SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Dunajská cyklocesta > Passau-Pöchlarn

PASSAU

Passau je posledné väčšie mesto na Dunaji na území Nemecka. Je známe ako mesto troch riek - Dunaj, Inn a Ilz. Mesto sa úspešne rozvíjalo vďaka výhodnej polohe, zásluhou ktorej bolo od nepamäti dopravným uzlom spájajúcim sever s juhom i východ so západom. V stredoveku mestom prechádzala Zlatá cesta, dôležitá obchodná cesta vedúca z Rakúska do českých zemí.

● Dom Sv. Štefana. Najväčší kostolný organ na svete, skladá sa z piatych samostatných organov. Má 17 974 píšťal, 229 registrov a 4 zvonkohry. Od 2. mája do 31. októbra o 12.00 (okrem nedieľ a sviatkov / 4 €) tu býva hodinový organový koncert, ktorý priťahuje ľudí z celého sveta.
● Veste Oberhaus - veľmi pekné výhľady na mesto
● Pútnický kostol Mariahilf - na pravom brehu rieky Inn, veľmi pekné výhľady na mesto
● Historický stred mesta
● Sútok riek Dunaj a Inn
Dom Sv. Štefana
Passau wikipedia
Pútnický kostol Mariahilf wikipedia
Veste Oberhaus wikipedia
pamätihodnosti
mapa mesta

Mestom prechádzajú ďalšie známe cyklocesty:
Donau-Wald-Radweg 84 km dlhá cyklocesta, vedie od českých hraníc (Nové Údolí) do Passau.
Innradweg, v meste končí 550 km dlhá cyklocesta, ktorá začína vo švajčiarskom Maloja - Engadin, pri prameni rieky Inn. Z Innsbrucku do Passau je 320 km.
Tauernradweg, v meste končí 310 km dlhá cyklocesta, ktorá začína v mestečku Krimml.
Römerradweg, v meste začína 240 km dlhá cyklocesta, ktorá končí v mestečku Enns.

Prejazd: je jednoduchý, stále okolo Dunaja. V Passau máme možnosť voľby či pôjdeme ďalej po ľavej (musíme prejsť cez rieku Ilz), alebo pravej (musíme prejsť cez rieku Inn) strane Dunaja (viď mapa).

sútok riek Inn, Dunaj, Ilz Dom Sv. Štefana, Veste Oberhaus Dom Sv. Štefana

Ďalej v texte budú pamätihodnosti označené P alebo L (pravá alebo ľavá strana Dunaja)

HAUS AM STROM – L

Výstava a vzdelávacie centrum pre verejnosť. Nachádza sa pri priehrade Jochenstein, najväčšej vodnej elektrárni v Nemecku. Centrum sa týka hlavne ochrany prírody a vody v Dunaji a okolí. Tu vidíme, že príroda, ekológia a technika môžu žiť v symbióze. Zoznámime sa s faunou a flórou Dunaja a okolia.
Na priehrade si môžeme pozrieť plavebné komory, alebo zúčastniť sa exkurzie v elektrárni. Po priehrade môžeme prejsť z jedného brehu na druhý.
Haus am Strom

ENGELHARTSZELL – P

Kláštor Engelszell
Jediný rakúsky trapistický kláštor Engelszell bol založený v roku 1293 biskupom Bernardom von Prambach ako cisterciánsky kláštor. Počas histórie zažil mnoho zmien. Trapisti do Engelszellu prišli v roku 1925. Známy je výrobou likérov, syrov a trapistickým pivom.

V stredoveku mala rada kláštorov výsadu variť pivo. Ako prvý z cisterciánkych kláštorov založil pivovar v roku 1685 kláštor La Trappe v Soligny. Tradícia trapistického rádu sa postupne šírila i mimo hraníc Francúzka a súčasne s novými kláštormi začali vznikať i nové trapistické pivovary.
Trapistické pivá sú povestné nielen svojou originálnou chuťou, ale aj prísnym dodržiavaním starých receptúr a tradícií. Je to vrchne kvasené pivo vyrobené z jačmeňa a vody s druhotnou fermentáciou vo fľaši.
Značka Real Trappist dnes chráni nielen pivo, ale tiež víno a syry. Zaručuje kvalitu a pravý pôvod trapistických produktov. Kvalita piva je zaručená neustálym monitorovaním. Produkty pod značkou Real Trappist musia splňovať viac prísnych podmienok, ale najhlavnejšie sú:
● pivo môžu variť len trapisti - mnísi patriaci do rádu cisterciánov
● pivo v priestoroch trapistického kláštora varia mnísi, alebo je varené pod ich dohľadom
● zisk z predaja sa môže využiť len pre potreby kláštora, ale hlavne pre účely charity

Všetky trapistické pivá sa radia medzi kláštorné pivá. Každý kláštor má svoje pomenovanie pív. Len sedem kláštorov môže variť pivo s označením trapistické. Šesť sa nachádza v Belgicku a od začiatku februára 2012 varí trapistické pivo aj kláštor Engelszell.

Kláštorný kostol bol postavený v rokoch 1754-1764. Je to jediný kostol v Rakúsku postavený čisto v rokokovom slohu. Má bohatú a cennú umeleckú výzdobu na ktorej sa podieľali Johann Georg Üblher, Joseph Deutschmann a Bartolomeo Altomonte. Veža je vysoká 76 m.
Kláštor Engelszell

Mini-Dunaj
Bezprostredne vedľa kláštora sa nachádza vodný svet, kde môžeme spoznávať faunu a flóru Dunaja. Je tu aj veľké akvárium, kde môžeme vidieť okrem iných dunajských rýb aj dvojmetrového dunajského jesetera.
Mini-Dunaj

Kláštorný kostol Engelszell Kláštorný kostol Engelszell Mini-Dunaj, akvárium

SCHLÖGENER SCHLINGE – P, L

Schlögener Schlinge V treťohorách si Dunaj v mäkkých vrstvách vyhĺbil jedinečný prielom tzv. Schlögenskú slučku. Dunaj sa tu na malom úseku otáča dvakrát o 180 stupňov a vytvára veľké S. Hĺbenie prestalo až keď voda dosiahla tvrdú žulovú vrstvu. V roku 2008 bol tento úsek vyhlásený za prírodný jav Horného Rakúska. Kedysi bola táto časť považované za najnebezpečnejší úsek pre plavbu.
Asi 30 min. pešky (dĺžka 2 km, prevýšenie 256 m, najvyšší bod 482 m) od hotela Donauschlinge prídeme k známej vyhliadke „Schlögener Blick“ odkiaľ si môžeme pozrieť tento výtvor prírody.
Cez meandre sa môžeme previesť kompou aj s bicyklom. Môžeme nastúpiť na pravom (Schlögen) alebo aj ľavom (Au) brehu. Vystúpiť na pravom (Grafenau) alebo ľavom (Inzell) brehu.
360° pohľad z vyhliadky
On line kamera
popis túry

LINZ – P

Linz je tretie najväčšie mesto Rakúska, tu majú svoj pôvod aj známe linecké koláče.
Mesto má bohatú históriu už z obdobia Keltov a Rimanov. V 2. stor. n. l. tu stál rímsky tábor Lentis. Bola tu významná obchodná križovatka, už od pradávna viedla tadeto Soľná cesta zo Soľnej komory do Čiech. Najväčší rozkvet nastal za vlády Fridricha III. (1440-1493). Po napoleonskych vojnách začal rozvoj priemyslu. V rokoch 1825-1832 bola postavená konská železnica z Lincu do Českých Budejovíc, bola prvou železnicou v Európe a spájala Dunaj s Vltavou.
Do centra sa dostaneme keď pri novej radnici prejdeme po 250 m dlhom a 30 m širokom Moste Nibelungov na pravú stranu Dunaja. Kúsok za mostom je Hlavné námestie (Hauptplatz), ktoré je najväčšie na Dunaji.

Prejsť podrobne pamätihodnosti, ktoré ponúka tak veľké mesto vyžaduje veľa času, tu sú uvedené len tie hlavné.
● Neuer Dom (Maria Empfängnis Dom), bol vybudovaný v rokoch 1862-1924 z pieskovca ako novogotická stavba. Postavil ho staviteľ kolínskeho dómu V. Stanz. Stavbu podopiera 54 žulových stĺpov. Je to najväčší kostol v Rakúsku (dlhý 130 m, široký 60 m). Druhá najvyššia veža v Rakúsku (134,8 m). Veža Dómu sv. Štefana vo Viedni je vyššia len o 1,7 m. Má 142 okien, 17 oltárov, 9 zvonov, kapacita cca 20 000 osôb. Pekné sú okenné maľby, napr. „linecké“ alebo „cisárske“ okná.
● Hlavné námestie, v strede námestia je 20 m vysoký stĺp Najsvätejšej trojice z roku 1723. Na námestí a v jeho blízkosti je veľa historických budov a kostolov (radnica, Starý dóm, Minoritský kostol a kláštor, Nová galéria).
● Bazilika Sedembolestnej Panny Márie postavená v r. 1748. Nachádza sa na kopci Pöstlingberg 537 m, na ktorý sa môžeme vyviesť najstrmšou zubačkou na elektrický pohon na svete (Pöstlingbergbahn). Na dĺžke 3 km prekonáva prevýšenie 255 m, najväčšie stúpanie 116 ‰. Nastúpiť môžeme na Hlavnom námestí, linka č. 50, cesta trvá 20 min., cena tam a späť 6 €. Z kopca pekné výhľady na Linz a okolie. Hlavne pre deti je tu Jaskynná dráha (Grottenbahn), ktorá nás zavezie do sveta rozprávok. Blízko je aj zoologická záhrada.
Pamätihodnosti
Linz wikipédia
Neuer Dom

Bazilika na Pöstlingbergu Neuer Dom Linz-hlavné námestie
Variant
Dunajská cyklocesta v úseku Ottensheim - priehrada Asten/Abwinden ide len po ľavej strane Dunaja. Z Linzu môžeme použiť alternatívu k Dunajskej cykloceste.
Z Hlavného námestia prejdeme cez mesto smerom na Linz-Ebelsberg po most cez rieku Traun. Od železničnej stanice väčšinou vedie cyklocesta. Na druhej strane mosta sa pripojíme na variant cyklocesty  Anton Brucknerweg R14. Cestou možeme navštíviť kláštor St. Florian a mesto Enns (viď. ďalej). Z Ennsu pokračovať k Dunaju, odkiaľ sa kompou prevezieme do Mauthausenu.
Linz Hlavné námestie - Linz-Ebelsberg, 8 km - St. Florian, 19 km - Enns, 27 km - kompa 33 km.
Cesta je o 8 km dlhšia ako po Dunajskej cykloceste.

KLÁŠTOR ST. FLORIAN – P

Kláštor augustiánov je najväčší a najznámejší barokový kláštor v Hornom Rakúsku. Vznikol okolo roku 800 na mieste kde bol pochovaný kresťanský mučeník sv. Florián*. V roku 1071 biskup Altman z Pasova odovzdal kláštor augustiánom. Stal sa centrum vzdelania. Známa bola jeho maliarska a pisárska škola.
Dnešnú podobu získal počas veľkolepej prestavby v rokoch 1686-1708 podľa plánov talianskeho architekta Carlo Antonio Carlone, kláštor potom dostaval Jakub Prandtauer. Celý komplex bol dokončený v r. 1751. Kláštor má tri nádvoria Mramorový sál, obrazovú galériu a knižnicu. V knižnici je zhruba 140.000 zväzkov a obsahuje mnohé cenné stredoveké rukopisy a prvotlače (prvotlač je kniha vytlačená do r. 1500). Zaujímavosťou je 12 cisárskych izieb.
V kostole je hlavný oltár z červeného mramoru vysoký 20 m. Zaujímavá je freska z r. 1690-1695 ako aj čierna mramorová kazateľnica. Pekné sú bohato vyrezávané barokové lavice.
Nachádza sa tu najväčší organ v Rakúsku. Na veži je 8 veľkých zvonov, najväčší zvon z roku 1717 váži 8 640 kg.
V rokoch 1848-1855 tu pôsobil Anton Bruckner rakúsky skladateľ a organista. V krypte kostola má sarkofág.

*Svätý Florián (Florián z Lorchu) je katolícky svätec, ochranca pred ohňom, pred neúrodou, búrkou aj suchom. Narodil sa v Ennse v rímskej provincii Noricum v čase prenasledovania kresťanov počas vlády rímskeho cisára Diokleciána. Florián bol plukovníkom v legionárskom vojsku rímskeho cisára. V roku 304 sa postavil na obranu 40 uväznených kresťanských legionárov v Lorchu . Za pokus o ich vyslobodenie bol zatknutý, odsúdený a utopený v rieke Enns.
V miestach kde bol pochovaný vyrástol kláštor St. Florian.

Kláštor St. Florian
Anton Bruckner
Anton-Bruckner-Radweg

ENNS – P

Na sútoku riek Dunaj a Enns vzniklo najstaršie mesto v Rakúsku. Územie bolo osídlené už pred 4000 rokmi. 400 rokov pred n. l. územie patrilo do Keltského kráľovstva Noricum. Okolo roku 50 n. l. tu Rimania založili postavili pevnosť a v roku 180 tu bolo už 6 000 vojakov. V blízkosti tábora vzniklo mesto Lauriacum (Lorch)
Okolo rokov 370 tu bola na rímskych základoch postavená prvá kresťanská bazilika (na mieste dnešnej Baziliky St. Laurenz) a v roku 476 založené biskupstvo. Najväčší rozvoj mesto dosiahlo na začiatku 13. stor. za vlády Babenbergovcov. Roku 1212 získal Enns od vojvodu Leopolda VI. mestské práva a tým sa stal Enns najstarším mestom v Rakúsku.

● Centrom mesta je námestie Hauptplatz, uprostred ktorého se týči 60 m vysoká hodinová a strážna veža z roku 1568, ktorá je symbolom mesta. Keď vystúpime po 156 schodoch môžeme sa kochať peknými výhľadmi.
● Múzeum Lauriacum (rímske múzeum) v bývalej radnici.
● Mestský kostol Panny Márie z roku 1270, ktorý predtým patril k minoritskému kláštoru Ennských františkánov. Neskoršie bol prestavený neogotickom slohu, ale zachovala sa rannogotická kaplnka Wallseerkapelle z roku 1343. Kaplnka je najvýznamnejšia umlecko-historická gotická stavba v Hornom Rakúsku.
● V historickej časti sú zvyšky opevnenia z roku 1193.
● Zámok Ennsegg. Dnešnú podobu získal po prestavbách v 16-17 stor.
● Bazilika St. Laurenz (sv. Vavrinca) s jedinečnými vykopávkami z rímskeho Lauriacum. Najstaršou časťou je veža z 9.-10. storočia. Materiál na vežu bol použitý z rímskych stavieb. Dnešnú podobu získal kostol na konci 13. stor. Môžeme tu vidieť gotickú křížovú klenbu.V bazilike sú dve naväčšie olejomaľby v Hornom Rakúsku z rokov 1711 a 1726

V Ennse končí 263 km dlhá cyklocesta Ennsradweg R7.
Pamätihodnosti Ennsu
Svätý Florián wikipédia
Noricum wikipédia
Bazilika St. Laurenz


MAUTHAUSEN – L

Sídlo tu bolo už v mladšej dobe kamennej. Na konci 10. storočia tu Babenbergovci založili mýtnicu. V roku 1335 získalo mesto prvýkrát trhové právo a neskoršie bolo niekoľkokrát potvrdené. V roku 1505 bol postavený drevený most cez Dunaj. Hospodársky význam nadobudlo mesto pri obchode so soľou. V 19. storočí bol v meste rozvinutý kamenársky priemysel a žulu dodávali do celej Rakúsko-Uhorskej monarchie.
Najznámejším hosťom mesta bol Wolfgang Amadeus Mozart. Ten ako 6 ročný cestoval do Viedne k cisárskemu dvoru Márie Terézie a 5. novembra 1762 sa spolu s rodinou zastavil v Mauthausene.
Mesto má aj svoju smutnú históriu. Počas II. svetovej vojny tu bol najväčší koncentračný tábor v Rakúsku a jeden z najhorších, v ktorom zahynulo podľa rôznych údajov od 122 766 do 320 000 osôb. Presný počet sa nepodarilo zistiť. Zahynulo tu 4 473 Čechov a Slovákov. Tábor sa nachádza asi 3 km severozápadne od mesta na kopci s prevýšením cca 120 m. Teraz je tam pamätník prístupný verejnosti.
Pamätihodnosti
Pamätník KT Mauthausen
Za mestom hneď pri cykloceste je obchod EUROSPAR.

GREIN – L

Staré mestečko. Už v roku 1491získal Grein mestské práva.

Mestské divadlo
Rokoková stavba postavená v roku 1791, je najstaršie meštianske divadlo v Rakúsku. Obyvatelia Greinu ho postavili v bývalej sýpke starej radnice. Kultúrna pamiatka európskeho významu. Ostali tu mnohé kuriozity napr. uzamykacie kreslá aby predstavenie mohli pozerať aj väzni, ktorí mohli od návštevníkov dostávať dary v podobe jedla a tabaku. Záchod oddelený od hľadiska len záclonou, Napoleonská lóža. Dnes má divadlo 167 miest na sedenie. Počas letných hier sa poriadajú pravidelne divadelné predstavenia.

Historické námestie
na námestí a pozdĺž hlavnej ulice sú prevažne dvoj a trojposchodové roľnícke domy, prevažne s barokovou fasádou. Veľa domov bolo postavených po veľkom požiari v roku 1642. Pozoruhodná je stará radnica postavená v roku 1563 talianom Max Carnaval vom Comosee.

Kostol sv. Egídia
neskorogotická stavba, barokový oltár z roku 1749, s maľbami od Bartolomeo Altomonta. Kazateľnica so štyrmi otcami cirkvi z roku 1679 od zámockej pani Anna von Dietrichstein. Zaujímavé náhrobné kamene a náhrobok.

Zámok Greinburg
jeden z najstarších obývaných zámkov v habsburskej ríši, vybudovaný 1491-1493. Dnešný vzhľad mu dal gróf Leonard Helfrich von Meggau v roku 1621. Krásny, trojposchodový, neskororenesančný arkádový dvor patrí k najväčším. Ďalej tu môžeme vidieť slávnostné siene, kaplnku s mramorovým oltárom a spoznať história lodnej plavby na Dunaji.
Zámok Greinburg

Kláštor St. Florian Enns-veža Greinburg


MARIA TAFERL, ARTSTETTEN – L

Uvedené ciele ležia mimo Dunajskej cyklocesty. Na začiatku Marbachu môžeme odbočiť vľavo na cestu L7257 (Maria Taferlstr.) a po 3,5 km (prevýšenie 250 m) prídeme do dedinky Maria Taferl (443 m).
Maria Taferl
Je to najznámejšie pútnické miesto v Dolnom Rakúsku a druhé najväčšie v Rakúsku.
Je tu významný pútnický barokový kostol - bazilika (1660-1710) s peknými oltárnymi obrazmi, baroková výzdoba so zlatými a striebornými freskami a kopulou. Baziliku navštevoval aj František Ferdinand s rodinou.
V decembri 1947 poskytol bazilike pápež Pius XII. titul "Basilica minor" s odpovedajúcimi právami a liturgickým splnomocnením. Tým sa dostala bazilika pod zvláštnu ochranu pápeža a radí sa k najvýznamnejším kostolom sveta. Môžeme tu vidieť aj mechanický betlehém, umelecké dielo s viac ako 300 figúrkami.
Impozantná je klenotnica (vstupné 3 €) s barokovými maľbami, kde sú umiestnené dary od uzdravených, ako aj dary cisárskej rodiny, mimo iného aj štóla zo svadobných šiat cisárovnej Alžbety (Sisi).
Vedľa kostola je žulový obetný stôl z pohanskej doby takzvaný „Taferlstein". Až do roku 1744 stál v vnútri kostola pri oltári. Každoročne na Veľkonočný pondelok je pri ňom omša ako spomienka na tridsaťročnú vojnu.
Z terasy pred bazilikou je krásny výhľad na údolie Dunaja a rakúske Alpy – okolie Ötscheru, Dürrensteinu a Hochkaru. Vľavo vedľa obchodu so suvenírmi je vyhliadkový chodník "Panoramaweg".
Pri Bazilike, vľavo vedľa krypty je studnička s pitnou vodou. Pitnú vodu môžeme nabrať aj z vodovodu pri obetnom stole.
Basilika Maria Taferl

Ďalej pokračujeme cez Oberhalheim, Unterhalheim do Artstettenu 6 km.
Zámok Artstetten
Pôvodne to bol hrad postavený v polovici 13. storočia, neskoršie prestavený na zámok. Často striedal majiteľov. V r. 1823 zámok získal cisár František I. Neskoršie zámok získal jeho tretí syn arcivojvoda Karol Ľudovít, ktorý ho v r. 1869 prestaval na reprezentačné sídlo. Neskoršie ho dostal jeho najstarší syn František Ferdinand.
Zámok je charakteristický bielou farbou a má sedem cibuľovitých veží. Kedysi slúžil ako letná rezidencia cisárskej rodiny. Dnes je to súkromný zámok, patrí rodine Hohenbergovcov a je čiastočne prístupný.
Na zámku v rodinnej hrobke sú pochovaní následník trónu arcivojvoda a korunný princ František Ferdinand d’Este a jeho manželka Žofia vojvodkyňa von Hohenberg (Žofia Chotková), na ktorých bol v roku 1914 v Sarajeve spáchaný atentát. Je tu múzeum arcivojvodu Františka Ferdinanda. Stála expozícia "Für Herz & Krone" (Pre srdce a korunu) ukazuje pestrý svet Františka Ferdinanda a jeho rodiny. Okrem stálej expozície býva každý rok nová expozícia.
Môžeme tu vidieť repliku auta Gräf & Stift Double Phaeton r.v. 1911, v ktorom zastrelili následníka trónu a jeho manželku. Originál je vo vojenskom múzeu vo Viedni. (Heeresgeschichtliches Museum Wien).
V rozsiahlom parku sú impozantné staré stromy.
zámok Artstetten

Z Artstettenu sa cestou L7255 vrátime do Klein-Pöchlarn, kde sa pripojíme na Dunajskú cyklocestu 3,5 km. Odbočka spolu 13 km.
Aj keď je to o 8 km dlhšie ako po cykloceste (prevýšenie cca 300 m) odbočiť za pekného počasia sa určite oplatí.
mapa

Maria Taferl Maria Taferl Zámok Artstetten

top

Obsah

Dunajská cyklocesta


Donaueschingen - Passau

Úvod
Donaueschingen …
Donaueschingen-Ulm
Ulm-Kehlheim
Kehlheim-Passau
Kilometráž
Kempy

Passau - Bratislava

Úvod
Ako sa dostať Passau
Passau-Pöchlarn Pöchlarn-Viedeň
Viedeň
Viedeň-Bratislava
Kilometráž
Kempy
Foto 2009
Foto 2017

Bratislava - Constanta

Kilometráž
Kempy
Mosty, kompy

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict