VYSOKOHORSKÁ TURISTIKA

VHT > Zdravoveda > Nežiadúce účinky tepla a UV lúčov
Tepelná regulácia
Človek ako teplokrvný živočích potrebuje konštantnú telesnú teplotu okolo 37,5 °C, lebo chemické pochody v organizme fungujú len v úzkych teplotných medziach. Odvádzanie telesnej teploty je nutné, lebo pri látkovej výmene a svalovej aktivite sa organizmus zohrieva. Pri látkovej výmene cca 75 % energie pripadá na teplo (po prípade odpad), zvyšok v kľude spotrebujú hlavne vnútorné orgány a práca svalov.
Hlavná časť prebytočného tepla sa odvádza hlavne kožou, predovšetkým rúka nôh. Koža má veľký povrch a tým má aj dobrú chladiacu funkciu. Zvýšeným alebo zníženým prekrvením kože sa reguluje teplota ľudského organizmu. Pri horúčave sa rozšíria cievy, zvýši sa prekrvenie a tým sa odvádza teplo do okolia a späť prúdiaca krv ochladzuje telesné jadro. Koža sa ochladzuje aj odparovaním potu. Pri vysokej teplote a vlhkosti vzduchu už organizmus nie je schopný odvádzať prebytočné teplo a dochádza k poškodeniu organizmu teplom. V zime to funguje obrátene: chladom sa zúžia cievy na perifériách, prekrvenie sa zmenší a tým telesné jadro s jeho životne dôležitými orgánmi (srdce, pľúca, pečeň, obličky, mozog) zostane teplé. Tento mechanizmus umožňuje organizmu prežiť aj za cenu omrznutia končatín. Pri šoku alebo v prípade kolapsu obehového systému telesné jadro dostáva menej krvi ako by potrebovalo.
Prevencia
K predchádzaniu poškodenia teplom je dôležitá nasledovná prevencia:
Erytém – zápal kože
Vyčerpanie z tepla
Úžeh
Úpal
Snežná slepota
Recepty

ERYTÉM – ZÁPAL KOŽE
je povrchové popálenie kože ultrafialovým žiarením pri pobyte na slnku, hlavne pri vode alebo vo vysokých horách. Odraz lúčov na snehu a na ľadovci zvyšuje ich účinok. Popálenie kože sa neprejaví hneď, môže sa prejaviť až s niekoľko hodinovým meškaním. Prejaví sa len na nechránených miestach tela. Viac sú ohrození sú ľudia so svetlou pokožkou a deti.
Príznaky
ľahké popálenie:
sčervenanie, neskôr slabý opálenie
ťažké popálenie:
silné sčervenanie, bolestivé opuchy, pocit pálenia
tvorenie pľuzgierov, neskoršie olupovanie pokožky (popálenie 2. stupňa)

Prvá pomoc
vyhnúť sa ďalšiemu pobytu na slnku až do úplného vyliečenia
ochladzovať postihnuté miesto studenými obkladmi
Pri bolestiach hlavy chladiť hlavu mokrým obkladom
natrieť pokožku chladivým gélom, hydratačným krémom alebo sprejom s chladivým a protizápalovým účinkom (Panthenol)
veľa piť, minimálne 2 litre minerálky, ovocných a zeleninových štiav denne
užiť vitamíny ( C a E ) a jeden acylpyrín
pri ťažkom popálení, alebo ak sa pridružia bolesti hlavy alebo horúčka navštíviť lekára
pľuzgiere nikdy neprepichovať ani nestrhávať

Z domácej lekárničky
Ak nemáme po ruke originálne liečivá:
– natrieť pokožku jogurtom, kyslím mliekom, smotanou alebo použiť studený obklad z uvareného, vychladeného čierneho alebo zeleného čaju.
– zmes 5 ml levanduľového oleja a 20 ml olejového výluhu ľubovníka bodkovaného zmierňuje bolesti pri spálení slnkom.
– nechtík lekársky, má upokojujúci účinok na spálenú pokožku. Studený obklad pripraviť z 1 čajovej lyžičky sušenej byliny, ktorú necháme 10 minút lúhovať v pohári vriacej vody.
Poznámka:
Najdôležitejšia je prevencia, nakoľko slnečnému úpalu sa dá jednoducho predchádzať. Dodržiavať pokyny uvedené v kapitole  Ochrana pred nežiadúcimi účinkami UV žiarenia.
V skratke:
– pokožku chrániť vhodným oblečením. Doporučuje sa svetlá farba, nakoľko odráža slnečné lúče a náš organizmus sa menej ohrieva
– opaľovať sa postupne a medzi 11–15 hod sa vyhnúť opaľovaniu úplne
– používať kvalitné krémy proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom
– pri spálení kože je vyššie nebezpečenstvo vzniku kožnej rakoviny.

VYČERPANIE Z TEPLA
Vzniká počas horúčav pri veľkej telesnej námahe spojenou so silným potením. Stratou tekutín a solí nám hrozí vyčerpanie z tepla, ktoré býva často sprevádzané svalovými kŕčmi, ktoré sprevádza prudká bolesť. Dochádza k poklesu tlaku krvi v dôsledku rozšírenia ciev pri stúpaní telesnej teploty.
Príznaky
postihnutý sa cíti unavený
závrat, nevoľnosť, vracanie
smäd
kŕče v dolných končatinách, resp. v bruchu
príznaky šoku až kolaps obehového systému

Prvá pomoc
postihnutého okamžite premiestniť do tieňa, najvhodnejšie je uložiť ho v polosede
uvoľniť odev
podávať v malých dávkach (0,2 litra každých 15 minút) studenú vodu so soľou (čajová lyžička soli na 1 liter vody)
pri kŕčoch masírovať dolné končatiny a brucho
privolať lekárska pomoc a kontrolovať stav do príchodu lekára
ak je v bezvedomí, uložiť ho do stabilizovanej polohy na boku

Prevencia
Dodržiavať pitný režim – zabezpečiť dostatočný a pravidelný prísun tekutín do organizmu s potrebnými minerálmi (iontové nápoje). Piť častejšie v menších dávkach. Znížiť fyzickú námahu a častejšie odpočívať v tieni
ÚPAL
Choroba z prehriatia – úraz teplom. Príčinou býva vysoká teplota okolia a vysoká vlhkosť vzduchu. Nemusí sa jednať o priame pôsobenie slnka, postačuje horúce, bezveterné, dusné počasie s vysokou vlhkosťou vzduchu (tzv. „skleníkové“). Úpal vzniká keď sa organizmus nedokáže vyrovnať s teplotou okolia v dôsledku fyzickej námahy, alebo pri nedostatku tekutín. Ale najčastejšie to býva kombináciu oboch. Príčinou môže byť aj tesný, málo vzdušný odev. Následkom je, že sa spomaľuje odparovanie potu, telo prestáva odvádzať prebytočné teplo, dochádza k zlyhaniu termoregulačných mechanizmov a telesná teplota prudko stúpa. Behom 10–15 minút až na 41 °C. Ak nie je včas poskytnutá pomoc, môže dôjsť k smrti alebo trvalému poškodeniu zdravia. Najviac bývajú ohrozené deti, staršie osoby, ľudia so zlou kondíciou a s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Vzhľadom na životu nebezpečný stav s potenciálnym ohrozením života musí byť okamžite privolaná odborná lekárska pomoc. Zvlášť opatrný musíme byť pri pobyte v tropických krajinách.
Príznaky
postihnutý pociťuje teplo, je malátny, unavený
horúčka nad 39,5 °C
silná bolesť hlavy
závrat, nevoľnosť, vracanie, vznetlivosť
poruchy centrálneho nervového systému – zmätenosť, dezorientácia, ospalosť nepokoj
suchá, horúca a červená pokožka (môže však byť aj bledá) bez potu aj pocitu smädu
zrýchlený a silnejší pulz
zrýchlené dýchanie
kŕče
postihnutý môže byť v bezvedomí

Prvá pomoc
snažíme sa znížiť telesnú teplotu postihnutého
postihnutého okamžite premiestniť do chladného prostredia, najvhodnejšie je uložiť ho v polosede
vyzliecť ho a postupne ochladzovať – vaňa s vodou cca 18 °C, studená sprcha, studené zábaly. Do studenej vody ( 12–18 °C ) namočiť plachtu, zábaly pravidelne vymieňať. Ochladzovať postupne, ináč hrozí nebezpečenstvo kolapsu krvného obehu.
neznižujte telesnú teplotu pod 38 °C, nepodávajte nijaké lieky na znižovanie teploty
podávať v malých dávkach studenú vodu so soľou (čajová lyžička soli na 1 liter vody) a striedať vodu, minerálky, džúsy, studený čaj
privolať lekársku pomoc a kontrolovať stav do príchodu lekára
ak máme ľad, dať ho zabalený vo vrecku do podpazušia, na slabiny, na krk a lýtka
ak je v bezvedomí, uložiť ho do stabilizovanej polohy na boku

Prevencia
Prirodzený a najúčinnejší spôsob zvládnutia tepelného šoku je potenie. Kým sa telo potí a pot sa stačí odparovať a nahrádzame stratenú vodu a soľ (minerály), môžeme odolávať vysokým teplotám okolia. Problémy nastanú, keď nedodržiavame pitný režim. Dodržiavať pitný režim – zabezpečiť dostatočný a pravidelný prísun tekutín do organizmu s potrebnými minerálmi (iontové nápoje). Piť častejšie v menších dávkach.  viac
znížiť fyzickú námahu a prispôsobiť ju vonkajším podmienkam, častejšie odpočívať v tieni. Na oddych vyhľadať chladnejšie prostredie, najlepšie klimatizované miestnosti. Osviežovať sa studenou sprchou alebo kúpeľom. Odev by mal byť voľný, z ľahkých tkanín a svetlý
ÚŽEH
Hovorí sa mu aj slnečný úpal. Vzniká intenzívnym, priamym slnečným žiarením na nechránenú hlavu a zátylok. Úžeh sa prejavuje podobne ako úpal. Navyše, vzhľadom na podráždenie mozgových blán slnečným žiarením sú aj príznaky pripomínajúce zápal mozgových blán a stuhnutie šije. Viac sú ohrození ľudia ktorí majú málo vlasov a deti. Na rozdiel od tepelného úpalu sa problémy môžu dostaviť s časovým oneskorením, napr. v noci po dni strávenom na slnku. Väčšinou nevznikne sám, ale spoločne s úpalom. Príznaky úpalu a úžehu sú podobné.
Príznaky
zvýšená telesná teplota
bolesti hlavy, tuhnutie šije
povrchné a zrýchlené dýchanie
pulz je veľmi rýchly
červená tvár
závraty, nevoľnosť, vracanie event. poruchy vedomia

Prvá pomoc
postihnutého uložiť do chládku so zdvihnutou hlavou uvoľniť odev
ochladzovať hlavu a zátylok studenými obkladmi
podávať v malých dávkach studené nápoje
privolať lekársku pomoc a kontrolovať stav do príchodu lekára
ak je v bezvedomí, uložiť ho do stabilizovanej polohy na boku

Prevencia
dostatok tekutín, ochladzovanie (kúpanie, sprchovanie), pokrývka hlavy.
ĎALŠIE ÚČINKY UV LÚČOV
UV žiarenie nepôsobí negatívne len na pokožku ale spolu s infračerveným žiarením pôsobia negatívne na naše oči rovnako ako intenzívne viditeľné svetlo. Krátkodobé pôsobenie sa prejaví zápalom spojiviek, rohovky. Dlhodobý účinok môže vážne poškodiť oči napr. očný zákal, degeneratívne onemocnenie oka a očného svalu, poškodenie sietnice. Na horách môžeme dostať aj tzv. snežnú slepotu.
Snežná slepota
Zápal očnej rohovky, tzv. snežná slepota, vzniká v horách pôsobením UV žiarenia na nechránené oči. Môže sa prejaviť aj po 6–8 hodinách po pobyte na slnku, napr. v noci. Stav trvá najmenej 6–8 hodín, príznaky miznú do 48 hodín, po ťažkom zápale aj niekoľko týždňov. Mali by sme vyhľadať lekára.
Môže sa to stať každému, kto sa pohybuje dlhšie na snehu bez ochrany zraku. Pre oči nie je tak nebezpečná, ale na horách môže znamenať smrť lebo nevidíme kam stúpame alebo stratíme orientáciu! Človeka takto postihnutého nenechávame samotného a postaráme sa o jeho bezpečný zostup.
Príznaky:
bolestivé, zapálené a opuchnuté oči
bolestivý pocit cudzieho telesa v oku
slzenie a kŕče viečok

Liečba:
očné kvapky alebo masť
bolesť tíšiace a protizápalové lieky (Ibuprofen)
prikladať studené obklady alebo vlhké vrecúška od čaju na zavreté viečka
pobyt v tmavej miestnosti
8–10 hodín zakryť oči obväzom
Očné kvapky s miestnym anestetikom (collyrium trimecainii chlorati 2 %, Novesin 0,4 %) – aplikovať 1 kvapku do každého oka každých 30–60 sek. 3–8 krát za sebou a potom opakovať každých 15 min pokiaľ neprejde bolesť.

Prevencia:
používať kvalitné okuliare s UV filtrom.


RECEPTY
Masť na pery
Phenolum liquefact
Zinoxid
Sulphur praecip
Vaselinum album
Parafin subliq
– 1,5
– 6,0
– 2,3
– 7,7
– 2,5
Masť proti oparu
Mentholi, Ol. camphorati aa.
Benzocaini
Acidi carbolici liquefaci
Tincturae ratanhiae
Pastae zinci ad.
– 0,5
– 3,0
– 1,5
– 2,0
– 30,0
Masť proti UV žiareniu
Mentholi, camphora
Ac.carbolici pur
Benzokaini
Ung. zinci oxyd. ad
– 0,3
– 0,6
– 3,0
– 30,0
Masť na opar
(na lekársky predpis)
Tannini
Syndermani ad.
– 3,0
– 100,0

top

Obsah

Zdravoveda

Lekárnička na dovolenku
Ochrana proti UV žiareniu
Ortostatický šok Nežiadúce účinky tepla … Otrava plynom
Horská medicína
Prvá pomoc
Společnost horské
medicíny ČR

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict