SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Dunajská cyklocesta > Donaueschingen a Čierny les

Rieka Dunaj vzniká sútokom dvoch riek Breg a Brigach za mestom Donaueschingen. Takže ak chceme navštíviť pramene riek ktoré tvoria Dunaj musíme ísť do Čierneho lesa (Schwarzwald). Na Čierny les si treba vyhradiť jeden deň, na Donaueschingen pol dňa.
prameň Dunaja
Donaueschingen
kemp
Čierny les


DONAUESCHINGEN

Donaueschingen sa nachádza na juhozápade Bádenska-Württemberska v Čiernom lese vo výške 686 m n. m. Má približne dvadsať tisíc obyvateľov. Mesto dostalo svoje meno podľa rieky Dunaj (nem. Donau). Slovo Donau má svoj pôvod u Keltov.
Prvá zmienka o meste je z roku 889, v roku 1283 dal Rudolf I. Habsburský mesto Heinrichovi von Fürstenberg spolu s právom variť pivo, čo položilo základ kniežacieho pivovaru v ktorom sa dodnes varí pivo Fürstenberg.
mapa mesta

Pamätihodnosti

1) Prameň Dunaja
krasový prameň potoka Donaubach s výdatnosťou 50-100 l/s sa nachádza v parku kniežacieho zámku Fürstenbergovcov vo výške 678 m n.m.
O prameni sa zmienil dejepisec Herodot už v 5. stor. pred Kristom. Od návštevy rímskeho vojvodcu Tiberia v roku 15 pred Kristom bol dlho považovaný ako skutočný prameň Dunaja. Dnes sa mu hovorí turistický, historický, symbolický, alebo slávnostný prameň Dunaja.
Prameň má tvar okrúhleho jazierka. Do tejto podoby ho dal vyhotoviť v roku 1875 knieža Karol Egon III Fürstenberg. V roku 1895 vytvoril Adolf Heer sochu, ktorá zobrazuje „matku Baar" a jej "dcéru" mladý Dunaj (Donau, tak ako väčšina riek v nemčine, je ženského rodu) ktorej ukazuje 2 840 km dlhú cestu do Čierneho mora.
Na múre pri prameni boli tabule zo všetkých štátov cez ktoré preteká Dunaj. Na slovenskej bol na čiernom mramore v strede štátny znak a vľavo hore nápis "DUNAJ - TY HRANICA VEKOV, NÁRODOV A ŠTÁTOV STAŇ SA V ICH BUDÚCICH ROKOCH SPOJNICOU V TISÍCROČIACH!" Vpravo dole bol preklad do nemčiny.*
*Pri obnove prameňa v roku 2013 boli tabule odstránené.
Od roku 1820 je Donaubach vedený pod zemou a po 100 m ústí do rieky Brigach. Odtiaľto sa po 2 km vlieva Brigach do Bregu. V súčasnosti je kniežací park uzavretý, k prameňu sa dostaneme po schodoch na východnej strane kostola Sv. Jána.

2) Dunajská svätyňa
Stojí na mieste kde sa vlieva Donaubach do Brigachu. Bola postavená v auguste v roku 1910 z mramoru v anticko-gréckom štýle podľa predstáv posledného nemeckého cisára Wilhelma II. Mala pripomínať jeho častejšie návštevy na zámku Fürstenbergovcov v rokoch 1910-1913.
Svätyňu najlepšie uvidíme od múzea Biedermann, ktoré je v parku na druhej strane rieky.

3) sútok Breg a Brigach
Obľúbené výletné miesto. Po sútoku týchto dvoch riek tečie rieka ďalej pod názvom Dunaj. Je tu socha, ktorú zhotovil z pieskovca Franz Xaver Reich (1815-1881). Znázorňuje matku Baar a jej dcéru mladý Dunaj. V rokoch 1875-1896 stála socha pri prameni Donaubach, neskoršie v parku pri kniežacom bazéne a teraz stojí pri sútoku Breg a Brigach.
Dostaneme sa tam po Dunajskej cykloceste, tesne pred mostom cez Breg, odbočíme vľavo a po 250 m sme na mieste.

4) Kniežací zámok Fürstenbergovcov
Výstavba začala v 16. storočí, prestavený bol v rokoch 1893-1896 v novobarovom štýle. Rezidencia spájala nároky na zámok s komfortom bývania. Medzi nemeckými zámkami je jeho francúzsky štýl jedinečný.
Kniežacia zbierka - múzeum ukazuje dôležité časti kniežacej umeleckej zbierky. Sú tu diela švábskych majstrov, šaty, uniformy, poháre. Atrakciou je prírodopisné oddelenie. Prezentácia pochádza ešte z rokov 1868, vypchaté zvieratá zo všetkých častí krajiny.

5) Radnica
V roku 1838 sa začala stavať nová radnica. Po požiari mesta bola v roku 1910 znovu postavená. Mohutnosť vstupného priestoru zvýrazňuje zaoblená zasadacia miestnosť, ktorá nesie typické znaky secesie.
Pri prestavbe námestia v roku 1989 bola postavená fontána muzikantov od Bonifatia Stirnberga. Bolo to pri príležitosti 1100 výročia prvej zmienky o meste.

6) Kostol sv. Jána (Stadtkirche St. Johann)
V prvej polovici 18. storočia (1724-1747) prestavali neskorogotický kostol podľa návrhu pražského architekta Františka Maxmiliana Kaňka na tzv. český barok. Znakom kostola sú dve cibuľové veže, ktoré v prvej polovici 18. storočia boli jedinečné.

7) Dianina fontána
Zhotovil ju v roku 1904 sochár Wilhelm Sauer, ako spomienka na návštevu Wilhelma II. jeho ženy Augusty Viktorie a ich dcéri Viktorie Luise princeznej Pruskej.

8) Kapferer-Haus
Patrí k najstarším budovám Donaueschingen. Dom pochádza z konca 16. storočia. Meno dostal podľa predošlého obyvateľa, kniežacieho osobného lekára Kapferera.

Ďalšie pamätihodnosti:
secesný dom na Karlstraße, kniežací pivovar s ochutnávkou piva, múzeum masiek - obsahuje zbierku fašiangových rekvizít, múzeum Biedermann - obsahuje zbierku asi 900 prác súčasných umelcov.
Informácie získate v informačnej kancelárii Karlstraße 58.

Prameň Dunaja Dunajská svätyňa sútok Breg a Brigach fontána muzikantov
Cez Donaueschingen prechádza cyklocesta Heidelberg-Schwarzwald-Bodensee-Radweg,
ktorá po 70 km končí v Radolfzell am Bodensee pri Bodamskom jazere.

Kemp

Najbližší kemp je vzdialený 6,5 km. Dostaneme sa k nemu po Dunajskej cykloceste. Po 5 km prídeme v dedinke Pfohren na ulicu Hufingerstraße (cesta K 5749). Vľavo je most cez Dunaj, my odbočíme vpravo. Po 600 m hneď za železničným priecestím odbočíme vpravo. Po 900 m prídeme do kempu Riedsee-Camping. www.riedsee-camping.de


ČIERNY LES

Donaueschingen 0
Villingen 16
Schoren 26
Sankt Georgen 30
Brigach (prameň) 37
Gutach (prameň) 42
Triberg 48
Weisenbach 56
Elz (prameň) 59
Breg (prameň) 62
Furtwangen 69
Vöhrenbach 84
Wolterdingen 94
Donaueschingen 101
kemp 107*

K prameňom sa dostaneme cyklocestou
Brigachtalradweg. Cesta začína v Donaueschingen pri moste Käferbrücke, na ulici Hermann Fischer Allee a vedie pozdĺž rieky Brigach. Keď prejdeme popod most Mühlenbrücke, odbočiť vľavo na cyklocestu. Na cestu sa môžeme dostať aj z centra mesta od radnice ulicou Mühlenstraße.
Za prehliadku stojí centrum mesta Villingen, jedno z najstarších osídlení v Čiernom lese. Svojimi hradbami, bránami, studňami, kostolom a gotickou katedrálou patrí k najkrajším mestám v oblasti.
Brigach pramení pri sedliackom dome Hirzbauernhof, 7 km za mestom St. Georgen vedľa cesty L 175. Po prehliadke prameňa pokračujeme stúpaním až na križovatku (1,5 km), na nej odbočíme vpravo na cestu K 5728 smer Schönwald im Schwarzwald. Po 1,5 km prídeme na križovatku, kde máme možnosť voľby. Buď odbočíme vpravo na cestu K 5727 ktorá vedie na Triberg im Schwarzwald, alebo pokračujeme priamo na Schönwald.
Približne 400 m za križovatkou smerom na Schönwald môžeme odbočiť vľavo k prameňu rieky Gutach (200 m).
Zo Schönwaldu máme viac možností ako sa dostať k prameňu Dunaja. Asi najjednoduchšie je pokračovať na Weisenbach a odtiaľ k nenápadnému prameňu rieky Elz. Od prameňa po 1 km prídeme k hostincu Martinskapelle (pri hostinci je rozvodie Dunaj/Rýn), za ním odbočiť vľavo. Po 100 m je na ľavej strane kaplnka Sv. Martina (Martinskapelle), oproti kaplnke je hostinec Kolmenhof. Za hostincom je prameň Dunaja. Odtiaľto tečie rieka v dĺžke 46 km pod názvom Breg. Ďalej do Donaueschingenu pokračovať cyklocestou  Bregtalradweg.
V Čiernom lese môžeme vidieť typické drevené domy s veľkou strechou. Povala slúžila na uloženie sena. V meste Furtwangen si môžeme pozrieť múzeum hodín.
*Veľký okruh. Trasa vedie pozdĺž riek Brigach a Breg. 107 km je bez odbočky k hodinám a na Brend. Spolu s odbočkami je to o 10 km viac. Trasu môžeme skrátiť vynechaním Triebergu. Na tejto trase musíme počítať aj so stúpaním. Prevýšenie cca 900 m.

Poznámka

V Čiernom lese je hlavné rozvodie riek Dunaj a Rýn. Rieky Elz a Gutach sa vlievajú do Rýna a tak tečú až do Severného mora. Rieky Breg a Brigach tvoria Dunaj, ktorý sa vlieva do Čierneho mora.
V Čiernom lese sú častejšie silné búrky s krúpami, preto je vhodné zistiť si predpoveď počasia.

Možnosti

17 m vysoká rozhľadňa na vrchu Brend 1 149 m. Od hostinca Kolmenhof ísť smerom k hostincu Martinskapelle, po 100 m na prvej odbočke vľavo. Rozhľadňa je vzdialená cca 2,5 km / prev. 80 m. Môžeme sa vrátiť alebo pokračovať do Furtwangenu.
Z cesty K 5728 môžeme odbočiť vpravo na Triberg (cesta K 5727). Na južnom okraji mesta Triberg, na rieke Gutach je najvyšší vodopád (163 m) v Nemecku. Cesta sa predĺži o 10 km.
V Eble Uhren-Parku blízko Tribergu sú najväčšie kukučkové hodiny na svete, (od vodopádov 3 km po ceste č. B500, B33, sledovať tabule weltgrößte Kuckucksuhr) www.uhren-park.de.
Poznámka: niekedy sú označované ako najväčšie kukučkové hodiny na svete
1. Weltgrößte Kuckucksuhr, 2 km od vodopádov smerom na Schonachbach, cesta č. L109.
Tak si vyberte, alebo navštívte oboje.
K Bodamskému jazeru sa môžeme dostať po cykloceste
Heidelberg-Schwarzwald-Bodensee-Radweg, Donaueschingen-Radolfzell 71 km.

Súradnice

prameň Breg: 48.09500, 8.15500 1 078 m n.m. dĺžka toku 46 km
prameň Brigach: 48.10702, 8.28167    940 m n.m. dĺžka toku 40 km
prameň Gutach: 48.09780, 8.24706 1 005 m n.m. dĺžka toku 29 km
prameň Elz: 48.10193, 8.16271 1 038 m n.m. dĺžka toku 90 km
rozhľadňa Brend: 48.07918, 8.15770 1 149 m n.m.  
vodopády Triberg:  48.12859, 8.23028    
kukučkové hodiny:  48.14763, 8.24114    

prameň Brigach prameň Dunaja (Breg) Tribergské vodopády Martinskapelle rozhľadňa Brend


Záver

Kde vlastne pramení Dunaj? Skoro všetky veľké svetové rieky majú viac prameňov. Mať na svojom území prameň svetoznámej rieky je vec prestíže a v neposlednom rade to zabezpečuje aj príjem z turistického ruchu.
1) Prameň rieky Brigach. Jej tok je kratší, výdatnejší a pramení v nižšej nadmorskej výške ako Breg.
2) Prameň Dunaja v Čiernom lese, patrí do katastra mesta Furtwangen. Ale rieka ďalej tečie pod názvom Breg.
3) Prameň Donaubach v Donaueschingen. Dlho považovaný za prameň Dunaja.
4) Sútok riek Breg a Brigach. Po ich sútoku rieka ďalej tečie pod názvom Dunaj.

Aby to bolo ešte viac zamotané nesedia ani kilometre.
Kilometrovník pri sútoku Bregu a Brigachu informuje, že je 2 779 km od Čierneho mora. Breg je dlhý 46 km. Pri jeho prameni je napísané, že do Čierneho mora to má Dunaj 2 880 km. Rozdiel 55 km.
Pri prameni potoka Donaubach je informácia 2 840 km. K sútoku Bregu a Brigachu sú to len 2 km.
Rozdiel 55 km.
Pri prameni Brigach je informácia, že je od ústia vzdialený 2 850 km. Brigach je dlhý 40 km.
Rozdiel 31 km.
Spor kde vlastne pramení Dunaj trvá dodnes. A paradoxne, nie je ani jasné kde je ústie Dunaja. Nás ale táto rivalita nemusí zaujímať a užívajme si peknú cyklocestu, ktorá nás zavedie až do Bratislavy.


Tip

Prvý deň: Donaueschingen - Villingen - Brigach - Gutach - Tribergské vodopády - najväčšie kukučkové hodiny na svete - prameň Elz - prameň Breg. Nocľah na vrchu Brend. Bivak alebo
naturfreundehaus.
V prípade únavy, alebo zhoršeného počasia sa môžeme vrátiť do Donaueschingenu vlakom zo stanice Triberg alebo Sankt Georgen.
Druhý deň: Brend - Donaueschingen - Immendingen. Nocľah a vsakovanie Dunaja.
viac


Odkazy na internete

www.donauquelle.de - prameň Dunaja
furtwangen.de - prameň Dunaja
Breg - wikipedia
Brigach - wikipedia
Elz - wikipedia
Gutach - wikipedia
www.martinskapelle.com - kaplnka Martinskapelle
www.kolmenhof.de - hostinec Kolmenhof
www.martinskapelle.de - hostinec Martinskapelle
rozhľadňa Brend - wikipedia
www.triberg.de - vodopád Triberg
vodopády Triberg - wikipedia
Donaueschingen - wikipedia
Donaueschingen - stránka mesta
Villingen-Schwenningen - wikipedia
Villingen-Schwenningen - stránka mesta
Furtwangen - wikipedia
zámok Fürstenbergovcov
múzeum hodín
top

Obsah

Dunajská cyklocesta


Donaueschingen - Passau

Úvod Donaueschingen … Donaueschingen-Ulm
Ulm-Kehlheim
Kehlheim-Passau
Kilometráž
Kempy

Passau - Bratislava

Úvod
Ako sa dostať Passau
Passau-Pöchlarn
Pöchlarn-Viedeň
Viedeň
Viedeň-Bratislava
Kilometráž
Kempy
Foto 2009
Foto 2017

Bratislava - Constanta

Kilometráž
Kempy
Mosty, kompy

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict