SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Dunajská cyklocesta > Ulm-Kehlheim

GÜNZBURG

Tesne pre mestom máme možnosť voľby, buď ostaneme na ľavej strane Dunaja (vyhneme sa mestu, cesta vedie lužným lesom), alebo prejdeme po moste na pravú stranu do mesta.
Prejazd: za mostom prídeme na Heidenheimerstr., križovať frekventovanú Ulmstr. na Stadtberg, vľavo cez Dolnú bránu na Marktplatz, na Dillingerstr., vpravo na Reisensburgerstr.
V meste začína 330 km dlhá cyklocesta Via Julia, ktorá vedie cez Augsburg a Rosenheim do Salzburgu. Od Baierbrunnu je centrum Mníchova vzdialené cca 15 km.

Legoland. Návštevnosť 1,3 mil. ľudí ročne. Na stavbu použitých 50 mil. LEGO kociek, viac ako 40 atrakcií. Vstupné 30 €. Môžete tu stráviť celý deň, ale je to vhodné hlavne pre deti. Z centra sa sem dostanete po cykloceste LEGOLAND Familien-Route, ktorá začína na žel. stanici a je dlhá 8 km.
"Untere Tor". Dolná brána, je zároveň znakom mesta. Otvorená pre verejnosť od r. 1992
Ženský kostol, "Frauenkirche" je rokokový klenot. Pekná vnútorná výzdoba. Bol postavený (1736-1741) na mieste pôvodného gotického kostola, ktorý zhorel pri veľkom požiari mesta v roku 1735.
Zámok Reisenburg. Jediný zámok, ktorý postavili Habsburgovci na území Nemecka Jeho počiatky siahajú až do roku 955.
pamätihodnosti


GUNDELFINGEN

Prejazd: do mesta prídeme po Petersworterstr. Pri továrni vľavo popod železnicu, vpravo na Xaver-Schwarz-Str., pri stanici vľavo na Banhofstr., vľavo Prof.-Bamann-Str., vpravo Hauptstr., vpravo Lauingerstr.

Historický stred mesta. pamätihodnosti

LAUINGEN

Prejazd: do Dillingenu máme možnosť voľby.
1) prejsť stredom mesta na Dillingerstr. a pokračovať vedľa cesty s hustou premávkou.
2) spevnenou cestou bez premávky. Pri nemocnici vpravo na Oberer Wall a klesaním vedľa zámku, vľavo po Segrepromenade pozdĺž Dunaja, vedľa čističky odpadových vôd, po križovaní hlavnej cesty vľavo a po 270 vpravo do lesa. Prejdeme lesom cez dva mosty, vľavo hore na asfaltovú cestu Mozartstr., vpravo na Ziegelstr. ďalej viď Dillingen.
3) prejsť stredom mesta na Dillingerstr., asi 700 m pred kruhovým objazdom vpravo na Waihengeyerstr., vľavo na Herrgottsruhweg, po 200 m vpravo na In der Ludwigsau, po križovaní hlavnej cesty do lesa. Ďalej ako v bode 2.
mapa

Historický stred mesta. Jedno z najkrajších námestí vo Švábsku Marktplatz

DILLINGEN

Prejazd: ak prídeme po Dillingerstr. na prvej križovatke vpravo na Schillerstr., vľavo na Ziegelstr., vpravo na Prälat-Hummel-Str., po 100 m vľavo na Kardinal-von-Waldburg-Str. do centra, vľavo na Königstr., po prejdení prostrednou bránou "Mittleres Tor" odbočíme vpravo na Am Statdberg. Keď za križovatkou cesta prejde na Donaustr. máme možnosť voľby.
1) odbočiť vľavo na Kasernplatz a pokračovať na Am Reitweg.
2) pokračovať ďalej až k mostu cez Dunaj. Pred mostom odbočiť vľavo na cestu pozdĺž Dunaja.
Obe cesty sa spoja v 5 km vzdialenom Steinheime.
Kemp je na ľavom brehu Dunaja, hneď vedľa mostu vpravo.
mapa

Historický stred mesta, basilika sv. Petra, Mittleres Tor, zámok, pamätihodnosti


DONAUWÖRTH

Prejazd: keď prejdeme popod koľaje pokračujeme po Gartengase, vpravo na Banhofstr., po 70 m vľavo po moste cez rieku Wörnitz na Hindenburgstr. a po druhom moste cez Rieder Tor prídeme do centra. Stále rovno po Spitalgase, pričom križujeme Reichstr. Prejdeme malou bránou do parku, tam cez potok a vpravo na Promenade. Tu sa pripája Romantische Straße a tu aj začína Via-Claudia-Augusta. Ďalej von z mesta po Zirgesheimerstr. Obe predchádzajúce cyklocesty pokračujú mostom cez Dunaj.
Mestom prechádzajú dve známe cyklocesty, ktoré sú súčasťou D-route 9 (Nordsee–Füssen):
Via-Claudia-Augusta, v meste začína, pekná, 520 km dlhá, cyklocesta, ktorá končí až v Benátkach. Vedie po trase cesty, ktorá bola vybudovaná v roku 47 n. l. za vlády cisára Claudia. Po storočia bola dôležitou spojnicou medzi Rímom a bohatými provinciami na severe.
Romantische Straße, mesto križuje aj 400 km dlhá cyklocesta D-Route 9 ktorá vedie z Würzburgu do Füssenu. Patrí k najznámejším a najobľúbenejším cyklocestám v Nemecku.
Asi 14 km pred Donauwörthom sa na Dunajskú cyklocestu pripája Zusam-Radweg. 144 km dlhá cyklocesta vedie z Monheimu do Kaufbeurenu.

Historický stred mesta, Dóm "Zu unserer lieben Frau", vo veži je najväčší zvon vo Švábsku "Pummerin", váži 13,1 ton. Možno vyjsť na vežu.
pamätihodnosti

NEUBURG

Prejazd: prejdeme mostom cez Dunaj, okolo zámku, vľavo na Oskar-Wittmann-Straße a pokračovať po rovnej, 5 km dlhej Grünauerstr., za kruhovým objazdom priamo. 700 m za kruhovým objazdom je poľovnícky zámok Jagdschloss Grünau. Okrem niekoľkých akcií je pre verejnosť neprístupný.

Zámok Pfalz-Neuburger Residenzschloss, pamätihodnosti

INGOLSTADT

Prejazd: po moste Glacisbrücke na ľavú stranu Dunaja, za mostom vpravo na Schloßlände, po 200 m vľavo na Jahnstr., vpravo cez Kreuztor na Kreuztorstr. Na začiatku pešej zóny vpravo na Lufteckstr. Pozorne sledovať značenie, ktoré nás prevedie historickým centrom až prídeme na Paradeplatz pred zámkom Neues Schloß. Okolo zámku vľavo po Esplande, vpravo na Roßmühlstr. pri Dunaji vľavo. Ak by sme sa v spleti uličiek stratili môžeme sa vrátiť na pešiu zónu a po nej pokračovať priamo na Paradeplatz.

Prvá zmienka o meste pochádza z roku 806. Historický stred mesta, radnica, zámok, katedrála Panny Marie z roku 1425 "Zur Schönen Unserer Lieben Frau", jeden z najkrajších a najväčších gotických kostolov v južnom Nemecku.
Pre zaujímavosť, v ingolstadtskej pevnosti boli počas prvej svetovej vojny väznení zajatci-útekári. Okrem iných tu boli Charles de Gaulle, neskorší francúzky prezident a aj sovietsky maršál Michail Nikolajevič Tuchačevskij, ktorého Stalin počas čistiek v r. 1937 popravil. De Gaullovi sa do konca vojny nepodarilo utiecť. Tuchačevskému sa podarilo utiecť na piaty pokus. Počas rusko-polskej vojny v roku 1919-1921 bojovali proti sebe. Tuchačevskij bol hlavný veliteľ červenej armády a De Gaulle bol inštruktor v poľskej armáde.
pamätihodnosti
"Kreuztor". Krížová brána, je zároveň znakom mesta
múzeá
katedrála


WELTENBURG

Prejazd: 1,5 km za Weltenburgom je Kláštor Weltenburg. Tu končí cyklocesta a začína nádherná tiesňava prielom Dunaja. Ďalej cez prielom do Kelheimu musíme použiť pravidelnú lodnú dopravu, alebo prievozníka s člnom - 5 €. Prievozník vysadí cyklistov asi 3 km pred Kelheimom na cyklocestu Donaupromenade. Vedie aj okolo kláštora Trauntal.
Ak nechcete použiť loď (nenechajte si ujsť plavbu tiesňavou) musíte sa vrátiť 1,5 km a do Kelheimu pokračovať naprv po ceste St2233, potom cyklocestou so stúpaním, ktorou sa pred Kelheimom znovu dostaneme na cestu St2233.

Prielom Dunaja
je svetoznáma tiesňava medzi Weltenburgom a Kelheimem. Tiesňava je dlhá približne 6 km a lemujú ju skoro 100 m vysoké biele skalné steny. Najužšie miesto má 70 m a plavba trvá približne 20 min. Už v roku 1840 za Ludwiga I. bola vyhlásená za prírodnú pamiatku. Chránená prírodná oblasť „Weltenburger Enge“ bola 5. marca 1978 vyznamenaná europskym diplomom.
tiesňava-wikipédia
tiesňava

Kláštor Weltenburg, založený v roku 620 je najstarším kláštorom Bavorska. Nádherný neskoro barokový kostol, dielo bratov Asamových, priťahuje každoročne množstvo návštevníkov z celého sveta. Pod mohutnými gaštanmi v kláštornej záhrade čapujú pivo Weltenburger z najstaršieho (založený v r. 1050) kláštorného pivovaru na svete. Na rohu kláštora sú značky, kam až siahala voda pri povodniach.
kláštor Weltenburg-wikipédia
kláštor Weltenburg

KELHEIM

Prejazd: je jednoduchý. Z prístavu cez Bahnhofstr. priamo na Donaustr., cez Ludwigstr. priamo na Altmühlstr., mostom pre peších a cyklistov ponad rieku Altmühl, za mostom vpravo na Friedhofstr.
Mestom prechádza D-route 11 (Rostock–Salzburg) a niekoľko cyklociest, najznámejšie sú:


Fünf-Flüsse-Radweg, 310 km dlhá okružná cyklocesta údolím piatych riek Pegnitz, Vils, Naab, Donau, Altmüh.
Tour de Baroque, 270 km dlhá cyklocesta z Neumarkt i.d. Oberpfalz do Passau.
Altmühltal-Radweg, veľmi obľúbená, 250 km dlhá, cyklocesta z Rothenburg ob der Tauber do Kelheimu.

Befreiungshalle, dominanta a znak mesta. Stavbu objednal kráľ Ludwig I. ako spomienka na obete vojny s Napoleónom 1813-1815.
pamätihodnosti
top

Obsah

Dunajská cyklocesta


Donaueschingen - Passau

Úvod
Donaueschingen …
Donaueschingen-Ulm Ulm-Kehlheim Kehlheim-Passau
Kilometráž
Kempy

Passau - Bratislava

Úvod
Ako sa dostať Passau
Passau-Pöchlarn
Pöchlarn-Viedeň
Viedeň
Viedeň-Bratislava
Kilometráž
Kempy
Foto 2009
Foto 2017

Bratislava - Constanta

Kilometráž
Kempy
Mosty, kompy

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict