SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Dunajská cyklocesta > Viedeň - Bratislava
Cesta nám poskytuje viac variantov

♦ Ak ideme po dunajskej cykloceste pri dedinke Orth an der Donau môžeme odbočiť vľavo do dediny a navštíviť zámok Orth a pokračovať k loveckému zámku Eckartsau v dedine Eckartsau. V Eckartsau sa môžeme vrátiť na Dunajskú cyklocestu.
Ak odbočíme vpravo prídeme k Dunaju. Je tu hostinec Uferhaus, kde varia výborné rybacie špeciality. Asi 100 m vpravo je pre verejnosť prístupný plávajúci vodný mlyn.
Asi 100 m vľavo je kompa (3,5 € osoba + 1 € bicykel) ktorou sa môžeme preplaviť na pravú stranu do Haslau an der Donau a pokračovať cyklocestou Nationalpark Tour Donau-Auen do Hainburgu. Na ceste sú dlhšie úseky bez asfaltky. Haslau an der Donau - most cez Dunaj (Hainburg an der Donau) 20 km. Tento variant je síce o 4 km dlhší, ale je zaujímavejší ako jednotvárna rovina po Dunajskej cykloceste. Cestou si môžeme pozrieť aj pamiatky rímskej doby.

Petronell-Carnuntum

bolo bývalé hlavné mesto rímskej provincie Horná Panónia. Bolo založené hneď po narodení Ježiša a existovalo s mnohými zničeniami a prestavbami až do roku okolo 400 n.l. V čase najväčšieho rozkvetu 2.–4. stor. malo až 60 000 obyvateľov, väčšinou vojakov. Stálo tu mnoho honosných budov a fungoval tu vodovod na teplú a studenú vodu. Nachádzajú sa tu zbytky amfiteátra, v ktorom sa konali gladiátorské hry. Do hľadiska vošlo 13 000 divákov.
Môžeme tu ešte vidieť archeologický park a pamiatky z rímskej doby. Väčšina vykopávok je uložená v múzeu Carnuntinum v Bad Deutsch-Altenburg.
Heidentor (pohanská brána) triumfálny oblúk cisára Konštantína II. Najznámejšia rímska stavebná pamiatka v Rakúsku, postavená v rokoch 354-361 n. l. Pôvodne to bola pilierová stavba zo štyrmi priechodmi (quadrifrons).
● Zámok Petronell, pôvodne postavený v 11 stor. ako vodný hrad, do dnešnej podoby prestavaný v 17. stor.

Bad Deutsch-Altenburg – P

● Mariánsky kostol, románska bazilika z roku 1050, neskoro gotický chór. Stavba je považovaná za jednu z najkarajších cirkevných stavieb v Rakúsku.
● Neskororománsky karner zasvätený sv. Leonardovi postavený v prvej polovici 13. storočia.
● Múzeum Carnuntinum.
● Kúpeľný park.

Hainburg a.d. Donau – P

Bývalá hraničná pevnosť, mestské práva obdržala v r. 1244. V r. 1252 tu mal svadbu Přemysl Otakar II s o 30 rokou staršou Margarétou Babenberskou.

● Zrúcaniny hradu na kopci Schlossberg 290 m. Počiatky hradu siahajú do roku 1050. Hrad sa spomína v epose o Nibelungoch. Zachovala sa časť paláca, veža a kaplnka z 12. stor. Po druhom tureckom obliehaní v roku 1683 začal hrad chátrať.
● Mestské hradby prevažne z 13. stor. sa ťahajú od hradu po Dunaj. Majú dĺžku 2,5 km, tri brány (Wienertor, Ungartor z r. 1230 - múzeum, Fichertor) a 15 veží. Patria k najstarším a najzachovalejším mestským hradbám v Európe.
● Wienertor dominanta a symbol mesta. Najväčšia stredoveká mestská brána v Európe. Spodná časť bola postavená v prvej polovici 13. stor. Babenbergovcami. Hornú časť postavil Přemysl Otakar II. v rokoch 1267-1268. Brána je vysoká 31 m, z toho strešná konštrukcia je vysoká 11 m. Dnes je tu múzeum.
● Mariánsky stĺp na námestí je najkrajší a najznámejší rokokový pamätník v Dolnom Rakúsku, postavený v roku 1749 Martinom Vőgerlom. Je vysoký 11,5 m. Na štyroch stranách znázorňuje scény zo života Panny Márie (nebavstúpenie, svadba,súženie, zvestovanie). Kovaná mreža je dielo neskorého baroka.
● Románska kostnica (karner) z prvej štvrtiny 13. storočia. Dvojpodlažná stavba, pričom spodná časť slúžila ako kostnica a v hornej kaplnke s oltárom sa slúžili omše za zosnulých.
● Večné svetlo (svetlo pre zosnulých) z roku okolo 1400. Nachádza sa oproti kostnici, pôvodne tu bol cintorín.
● Pranier, naposledy sa používal v roku 1756. Nachádza sa na najstaršom mieste a prvom námestí v Hainburgu, neďaleko kostnice.
● Zaujímavý je evanjelický kostol Martina Luthera z roku 2011 od rakúskeho architekta Wolfa Dietera Prixa z fy Coop Himmelb(l)au (realizovali aj prestavbu Gasometer B vo Viedni). Z hľadiska architektúry sa radí sa medzi 50 najzaujímavejších stavieb na svete. Osobitnú pozornosť venoval osvetleniu interiéru cez strechu kostola. Tri otvory symbolizujú Najsvätejšiu Trojicu.
Kovová strecha váži 23 ton, je zvarená zo štyroch plechových dielov hrúbky 8 mm. Diely boli zhotovené v lodenici Ostseestaal Stralsund.
Zvonica (20 m / 8 ton) zvarená z plechu 8-16 mm má tvar hlasivky (hlása slovo božie).
Kostol sa nachádza neďaleko kostnice.
● Braunsberg (346 m) výhliadkový vrch s výhľadmi na hrady Devín a Hainburg, na Bratislavu či rieky Dunaj a Moravu. V 2. storočí p. n. l. tu bolo významné keltské sídlo. Je dostupný aj na bicykli po asfaltke - 2,6 km, prevýšenie 180 m.
Po cca 1 km, môžeme odbočiť k zrúcanine hradu Röthelstein 500 m. Zákaz vjazdu na bicykli.

Uferhaus
kompa
zámok Orth
zámok Eckartsau
vodný mlyn
rímske pamiatky
pamätihodnosti Carnutum
kostol Martina Luthera
Röthelstein
pamätihodnosti Hainburg
mapa cyklocesta Nationalpark Tour Donau-Aue

Stopfenreuth 0
Schloss Hof 12
Cyklomost slobody 14
Devínska Nová Ves 15
Devín 20
BA most Lafranconi 29
♦ V dedinke Stopfenreuth (asi 2 km pred mostom do Hainburgu) môžeme odbočiť vľavo na Carnuntum-Schloss Hof-Bratislava Tour (súbežná s Kamp-Thaya-March-Weg), ktorá vedie k zámku Schloss Hof a po ceste môžeme ešte odbočiť k zámku Niederweiden.
Schloss Hof
Schloss Niederweiden
Od zámku na Slovensko môžeme prejsť po Moste slobody do Devínskej Novej Vsi. Ďalej pokračovať po Iron Curtain Trail cez Devín do Bratislavy. Tento variant je o cca 5 km dlhší.
Viď mapa Marchfeldkanal-Radwanderweg nižšie.

zámok Schloss Hof Most slobody


♦ Z Viedne do Bratislavy nemusíme ísť len po Dunajskej cykloceste ale môžeme tiež použiť:

Na ľavej strane
Marchfeldkanal-Radwanderweg 62 km dlhá cyklocesta začína v Langenzersdorfe, 12 km pred mostom Reichsbrücke a končí na zámku Schloss Hof. Je rozdelená na päť tématických úsekov. Na ceste je veľa informačných tabúľ.
Trasa vedie po Moravskom poli (Marchfeld), vedľa riečky Rußbach a kanála postaveného v rokoch 1986 až 2004. Kanál zaisťuje zásobovanie vodou, zlepšuje protipovodňovú ochranu a revitalizuje vodné toky.
V Stammersdorfe ju križuje Euro Velo 9 (Bernsteinradweg) a v závere sa môžeme pripojiť na Carnuntum-Schloss Hof-Bratislava Tour (súbežná Kamp-Thaya-March-Weg). Po Deutsch-Wagram je cesta označená aj číslom 91, ďalej číslom970.
Trasa je približne o 27 km dlhšie ako po Dunajskej cykloceste. Nevýhodou je, že sa jedná len o spevnenú cestu, väčšinou bez asfaltky.

Moravské pole má bohatú históriu. Na Moravskom poli, v roku 1278 pri obci Dürnkrut, porazil Rudolf I. Habsburský českého krála Přemysla Otakara II., pričom Přemysl padol v boji viac.
Pri Asperne-Esslingu (dnes súčasť Viedne) 21.- 22. mája 1809 cisár Napoleon prvýkrát vo svojej kariére utrpel porážku. Je tu niekoľko pamätníkov na tie časy.
V Deutsch-Wagram je vlastivedné múzeum (Heimatmuseum), v ňom je zdokumentovaný priebeh bitky pri Wagrame dňa 5. a 6. júla 1809 medzi Rakúšanmi a Francúzmi.
V Deutsch-Wagram je aj železničné múzeum (Eisenbahnmuseum), ktoré zachytáva počiatky železničnej dopravy v Rakúsku. Prvá jazda parnej lokomotívy sa uskutočnila 23. novembra 1837, z Floridsdorfu do Deutsch-Wagram.
Langenzersdorf 0
Gerasdorf 13
Deutsch-Wagram 20
Markgrafneusiedl 27
Leopoldsdorf 37
Haringsee 47
kr. cesta B49 56
Schloss Hof 62

Keď prídeme k ceste B49, sú tu dve zaujímavosti. Počítadlo, ktoré ukazuje koľko cyklistov prešlo po ceste a barokový rám v ktorom sa môžeme odfotiť. Tu máme možnosť voľby.
a) Odbočiť vpravo na cyklocestu Carnuntum-Schloss Hof-Bratislava Tour (súbežná Kamp-Thaya-March-Weg) a po 6 km prídeme v dedinke Stopfenreuth na Dunajskú cyklocestu (asi 2 km pred mostom do Hainburgu).
b) Pokračovať priamo okolo kanála popod most na ceste B49 k zámku Schloss Hof. Ďalej je cesta súbežná s Carnuntum-Schloss Hof-Bratislava Tour a Kamp-Thaya-March-Weg. Od zámku po Moste slobody prejsť do Devínskej Novej Vsi a ďalej do Bratislavy.
mapa
Heimatmuseum
Eisenbahnmuseum

Na pravej strane
Römerland Carnuntum Radtour z Viedne do Hainburgu.
Hoher Markt 0
koniec
Donaukanal-Radweg
11
Schwechat 18
Schwadorf 30
Göttlesbrunn 50
Scharndorf 60
Petronell-Carnuntum 68
Bad Deutsch-Altenburg 73
Hainburg a.d. Donau 77
Cesta začína na najstaršom námestí vo Viedni "Hoher Markt", ktoré sa nachádza priamo nad ruinami bývalého rímskeho tábora „Vindobona“. Na námestí môžeme navštíviť Rímske múzeum.
Cesta spočiatku vedie po cykloceste Donaukanalradweg. Pozdĺž kanála prídeme do Schwechatu, odtiaľ je cesta označená ako Römerland Carnuntum Radtour, má číslo 54.
Od Schwechatu sú tu dlhšie úseky bez asfaltky aj prevýšenia.

Čo môžeme cestou navštíviť:
Schwechat - najväčšie letisko v Rakúsku
Petronell-Carnuntum, Bad Deutsch-Altenburg, Hainburg pozri Nationalpark Tour Donau-Auen.
Vo Schwechate môžeme odbočiť vpravo na cyklocestu Liesingbachroute a po cca 5 km sa ňou v Oberlaa dostaneme na Euro Velo 9.
GPX-Data

Mapy
Cyklomapa Römerland Carnuntum - Marchenfeld & Region Bratislava, 1:80 000
vydavateľstvo Donau Niederösterreich Tourismus, mapu dostať zdarma aj v informáciách v Hainburgu.
Turistická mapa WK 013, 1:50 000
Nationalpark Donau-Auen – Lobau – Hainburg – Marchegg – Gänserndorf – Bruck a.d. Leitha
vydavateľstvo Freytag & Berndt
Poznámka
Pre cykloturistov „diaľkárov“ nabalených „na ťažko“ je najvhodnejšia (vzhľadom na povrch, prevýšenie, vzdialenosť a orientáciu) Dunajská cyklocesta, prípadne s kombináciou Nationalpark Tour Donau-Auen alebo Carnuntum-Schloss Hof-Bratislava Tour.


top

Obsah

Dunajská cyklocesta


Donaueschingen - Passau

Úvod
Donaueschingen …
Donaueschingen-Ulm
Ulm-Kehlheim
Kehlheim-Passau
Kilometráž
Kempy

Passau - Bratislava

Úvod
Ako sa dostať Passau
Passau-Pöchlarn
Pöchlarn-Viedeň
Viedeň
Viedeň-Bratislava Kilometráž
Kempy
Foto 2009
Foto 2017

Bratislava - Constanta

Kilometráž
Kempy
Mosty, kompy

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict