SPRIEVODCA

Sprievodca > … > Karavanky > Turistika
Podmienky pre turistiku
Najlepšími prístupovými strediskami sú Lublaň (od západu) a Celje (od východu). Z Lublane vedie dobrá asfaltová cesta do Jeseníc, Kranjskej Gory alebo do Tržiča či Jezerska, čo sú východiská pre oblasť Kepy, Golica, Stola a Koštuty. Najvhodnejšie železničné spojenie umožňuje trať Ľubkaň - Jesenica. Z Celje vedú cesty jednak cez údolie Savinje do Solčavy, jednako aj cez Velenje do údolia Mislinje, Dravogradu a údolím Meži do východisiek na Uršlju goru a Pecu. Po železnici je však prístup do východných horských skupín Karavaniek ťažší. Najlepšie je spojenie traťou Maribor - Dravograd - Prevalje. Nakoniec sa dajú využiť autobusové spoje.
V Slovinskej časti Karavaniek je horských chát a ubytovní pomerne dosť. Sú dobre prístupné a väčšinou priestorné. Niektoré majú dokonca celoročnú prevádzku a väčšinou poskytujú aj stravovanie.
Vysokohorských značených ciest je tu značné množstvo. Značenie je rovnaké ako napr. v Julských, Kamnických a Savinjských Alpách: väčšinou jednoduchá červená čiara na skale, strome alebo kameni. Niekedy sa používa aj kombinácia červeného kruhu z bielym terčom, a to na označenie transverzál. Vo vrcholovej oblasti je značenie väčšinou v dobrom stave.
Ďalej je tu veľa špeciálnych ciest zo zvláštnym označením, predovšetkým Slovenska planinska pot, označená okrem farby ešte znakom Č 1. Vedie cez západné masívy Dobrč, Begunjščica, Veliki Stol a končí v obci Hrušica za Jasenicami. Koroška mladinska pot, označená písmenom K, prechádza východnými skupinami zo Slovenj Gradca cez Uršlju goru a skupinu Peca.
Mapy: napr. Ostkarawanken und Steiner Alpen (1:100 000, Freitag & Berndt, 1986).
Východiská do západných skupín Karavaniek ležia v údoliach riečok Sáva Dolinka (Podkoren, Kranjska Gora, Gozd-Martuljek, Dovje-Mojstrana, Jesenica, Javornik), Mošenik (Šentanska dolina, Ljubeljsko sedlo, Podljubelj, Tržič), Tržiška Bistrica (Medvodje a Begunje) a Kokra (Jezersko a Podlog). Východiská do východných Karavaniek ležia v údoliach riečok Meža (Črna na Koroškem, Mežica) a Mislinja (Slovenj Gradec).


Obsah

Karavanky

 Charakteristika
 Miestopis Turistika  Skupina západného     hrebeňa a Kepy
 Skupina Golice
 Skupina Stolu
 Skupina Košuty a     Konjščice
 Skupina Olševy
 Skupina Pece
 Skupina Uršljé gory

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict