Paimboeuf 19 km. Tento úsek je označený ako „de itinéraire provisoire“, takže sa môže časom zmeniť.
Paimboeuf
Z Paimboeuf vychádzame po ceste D723, z ktorej odbočíme na cyklocestu vľavo. Bočnými cestami prídeme do La Craudais, ďalej pozdĺž Canal de la Martiniére do Le Pellerin. Tu máme možnosť voľby. Buď môžeme ostať na ľavom brehu Loire a cez La Montage a Bouguenais pokračovať do Nantes, alebo kompou (zadarmo) prejsť na pravý breh a do Nantes ísť cez Indre.

NANTES (Nant)

Názov mesta sa odvodzuje od rodu Nemnètes, galského rodu, ktorý sa tu usadil predtým ako si Rimania podmanili Galov. Je to krásne mesto s veľkým množstvom kultúrnych pamiatok. Súčasne je to šieste najväčšie francúzske mesto, známe muškátovým vínom, je rodisko Julesa Verna (8. 2. 1828 Nantes – 24. 3. 1905 Amiens). Nachádza sa tu 17 múzeí. Historicky významný je prístav na Loire, ktorý bol v 18. a 19. storočí jedným z najfrekventovanejších v Európe. Vďaka obchodu zo zámorím mesto zbohatlo.
S mestom je spojený začiatok modernej omnibusovej dopravy (1823) a vznik označenia omnibus a bus.
Nantský edikt (podľa mesta Nantes) bol výnos francúzskeho kráľa Henricha IV. z roku 1598, ktorý zaručil francúzskym hugenotom (protestantom) náboženskú slobodu a občiansku rovnosť. Nantský edikt znamenal koniec náboženských vojen vo Francúzsku. V roku 1685 ho zrušil kráľ Ľudovít XIV.

Château des Ducs de Bretagne (Zámok vojvodov Bretónskych)
Château des Ducs de Bretagne   47.21625, -1.549394
zámok vojvodov Bretónskych Prvý zámok na Loire, je priamo v meste. Rozsiahly a silno opevnený zámok, na pravom brehu rieky Loiry, ktorá zásobuje jeho vodný priekop vodou. Bol postavený Františkom II a jeho dcérou, francúzskou kráľovnou Annou Bretónskou v rokoch 1491-1514. Od roku 2007, po rozsiahlej rekonštrukcii, je zámok sprístupnený verejnosti. Múzeum je venované dejinám, námornej doprave a priemyslu.
Anna Bretónska (25. 1. 1477 - 9. 1. 1514), bola bretónska vojvodkyňa a panovníčka, ktorá sa dvakrát po sebe stala aj francúzskou kráľovnou. Narodila sa v Nantes. Po otcovej smrti sa stala vojvodkyňou Bretónska. Vo svojom čase bola najbohatšou ženou v Európe.
wikipedia

Medzi hlavné turistické atrakcie mesta patrí Les Machines de l'Ile. Ide o unikátny projekt, ktorý tvoria veľké mechanické stroje. Hlavný funkčný stroj je mechanický slon, ktorý bol dokončený v roku 2007. Je 12 metrov vysoký a 8 m široký, vyrobený z 50 ton dreva a ocele. Vo výstavbe je morský kolotoč a strom Heron.

Nantes turistické informácie
Nantes wikipedia
Les Machines de l'Ile
katedrála Sv. Petra a Pavla wikipedia
múzeum J. Verna
námorné múzeum na 133 m dlhej vojenskej lodi

Po prehliadke mesta pokračujeme ďalej. Kemp Belle Riviére je asi 12 km od centra priamo pri cykloceste.

Prejazd:
Z Nantes pokračujeme po pravom brehu Loire, v Mauves sur-Loire prejdeme na ľavú stranu a v Champtoceaux prejdeme opäť na pravú stranu do Oudonu. V Ancenis prejdeme na ľavú stranu a po nej až do Chalonnes-sur-Loire, opäť prejdeme na pravú stranu a pokračujeme až do Bouchemaine. Tu máme možnosť voľby. Buď obídeme Angers, prejdeme cez rieku La Maine a pokračujeme po pravej strane Loire (La Daguenière 16 km), alebo po pravej strane La Maine okolo kempu Lac de Maine prídeme do centra Angers (10 km). Za prosperitu mesto vďačilo lomom bridlice. Bridlica sa vo veľkom používala na strechy, preto malo mesto prezývku čierne mesto.
V Ancenis môžeme navštíviť Château de Ancenis    47.364573, -1.176893    wikipedia

Variant:
Keď v Chalonnes-sur-Loire prejdeme mostom na druhú stranu môžeme pokračovať cestou D961 do St-Georges sur-Loire, ďalej cestou D723 sa dostaneme k zámku, odbočka 7 km.
Château de Serrant    47.415233, -0.744073    wikipedia

zámok Serrant zámok Ancenis mechanický slon

ANGERS (Ánže)

Château de Angers (Zámok Angers)
angers.monuments-nationaux.fr    47.469887, -0.559487
zámok de Angers Pôvodne na mieste zámku stála galorománská pevnosť, ktorú nechal v 10. storočí Fulk Nerra, gróf z Anjou, prebudovať na hrad. Dnešná podoba pochádza z 13. storočia, kedy dal hrad znovu upraviť francúzsky kráľ Ľudovít XI. a vtisol mu obranný charakter umocnený použitím čiernej bridlice kombinovanej s bielym bretónskym granitom. Opevnenie má 17 veží, je 900 m dlhé a 15 m vysoké.
Mohutné veže boli znížené na úroveň hradieb v 16. storočí počas náboženských vojen. V pôvodnej výške je len jedna zo sedemnástych veží - Tour du Mulin. Dochovala sa kráľovská kaplnka z 15. storočia, z obdobia vlády René z Anjou.
Hlavnou atrakciou zámku je tapiséria Apokalypsy objednaná Ľudovítom z Anjou, dokončená v roku 1382. Pôvodné bola tapiséria 5 m široká a 170 m dlhá. Dnes má šírku 4,5 m a dĺžku 103 m. Obsahuje 74 scén zobrazujúcich život sv. Jána v jeho boji proti zlu. Motív znázorňuje vojnu medzi Francúzskom reprezentovaným sv. Jánom a Anglickom zobrazeným levím monštrom.
wikipedia

● Staré mesto - tu zaujme známy Adamov dom (Maison de Adam), jedná sa o najstarší angerský hrazdený dom. V prízemí sídlia remeselníci, ktorí vyrábajú ručne vyrábané výrobky typické pre tento kraj.
● Katedrála Sv. Mórica - z 12. storočia je tu jedna z najstarších vitráží vo Francúzku.
● Galéria Davida z Angers - výstava sôch z 19. storočia od Davida de Angers. Sbierka obsahuje i sochy umelcových blízkych priateľov, ako boli Viktor Hugo, Honore de Balzac, J.W. Goethe, markýz Lafayette a George Washington.
● Múzeum Jeana Lurcarda - je tu 80 m dlhé tkané dielo Chaine de Monde (reťaz sveta), inšpirované apokalyptickou tapisériou.
● Múzeum tapisérie (Musée de la Tapiserie Contemporaine) výstava textílií a tapisérií.
● Múzeum likérov Cointrau
● Múzeum výtvarného umenia
● Botanická záhrada Jardin des plantes de Angers
múzeá v Angers
www.angersloiretourisme.com

Prejazd:
samoobslužná kompa Z centra sa dostaneme cyklocestou. Po 16 km v mestečku La Daguenière sa pripojí na cyklocestu „La Loire à Vélo“. Asi štvrtina cesty vedie cez bridlicové lomy a použijeme aj samoobslužnú kompu. Reťazou si ju pritiahneme a podobne, ťahom za reťaz sa dostaneme na druhý breh.
Cesta začína na stanici, odbočíme vpravo na Rue Talot, vpravo na Boulevard du Roi René (sem sa dostaneme aj po Boulevard du Général de Gaulle, ktorý vedie priamo okolo Château de Angers a za kruhovým objazdom pokračuje pod menom Boulevard du Roi René). Po 250 m vľavo na Boulevard du Mar Foch, po 300 m vpravo na Rue des Arénes, vpravo na Rue Port Célestin, ktorá sa ďalej volá Rue Saint-Léonard, prejdeme popod diaľnicu N160 a odbočíme vľavo na Rue de la Paperie. Ďalej vpravo po cykloceste. Cesta sa sprvu kľukatí cez bridlicové lomy s jazierkami, ktoré pripomínajú mesačnú krajinu. Tu je vidieť zlý vplyv priemyslu na prírodu. Po výjazde z lomu prídeme k samoobslužnej kompe a neskôr do La Daguenière. mapa
Z La Daguenière pokračujeme po pravom brehu a v St-Mathurm sur-Loire prejdeme na ľavú stranu a cez Gennes prídeme do Saumur.

Variant:
● Z Angers po moste na ceste D160 prejdeme na ľavú stranu Loire a môžeme pokračovať do Brissac-Quincé k zámku, odbočka 12 km.
Château de Brissac    47.352826, -0.44998    wikipedia

● V St-Mathurm sur-Loire môžeme odbočiť na sever do Mazé k zámku, odbočka 8 km.
Château de Montgeoffroy    47.468889, -0.276389    wikipedia


zámok Brissac Angers, Adamov dom zámok Montgeoffroy

SAUMUR (Somýr)

Počiatky osídlenia mesta siahajú až do stredoveku. Vtedy sa nazýval Salmurium. V roku 1024 prešlo sídlo do rúk rodu Anjou a v r. 1549 na vojvodu z Guise a vtedy sa stalo baštou hugenotov.
V dome Maison des Campagnons sa odohráva dej knihy Eugenie Grandetová (Eugénie Grandet, 1833), jedného z najznámejších románov Honoré de Balzaca. Tragický príbeh úbohej dcéry bohatého a neuveriteľne lakomého obchodníka Grandeta je zároveň znamenitým obrazom francúzskej malomeštiackej spoločnosti prvej poloviny 19. storočia.

Château de Saumur (Zámok Saumur)
Château de Saumur    47.257000, -0.072417
zámok Saumur Nachádza sa v francúzskom meste Saumur. So svojimi štyrmi vežičkami z diaľky pripomína Bratislavský hrad. Pôvodná budova bola postavená v 10. storočí Thibaultom le Tricheur ako súčasť opevnenia proti normandským nájazdom na sútoku riek Loiry a Thouet. V roku 1026 prešla do rúk Fulk III., grófa z Anjou, ktorý ju odkázal svojim príbuzným z rodu Plantagenetovcov. v roku 1067 bola pevnosť zničená a hrad bol prestavaný Henrichom II. Anglickým na konci 12. storočia.
Na začiatku 13. storočia sa Saumur stal majetkom francúzskeho kráľa Filipa II. Augusta. Potom ešte niekoľkokrát zmenil majiteľa. V roku 1621 bol hrad premenený na kasárne. Takmer o dve storočia neskôr, za Napoleona Bonaparta, sa zmenili na väznicu. Bol tu väznený aj známy markýz de Sade
V prvej polovici 20. storočia prevzalo hrad mesto Saumur a začalo s jeho rekonštrukciou. Bolo tu zriadené múzeum dekoratívneho umenia, konské múzeum a múzeum hračiek.
wikipedia

● Kostol Saint-Pierre na Place St Pierre v centre Saumur
● Jazdecká škola Le Cadre Noir www.cadrenoir.fr   www.konicci.cz
● Musée des Blindés
známe tiež ako Musée Général Estienne je jedno z najväčších múzeí tankov na svete. Obsahuje zbierku 880 bojových obrnených vozidiel. Z dôvodu nedostatku miesta je ale vystavená tak štvrtina zbierky. 200 obrnených vozidiel je plne funkčných. Zbierka sa delí na 11 tematických celkov. Prvá je venovaná 1. svetovej vojne, sú tu vystavené 4 historické francúzske vozidla. Ďalšia sú francúzske obrnené vozidlá. Tretia expozície sa venuje nemeckým vozidlám 2. svetovej vojny. Prezentuje 28 dobre zachovaných nemeckých tankov. Potom tu sú vystavené tiež vozidlá z USA. Zaujímavá je tiež expozície Varšavskej zmluvy, kde je vystavený napr. tank T-72. Nechýba ani expozícia NATO, alebo expozícia kde sú rôzne prototypy, ktorých výroba nikdy nezačala. Disponuje tiež s archívnymi záznamami o rôznych bitkách a vojnách a tiež o francúzskej zbroji a pravidelne organizuje i vojenskú prehliadku. www.museedesblindes.fr
● Múzeum motorov www.museedumoteur.fr
● Múzeum šampiňónov (Musée du champignon)
nachádza sa asi 5 km pred Saumurom. Šampiňóny sa pestujú v jaskyniach. V okolí je viac jaskýň, v ktorých sa pestujú šampiňóny. Je tu ai možnosť kúpiť čerstvé šampiňóny.
www.musee-du-champignon.com
● Notre-Dame-des-Ardilliers - mohutný barokový kostol, nachádza sa pri výjazde z mesta vedľa cyklocesty.
www.saumur-tourisme.net

Prejazd:
Z mesta pokračujeme po ľavej strane Loiry. Po výjazde z mesta vpravo od cesty uvidíme obydlia vytesané v mäkkom vápenci (tufe). Je to niečo podobné ako u nás v Brhlovciach. Dnes sa väčšinou využívajú ako turistická atrakcia. Pestujú tu šampiňóny, alebo sú tu reštaurácie a hotely.

Variant:
Zo Samur do Montsoreau nemusíme ísť priamo, ale môžeme urobiť obchádzku pri ktorej navštívime zámky Montreuil Bellay 17 km, Brézé 27 km, kláštor Fontevraud 37 km, Montsoreau 42 km. Cesta je o 27 km dlhšia ako po cykloceste.
Château de Montreuil Bellay    47.133289, -0.153884 wikipedia
Château de Brézé    47.174569, -0.057378 wikipedia
Abbay de Fontevraud    47.181186, 0.051731 wikipedia
Vo Fontevraud bolo najväčšie stredoveké opátstvo v Európe, založené okolo roku 1101. Predstavená kláštora podliehala priamo pápežovi. Svoje hrobky tu majú Henrich II. Plantagenet, jeho manželka Eleonóra Akvitánska a ich syn Richard Levie srdce, ktorý, (okrem iného) bol v rokoch (1192-1194) väznený na rakúskom hrade Dürnstein pri Dunaji.
Odbočka ku kláštoru (7 km) je pri Château de Montsoreau.

zámok Montreuil Bellay zámok Brézé kláštor Fontevraud

MONTSOREAU (Monsero)

Château de Montsoreau (Zámok Montsoreau)
Château de Montsoreau    47.215733, 0.061894
zámok Montsoreau Zámok Montsoreau leží na brehu Loiry. Bol vybudovaný v polovici 15. storočia Jeanom de Chambes, dôverníkom a diplomatom Karola VII. na mieste staršej stavby. Strategická pozícia zámku chránila riečnu dopravu medzi Chinon a Saumur.
Po Veľkej francúzskej revolúcií bol zámok rozdelený medzi viacerých vlastníkov. Priestory zámku boli využívané ako byty a sklady, až sa budova zrútila. Zrúcanina zostala populárna zásluhou románu Alexandra Dumasa "Dáma z Monsoreau". Neskôr ho získal a zreštauroval departement Maine-et-Loire. Stretávajú sa tu stredoveké i čisto renesančné prvky. V roku 1862 ho ministerstvo kultúry zaradilo medzi historické stavby. V roku 2001 bol zámok po rozsiahlej rekonštrukcii znovu otvorený s mottom "Les imaginaires de Loire". Návštevníci sa v rámci audiovizuálnej cesty zoznámia s kultúrnymi, spoločenskými a hospodárskymi dejinami oblasti Loiry v Anjou.
wikipedia

Variant:
V Montsoreau môžeme odbočiť ku kláštoru Abbay de Fontevraud. Odbočka 7 km.

Prejazd:
Candes-St-Martin Asi 2 km za Montsoreau prídeme do Candes-St-Martin, kde je starobylý pútnický kostol Sv. Martina z 12. storočia. Má bohato zdobenú fasádu. V ňom 8. novembra 397 zomrel
Svätý Martin z Tours. Je to ten Martin, ktorý sa v zime podelil zo žobrákom o svoj plášť a 11. novembra prichádza na bielom koni. Mnoho kostolov a farností je mu zasvätených aj na Slovensku. Najvýznamnejšie sú Dóm sv. Martina v Bratislave a Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule.
Za dedinkou sa vlieva rieka La Vienne do Loire. Po moste prejdeme na pravý breh La Vienne a pokračujeme po jej pravom brehu do Savigny-en Véron. Tu sa cesta rozdvojuje.
a) smerom na Avoine k zámku Ussé,17 km. V Avoine bola v roku 1986 odstavená prvá francúzska atómová elektráreň. Dnes je v nej múzeum atómu - Musée de l'Atome. Nachádza sa 3 km smerom k Loire.
b) cez Chinon 10 km, zámok Ussé 25 km.

Variant:
rodný dom Françoisa Rabelaisa ● Ak prejdeme po moste cesta D751 a budeme pokračovať na juh prídeme do dedinky Seuilly. Odbočka 6 km.
Tu sa narodil François Rabelais 1494-1553, francúzsky renesančný spisovateľ, lekár, kňaz a humanista. Autor slávneho románu Gargantua a Pantagruel. Používal pseudonym Alcofribas Nasier. V jeho rodnom dome La Devinière je múzeum. www.musee-rabelais.fr

● Zo Savigny-en Véron môžeme odbočiť na sever, prejsť na pravý breh Loire a urobiť obchádzku pri ktorej navštívime zámky: Réaux 7 km, Gizeux 29 km, Champchevrier 51 km, Langeais 70 km.
V Langeais prejsť na ľavú stranu Loire a prídeme na cyklocestu. Cesta je o 40 km dlhšia ako po cykloceste.
Château des Réaux 47.24778, 0.148784 wikipedia
Château de Gizeux 47.390742, 0.205457 wikipedia
Château de Champchevrier 47.443607, 0.391023 wikipedia

zámok Réaux zámok Gizeux zámok Champchevrier

CHINON (Šinón)

Château de Chinon (Zámok Chinon)
Château de Chinon    47.168005, 0.23597
zámok Chinon Historicky významný, majestátny hrad nad malým mestečkom (cca 9000 obyv.), rovnakého mena. Pôvod stredovekej pevnosti siaha až ku Keltom. Pomerne rozľahlý hrad (cca 70 m široký a 400 m dlhý), sa týči na skalnatom výbežku, na pravom brehu rieky Vienne. Pozostáva z troch odlišných častí, vybudovaných v 12.-14. storočí, ktoré sú od seba oddelené hlbokými priekopami.
Na kopci stála pevnosť už v rímskych časoch. Hrad sa však najviac rozrástol v 12. storočí za vlády anglických kráľov. Zámok bol hlavným sídlom Anjouovcov (Plantagenetovci), ktorí sa roku 1154 stali anglickými kráľmi. Jeho vlastníkom bol aj Richard Levie Srdce. Až neskôr hrad získali Francúzi.
Vo veži nad vstupnou bránou sú štyri miestnosti venované životu Johanky z Arku, ktorá v roku 1429 v tunajšej trónnej sále rozpoznala v dave dvoranov kráľa Karola VII. Mladá Johanka z Arku presvedčila Karola VII., aby sa stal francúzskym kráľom a vyhnal Angličanov z krajiny. Kráľ jej zveril vojsko, s ktorým tiahla na Orléans.
Zaujímavá je aj okrúhla hlavná veža uprostred hradu. V nej totiž väznili templárov po násilnom potlačení ich rytierskeho rádu v roku 1307. V roku 1308 tu pápežský vyslanci vypočúvali veľmajstra rádu Templárskych rytierov a jeho ďalších predných predstaviteľov. Väzni do stien vyryli rôzne geometrické symboly, šesťcípe hviezdy a srdcia. Dodnes sa nevie, či nejde o nejakú templársku šifru.
Neskôr hrad slúžil len ako väzenie, postupne upadal a menil sa na ruinu. Väčšina mohutných veží a hrubých múrov však odolala zubu času a dnes je hrad čiastočne zrekonštruovaný.
wikipedia


Známa hra Jamesa Goldmana "Lev v zime" sa odohráva na zámku Chinon na Vianoce v roku 1183, za vlády Henricha II. Ide o historickou fikciu. Dole v mestečku sú pozoruhodné súbory starých domov zo 14. až 17. storočia. Všetky domy majú bridlicovú strechu.
Chinon - turistické info

Prejazd:
Od zámku najprv vpravo do kopca po Avenue Francois Mitterrand, ktorá neskôr pokračuje ako Route de Tours po kruhový objazd. Tu odbočíme šikmo vľavo (druhý výjazd) a pokračujeme cyklocestou na Huismes, 10 km. Hlavná cesta D16, vedie vľavo od cyklocesty. Za Huismes prejdeme cez cestu D7 a rieku Indre a prídeme na "La Loire à Vélo", po 3,5 km za
Ile St-Martin odbočíme vpravo a po mostíku cez rieku Indre prídeme k zámku Ussé.

● Zo Chinonu smerom na JV môžeme odbočiť do Coudray k zámku, odbočka 13 km.
Château du Rivau    47.103365, 0.323299    wikipedia

zámok Rivau Je spojený s významnou rodinou Beauvau ktorej korene siahajú sahají do 11. storočia. Pôvodná pevnosť, bola v 15. storočí opevnená a v období renesancie prestavená na zámok.
Významný je i tým, že sa tu v roku 1429 zastavila Johanka z Arku so svojou družinou, aby si pred ťažením na Orleans doplnila svoju výzbroj. Roku 1510 kapitán kráľa Františka I., František Beauvau necháva pri zámku postaviť zámocké stajne, ktoré zásobovali koňmi aj stajne kráľovské. V 17. storočí sa stává nejdôležitejším žrebčíncom v Touraine.
V 80. letech 18. storočia tu pobýval Michel-Ange de Castellane, pán z Villandry, ktorý tu bol so svojou rodinou do roku 1796.
V rokoch 1960-1962 tu pobývall maliar Pierre-Laurent Brenot. V 90. rokoch 20-teho storočia urobili noví majitelia rekonštrukciu zámku, pričom sa vzniklo 12 nových záhrad.

RIGNY-USSÉ

Château de Ussé (Zámok Ussé)
Château de Ussé    47.25005, 0.291138
zámok de Ussé Prvým známy obyvateľom Ussé bol v roku 1004 strach naháňajúci Viking Gueldin I, ktorý tu postavil drevenú pevnosť. V 15-tom storočí začal Jean V. de Bueil, kapitán armády Karola VII. stavať na jej ruinách kamenný hrad. V roku 1485 kúpil hrad Jacques de Espinay, kráľov komorník. Espinay začal stavať kaplnku, ktorú dokončil jeho syn Charles v roku 1538, v ktorej nádherný gotický štýl je zmiešaný s novými motívmi renesancie, a začal proces premeny hradu na zámok.
Ďalší vlastník, Louis I. de Valentinay, hlavný kráľovský kontrolór dal v 17-tom storočí zámku dnešnú podobu s terasou a francúzskou záhradou, ktorú navrhol známy architekt versailleských záhrad
André Le Nôtre.
Zámok má malú zbierku saracénskych zbraní, nádhernú jedáleň z čias Ľudovíta XVIII. a až tri kráľovské spálne. Jednu pre Ľudovíta XIV., druhú Ľudovíta XV. a tretiu Ľudovíta XVI. Ani v jednej kráľ nespal.
V roku 1697 veža zámku obrastená ružami inšpirovala rozprávkára Charlesa Perraulta na napísanie rozprávky o Šípkovej Ruženke. Preto sa niekedy zámku hovorí zámok Šípkovej Ruženky. Francúzi rozprávku poznajú pod názvom Kráska spiaca v lese. V podzemnej jaskyni sa ľudia schovávali v časoch vojny.
Že by tento zámok najviac inšpiroval grófa Pálffyho pri stavbe Bojnického zámku?
wikipedia
Popis s fotkami

Prejazd:
zámok Chatonnière Od zámku sa vrátiť naspäť k Loire a odbočiť vpravo na Bréhémont 9 km. ďalej môžeme pokračovať:
a) pozdĺž rieky a po 6 km prejsť na pravú stranu Loire k zámku Langeais 7 km. Z Langeais k zámku Villandry 9 km.
b) odbočiť vpravo vedľa rieky Indre. Po 7 km prídeme do dedinky Luré, kde je odbočka 1,5 km k zámku Chatonnière. Je tu 12 pekných záhrad, niečo podobné ako Villandry, ale záhrady sú menšie. 1 km za Luré vpravo pri ceste je ďalší pekný zámok l'Islette. Po 10 km prídeme k zámku Azay-le-Rideau.
Château de Chatonnière 47.280194, 0.42115 wikipedia
Château de l'Islette 47.267565, 0.434193 wikipedia

LANGEAIS

Château de Langeais (Zámok Langeais)
Château de Langeais    47.324624, 0.40584
zámok Langeais Zámok stojí v meste Langeais na pravom brehu Loiry vo Francúzsku. Pôvodne to bola pevnosť postavená v 10. storočí grófom Fulk Nerra z Anjou. Do roku 1206 patril Plantagenotom. Počas sto ročnej vojny sa ho niekoľko krát zmocnili Angličania. Opustili ho až v roku 1428 za výkupné a s podmienkou, že celý hrad s výnimkou hradnej veže (donjon*) bude zbúraný.
Nový zámok sa začal stavať na príkaz kráľa Ľudovíta XI v roku 1465 na ochranu kráľovského majetku. Staviteľom bol Jean Bourré. Stavba trvala šesť rokov a od tej doby nebol upravovaný. Dôvodom stavby bola obrana, pretože mocní vojvodovia Bretónsky znamenali pre jeho vládu neustálu hrozbu.
Veľkou udalosťou na zámku bola prepychová svadba Karola VIII. a Anny Bretónskej v roku 1491, ktorá mala vplyv na dejiny Francúzska i Európy, pretože vďaka nej pripadlo Bretónsko Francúzsku a nie Habsburgovcom. Dnešným návštevníkom zámku ju pripomínajú voskové figuríny vo Veľkom sále.
Zámok leží v strede mesta a očarí prichádzajúcich tromi silnými okrúhlymi vežami a padacím mostom. Zámocká záhrada bola zrekonštruovaná podľa miniatúr z 15. storočia.
wikipedia

*Donjon je veža väčšinou štvorcového alebo obdĺžnikového pôdorysu, výnimočne aj kruhového. Išlo väčšinou o veže obytné, v prípade potreby mohli slúžiť aj ako útočisko, ktoré boli poslednou líniou obrany hradu alebo pevnosti.

AZAY-LE-RIDEAU

Château de Azay-le-Rideau (Zámok Azay-le-Rideau)
Château de Azay-le-Rideau    47.259124, 0.465962
zámok de Azay-le-Rideau sa nachádza v meste Azay-le-Rideau (azejleridó), stojí na ostrove rieky Indre, na mieste stredovekej pevnosti, ktorá chránila lodnú dopravu na rieke. Patrí k prvým zámkom vo Francúzku, ktoré boli postavené v renesančnom štýle.
Na konci 11. storočia alebo začiatku 12. storočia tu rytier Ridel d‘Azay, feudálny pán, ktorý kvôli svojej ukrutnosti získal pochybnú povesť, vybudoval pevnosť a dal meno tomuto mestu i zámku.
Počas vlády Františka I., začal v roku 1515 minister financií Gilles Berthelot stavbu honosného sídla. Stavbu navrhla jeho manželka Philippa Lesbahyová, ktorá pochádzala z bohatej rodiny v Blois. Kráľ nechal preveriť Berthelotove finančné pomery a ten utiekol do exilu. Zámok prešiel do kráľových rúk a František I. ho daroval za odmenu svojmu spolubojovníkovi Antoine Raffinovi, správcovi jeho talianskych dŕžav. Jeho potomkovia tu žili do konca 18. storočia.
Počas Francúzskej revolúcie v roku 1791 ho kúpil aristokratický liberál markýz Charles de Biencourt, ktorý zámok zveľadil. Zámok niekoľkokrát zmenil majiteľov a v 1905 sa stal majetkom štátu, ktorý ho nechal zrekonštruovať v renesančnom štýle.
Do 19-teho storočia bol zámok na ostrove. Až po navŕšení terénu, bol vytvorený park medzi zámkom a dedinou.
wikipedia
Počas júlových a augustových večerov sa koná v záhradách zámku predstavenie "Songes et Lumieres". Šou so svetelnými a zvukovými efektmi je sprevádzaná dobovou hudbou.

zámok Saché Prejazd:
Od zámku pokračovať cez Vallères 7 km, k zámku Villandry 13 km.

Variant:
Možnosť odbočiť k múzeu Honoré de Balzaca, ktoré je na zámku
Château de Saché    47.24583, 0.54472. Odbočka 7 km.
V rokoch 1830-1837 na tomto zámku často pobýval spisovateľ u svojho priateľa Jeana de Margonne pri písaní diela Ľudská komédia (La Comédie Humaine). Je to súbor 90-tych poviedok.

VILLANDRY

Château de Villandry (Zámok Villandry)
Château de Villandry    47.340543, 0.512903
zámok Villandry Zámok Villandry bol postavený ako posledný renesančný zámok v oblasti Loire. Bol vybudovaný Jeanom le Breton, ministrom financií kráľa Františka I., v roku 1536. Le Breton riadil aj výstavbu zámku Chambord.
Pri výstavbe zámku bola zbúraná stará pevnosť z 12. storočia, v ktorej v roku 1189 podpísali mier z Colombiers (starý názov Villandry) francúzsky kráľ Filip II. August a anglický kráľ Henrich II.
Zo starej pevnosti sa zachovala len stará veža (donjon), ktorú môžeme vidieť za hlavným nádvorím. Z veže je pekný výhľad na záhrady. V roku 1754 sa stal vlastníkom zámku markýz de Castellane, veľvyslanec Ľudovíta XV. Nechal pristaviť hospodárske budovy v klasicistickom štýle, ktoré môžeme vidieť po oboch stranách hlavného nádvoria. Prerobil tiež interiér zámku, aby lepšie vyhovoval dobovým nárokom na komfort. Počas francúzskej revolúcie bol zabavený a na začiatku 19. storočia ho získal francúzsky cisár Napoleon Bonaparte pre svojho brata Josepha Bonaparte.
V roku 1906 kúpil zámok španielsky lekár Joachim Carvallo. V orientálnom salóne je maurský strop z 15. storočia. V Európe existujú také len tri. Pôvodne bol v paláci vojvodov z Maqueda. Carvallo ho zachránil pred zničením, kúpil ho a preniesol do zámku. Skladá sa z 3 600 častí a jeho obnova trvala rok. Zámok je dodnes vo vlastníctve rodiny Carvallo.
Záhrada
Zámok Villandry je slávny najmä svojimi renesančnými záhradami, ktoré oživil Joachim Carvallo podľa archívnych nákresov. Záhrad je celkovo 6: vodná, slnečná, hudobná, zeleninová, liečivých bylín a lásky "jardin d’amour". Okrem nich je tam ešte labyrint. Najromantickejšia je záhrada lásky, kde jednotlivé tvary záhonov a farby kvetov symbolizujú lásku v rôznych podobách – nežnú, vášnivú, nestálu a tragickú.
O záhrady v rozlohe 4 ha sa celoročne stará 9 záhradníkov. Vysadia 85 tisíc priesad zeleniny a 125 tisíc priesad kvetov, z toho polovicu si dopestujú. Zloženie hriadok menia každé tri roky. Zeleninu, kvety a bylinky vysádzajú dvakrát ročne. Jarné od marca do júna a letné od júna do novembra.
wikipedia
Popis s fotkami
Popis

Prejazd:
Od zámku sa vrátiť naspäť k rieke Cher, odbočiť vpravo a pokračovať ďalej pozdĺž rieky do Tours, 21 km. Pri vjazde do mesta sa dostaneme na 2,5 km dlhú Avenue de Grammont. Prejdeme po moste ponad rieku Cher, pokračujeme stále rovno. Keď za Place Jean Jaurès prejdeme na druhú stranu bulváru, prídeme do ulice Rue Nationale v historickom centre.

TOURS (Tur)

Už v rímskych dobách tu prekvitalo významné stredisko galského kmeňa Turonov, ktoré v 4. storočí preslávil miestny biskup, svätý Martin. Je to práve ten svätý, čo sa za mrazivého podvečera rozdelil s chudobným žobrákom o plášť a zomrel v Candes-St-Martin.
Smrťou svätého Martina však pôsobenie významných cirkevných osobností v biskupskom meste nad Loirou neskončilo. Biskup Gregor Tourský v 6. storočí zanechal svetu obsiahlu kroniku, ktorá je dnes hlavným prameňom pre poznanie obdobia, kedy sa utváral štát Frankov, z ktorého sa vyvinula dnešná Francie. Tours, Hotel de VilleV dobách Karola Veľkého, na sklonku 8. storočia, sa zase Tours stalo sídlom významnej kláštornej školy vedené učencom Alkuinem.
Bitka pri Tours (známa aj ako bitka pri Poitiers) je jedna z najdôležitejších bitiek 8. storočia. Odohrala sa v októbri roku 732 neďaleko Tours a Poitiers a vojsko Frankov vedené Karolom Martelom v nej porazilo arabskú armádu emíra Abd ar-Rahmána. Bitka je považovaná za koniec arabskej invázie do Európy.
V roku 1461 vyhlásil Ľudovít XI. Tours za hlavné mesto Francúzka, ale za vlády Henricha IV. sa hlavným mestom stal Paríž. Mesto chátralo, rozsiahle škody mu spôsobili vojny, z nich predovšetkým prusko-francúzska v roku 1870 a hlavne bombardovanie počas II. svetovej vojny. Po nej sa historické jadro postupne vyľudňovalo a chátralo. Po roku 1958 sa mesto začalo obnovovať a stalo sa lákadlom pre turistov.
V Tours sa narodil známy francúzsky spisovateľ Honoré de Balzac (20. 5 1799, Tours – 18. 8. 1850, Paríž).
oficiálna stránka mesta
Tours múzeá
wikipedia

Mestom prechádza cyklocesta EuroVelo 3, ktorou sa možeme dostať do známeho pútnického mesta Santiago de Compostela. Cyklocesta EuroVelo 3 je totožná s „La Loire à Vélo“ v úseku Tours-Orléans.

Katedrála sv. Gatiena (Cathédrale Saint-Gatien de Tours)
Na mieste dnešnej katedrály stál kostol už v 4. storočí. Katedrála bola vybudovaná v období od 12. do 16. storočia, je 97 m dlhá a 28 m vysoká. Aj vďaka pomalej stavbe môžeme vidieť niekoľko štýlov. Základy a spodné časti sú z časti v románskom štýle, väčšina je však gotická. Pôvodné románske stĺpy boli v stredoveku ozdobené jemnými rezbami a reliéfmi. Interiér katedrály je v neskoro gotickom štýle. Dve 87 m veže boli postavené počas renesancie. V tomto období bola predĺžená aj hlavná loď smerom na západ. Má tiež ojedinelú vitráž, ktorá vznikla v 13. storočí.
Blízko katedrály je malý kláštor, ktorý tiež pochádza z obdobia renesancie. V minulosti slúžil ako škola náboženských piesní a žalmov. Vedľa katedrály sa tiež nachádza biskupský palác z 18. storočia, v ktorom v súčasnosti sídli múzeum výtvarného umenia (Musée Beaux Arts).
Cathédrale Saint-Gatien
Tours Cathedral

Nová bazilika sv. Martina
Sv. Martin, prvý biskup mesta, dnes odpočíva na verande v novej bazilike sv. Martina, čo je kostol v neobyzantskom štýle z konca 19. storočia. Bazilika bola dokončená v roku 1924 a nad jej vchodom nájdete pamiatku na Sv. Martina. Interiér zdobí sedem stĺpov v granitovom prevedení, chór je osvetlený svetlom, ktoré prichádza kopulou, ktorá zastrešuje sochu sv. Martina. Autorom baziliky je Victor Lalux.
Veže baziliky sv. Martina
Nachádzajú sa vedľa novej baziliky. Ostali z prvej kamennej baziliky, ktorá tu stávala už v 5.storočí a bolo to najvýznamnejšie kresťanské miesto v regióne. Bazilika bola niekoľkokrát prestavovaná. Bola vyplienená hugenotmi v roku 1562, úplne zbúraná bola na konci veľkej francúzskej revolúcie v roku 1797. Z baziliky zostali dve veže, jedna sa volá Veža s Orlojom a druhá Veža Karola Veľkého.
Basilica of St. Martin

Múzeum maľby na sklo (Musee du Gemmail)
V tomto unikátnom múzeu sú diela podľa originálneho umeleckého postupu, ktorý pochádza práve z Tours z 50-tych rokov 20. storočia. „Gemmail“ znamená jasne a žive maľované sklo. Keď sa sem zájdete podívať, budete sami prekvapený novým stvárnením známych klasických diel. Nájdete v nich sviežu pozitívnu energiu.

Múzeum remesiel (Musée de Compagnonnage)
Ukazuje bývalé remeslá a históriu a vývoj remesiel. Nájdete tu široký výber remeselníckych produktov, vyše 400 exponátov (sú to skôr umelecké kúsky) z celého Francúzka. Uvidíte aj tu výrobky miestnych remeselníkov. Niektoré výrobky je možno zakúpiť.
Musée de Compagnonnage

Múzeum výtvarného umenia (Musée Beaux Arts)
Múzeum sa nachádza v biskupskom paláci. Obsahuje väčšinou diela zo 17. a 18. storočia. Sú tu diela napr. aj od maliarov Rembrandta, Rubensa, Delacroixa, Moneta, ale aj sochy od Augusta Rodina.
Libanonský céder na nádvorí bol vysadený počas vlády Napoleona.
Musée des Beaux-Arts de Tours

Zámok Tours (château de Tours)
Zďaleka sa nevyrovná zámkom na Loire. Jeho existencia sa datuje od 11. storočia. V roku 2000 tu bolo otvorené akvárium v ktorom je možné vidieť 1500 rýb reprezentujúcich 200 druhov. Na zámku je aj výstava maliarskych diel (Joan Miró, Daniel Buren, Nadar...) a expozícia z histórie Touraine i audiovizuálna montáž dejín mesta Tours.

Hotel Goüin (Musée de la Société Archéologique de Touraine)
Budova bola postavená v renesančnom štýle v 15. storočí. V roku 1940 vyhorela. Teraz tu sídli archeologické múzeum, vystavuje stredoveké plastiky od rímskych čias po 18. storočie. Niektoré exponáty pochádzajú aj zo zámku Chenonceau.
Musée de l'Hotel Goüin

Námestie Plumereau (Place Plumereau)
Na pešej zóne, sú tu pekné hrazdené domy a kopa kaviarničiek a cukrární, ktoré lákajú posedieť.

Botanická záhrada (Jardin botanique de Tours)
Ak mámme dostatok času môžeme navštíviť peknú botanickú záhradu. Vstup voľný.
Le Jardin Botanique

Kláštor Saint-Cosme (Prieuré de Saint-Cosme)
Prieuré de Saint-Cosme    47.340543, 0.512903
kláštor Saint-Cosme Nazýva sa aj "Demeure de Ronsard". Tu pracoval a zomrel francúzsky renesančný básnik "princ poetov" Pierre de Ronsard 1524-1585, autor milostnej poézie. Pochádzal zo starej šlachtickej rodiny, čiastočná strata sluchu mu prerušila sľubnú diplomatickú kariéru. Preto sa rozhodol ďalej študovať a začal písať verše. Na lýceu v Navarre sa spoznal so spisovateľom Rabelaisom.
V roku 1565 sa stal priorom* v tomto kláštore a prežil tu posledných 20 rokov. V tom istom roku ho navštívila Katarína Medicejská a jej syn, kráľ Karol IX.
Je tu priorov dom z 15. storočia s jeho pracovňou a deväť ružových záhrad, ktoré sú súčasné, avšak vzorom im boli záhrady stredoveku a renesancie. Zo stredovekého kláštora zostali len zachované ruiny. Posledná záhrada vznikla v roku 2004. Záhrady vyjadrujú lásku básnika ku kvetom. Prevahu majú ruže, lebo básnik napísal slávnu Ódu na ružu „Mignonne allons voir si la rose“. Je ich tu okolo 200 druhov, ale nájdeme tu aj pivonky, levandule, ľalie ako aj rôznorodé kríky.
Kláštor je asi 2 km od botanickej záhrady smerom na západ, v rohu diaľnice D37 a rieky Loire (Avenue Proudhon).

*Prior - predstavený kláštora u niektorých katolických cirkví.

mapa

katedrála sv. Gatiena bazilika sv. Martina hotel Goüin zámok Tours
Prejazd:
Keď sa Rue Nationale rozšíri odbočíme vpravo na Rue Emile Zola a prídeme ku Katedrála sv. Gatiena. Pokračovať okolo katedrály po Rue Lavoisier a prídeme k Loire k mostu pre peších a cyklistov. Prejsť na druhú stranu cez Avenue André Malraux, zostať na ľavom brehu a odbočiť vpravo na cyklocestu popri rieke.
top

Obsah

Cyklo zámky na Loire


Úvod Saint-Nazaire - Tours Tours - Blois
Blois - Orléans
Orléans - Briare
Zoznam zámkov
kilometráž
kempy
Foto 2009

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict