SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Dunajská cyklocesta > Donaueschingen-Ulm
Po ceste je mnoho pamätihodností a turistických atrakcií. V každej dedine alebo meste je kostol a radnica. Ak chcete vedieť viac, musíte navštíviť informačnú kanceláriu, alebo internetovú stránku príslušnej lokality. Niektoré stránky poskytujú možnosť stiahnuť si rôzne informačné brožúry a mapy miest.
- pamätihodnosti a turistické atrakcie

DONAUESCHINGEN

Dunajská cyklocesta začína v meste Donaueschingen. Keď vyjdeme zo železničnej stanice na Banhofstraße, odbočíme vpravo, po 50 m prídeme na kruhový objazd, tu odbočíme vľavo na Jozefstraße. Po 200 m na prvej odbočke vpravo (na rohu je cykloobchod) odbočíme do
Prinz-Fritzi-Allee. Cyklocesta začína pred bránou do parku.
Mapa mesta, Pamätihodnosti, Kemp

PFOHREN

Prejazd: na križovatke s cestou K 5749 odbočiť vľavo na most cez Dunaj. Po 300 m odbočiť vpravo k zámku Entenburg na Wiesenstr. Po ceste rovno ďalej.

Zámok Entenburg postavený v roku 1471 grófom Heinrichom zu Fürstenberg ako lovecký zámok.

IMMENDINGEN

Prejazd: pred dedinou prejdeme nadjazdom ponad železničnú trať, vpravo na Blumenstr., vpravo na Donaustr., po peknom krytom, drevenom moste prejdeme cez Dunaj. Hneď u cyklocesty, asi 150 m pred mostom je táborisko, kde možno jednu noc zadarmo prenocovať. Táborisko je vybavené chatkou a WC, sprcha platená    47.930865, 8.750374. Je tam aj bufet s jednoduchými jedlami.

Vsakovanie Dunaja
Asi 1,5 km od táboriska sa nachádza jedinečný prírodný fenomén, vsakovanie Dunaja. Niekedy, až 155 dní v roku, v lete a na jeseň, tu býva Dunaj bez vody a môžeme sa prechádzať po suchom koryte. Dostaneme sa k nemu po cykloceste (odbočka Donauversickerung). Môžeme sa tam dostať aj pešky z táboriska po vyznačenej ceste.
Voda sa stráca v podzemnom krasovom systéme jaskýň a o 12 km ďalej a 183 m nižšie vyviera ako najväčší nemecký prameň Aachtopf, ktorý má priemerný prietok 8 600 l/s. Doba kým voda prejde týchto 12 km je 60 hodín, ale niekedy to môže trvať týždeň alebo aj mesiac. To poukazuje na zložitý systém podzemných chodieb.
Rieka Aach tečie do Bodenského jazera, odtiaľ do Rýna a ďalej do Severného mora. Tým vzniklo špeciálne rozvodie Dunaj-Rýn.

Ďalšie presakovanie Dunaja je pri meste Fridingen. To je od prameňa Aachtopf vzdialené 18 km.
www.donauversinkung.de
Propadání Dunaje wikipedia
www.aachquelle.de
Aachtopf wikipedia

Tip
K prameňu Aachtopf sa môžeme dostať z Immendingenu okružnou cyklocestou Geotour.
Začína v Immendingene na stanici a po Möhringen vedie po Dunajskej cykloceste,
dĺžka 50 km, prevýšenie 400 m. Prameň Aachtopf je v dedinke Aach vedľa cyklocesty.
Okruh prechádza mestami Immendingen – Möhringen – Emmingen/Windegg – Eigeltingen – Aach – Engen – Bargen – Mauenheim – Immendingen. Môžeme ju absolvovať aj v opačnom smere. Za čističkou pred táboriskom neodbočíme vľavo na most cez Dunaj ale vpravo na Am Hattinger Weg. mapa
Cestu môžeme kombinovať s Hohenzollern-Radweg a z Aachu ísť priamo do Tuttlingenu (viď. Tuttlingen). Na cestu sa pripojíme v Eigeltingene, 4 km od Aachu. V úseku Eigeltingen-Windegg je cesta Geotur totožná s Hohenzollern-Radweg.

MÖHRINGEN

Prejazd: prejdeme cez kolaje vľavo, hneď vpravo na Hermann-Leiber-straße, priamo do Marktgasse, vľavo na Am Schafmarktstr., rovno na Gihrsteinstr., vpravo na Bleicherstr., na T-križovatke vpravo na ulicu Am Mühlberg.
Na cyklocestu Geotour sa dostaneme keď na Am Schafmarktstr. odbočíme vpravo na Bischofszeller Straße.
mapa

Evanjelický cyklistický kostol (Radkirche) sv. Kríža (Kreuzkirche) na ulici Am Mühlberg, hneď vedľa cylocesty vpravo.

TUTTLINGEN

Prejazd: stále okolo Dunaja, za posledným mostom Wöhrdenbrücke pokračujeme priamo cez Nendinger Alle.
Variant: po prvom drevenom moste prejdeme na pravý breh a po Weimarstr. pokračujeme až po ďalší drevený most. Tu sa môžeme vrátiť na ľavý breh, alebo odbočiť vpravo na Rathausstr. a ňou po 100 m na námestie Markt Platz.
Blízko termálnych kúpeľov na Mühlenweg je táborisko "Zeltplatz im Umläufle" pre cyklistov a turistov, kde možno jednu noc zadarmo prenocovať. Je otvorené od apríla do októbra, vybavené WC a sprchou. Pri prvom drevenom moste odbočiť vľavo do parku, táborisko.

pamätihodnosti

Tip
Informácie Rathausstr. 1. Cez Tuttlingen prechádza cyklocesta Hohenzollern-Radweg. Ak máme dostatok času môžeme sa po nej dostať smerom na juh k prameňu Aachtopf (21 km), alebo až k Bodamskému jazeru (41 km).
Smerom na sever môžeme pri meste Hechingen navštíviť nádherný hrad Hohenzollern (65 km).
Kemp v Hechingene
K Bodamskému jazeru sa dostaneme aj po cykloceste EuroVelo 6.

Mühlheim an der Donau - Sigmaringen

Jeden z najkrajších úsekov, cesta prechádza južným okrajom Švábskej Alby, pôvabným úzkym údolím, s mnohými meandrami Dunaja. Údolie lemujú vysoké vápencové skaly, na ktorých tróni pár hradov a zámkov.
Cesta je orientačne nenáročná, asfaltová, ale sú tu aj úseky jemne štrkovej spevnenej cesty. Je tu aj niekoľko stúpaní. Jazdiť opatrne, na tomto úseku sa pohybujú aj peší turisti.

MÜHLHEIM an der DONAU


Radnica gotická hrazdená konštrukcia s otvorenou arkádovou chodbou a patrí k najstarším budovám mesta. V roku 1928 sa stala logom pre stavebné pamiatky. Stĺp s románskou hlavicou poukazuje, že stavba bola založená okolo roku 1200. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1512.
Zámok postavený okolo roku 1200, prestavba v rokoch 1751-1753 mu dala dnešný vzhľad. Zámok vlastní rodina Enzberg a nie je prístupný pre verejnosť.
Galluskirche kostol vybudovaný v 10. a 11. storočí v románskom štýle, fresky sú zo 14. a 15. storočia. Prvá písomná zmienka o vedľajšej kaplnke svätého Víta s drevenou kazatelnicou pochádza z roku1458.
pamätihodnosti

FRIDINGEN an der DONAU


zámok Bronnen, nachádza sa 6,5 km ďalej. Odbočka k nemu je od hostinca "Jägerhaus Bronnen". Zámok vlastní rodina Enzberg a nie je prístupný pre verejnosť.
zámok Ifflinger

BEURON


kláštor Beuron, benediktinsky kláštor založený v roku 1872, reštaurovaný 1947. Nachádza sa tu krypta a najväčšia nemecká kláštorná knižnica, ktorá obsahuje 405 000 zväzkov, prevažne náboženských.
Z cyklocesty treba odbočiť vľavo do dediny.
kaplnka St. Maurus, nachádza sa vľavo vedľa Dunajskej cyklocesty asi 3 km za odbočkou na kláštor Beuron. Postavená podľa egyptského štýlu v rokoch 1868–1870, za prispenia kňažnej Kataríny von Hohenzollern. Maľby vytvorili maliari „Beuronskej školy".
hrad Wildenstein, 3 km dlhá odbočka k nemu je 1 km za kaplnkou. Na zámku je turistická ubytovňa.
zámok Werenwag, je 6 km za kaplnkou, na ľavej strane Dunaja. Zámok vlastní rodina Fürstenberg a nie je prístupný pre verejnosť.

INZIGKOFEN


kláštor Inzigkofen

SIGMARINGEN

Prejazd: Stále po pravej strane Dunaja
Varianta: Tesne pred kempom vpravo na Georg-Zimmer-Str., vpravo na Antonstr., prvá vľavo na Schwabstr., vpravo na Karlstr. a po 600 m pred kostolom Hedinger vľavo na Badstr., vpravo na cyklocestu (stále je to Badstr.). mapa


zámok Sigmaringen. Prvá písomná zmienka o zámku Hohenzollernovcov pochádza z roku 1077. V zámku môžeme uvidieť pôvodný nábytok, porcelán, miniatúry, hodiny a obrazy. Súčasťou je tiež veľká zbrojnica, ktorá má viac ako 3.000 exponátov z 14. až 20. storočia.
Kostol sv. Jána (Stadtpfarrkirche St. Johann). Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1077. Má nádhernú barokovú výzdobu.
pamätihodnosti

MENGEN


rímske múzeum. Vyhliadková veža na Missionsbergu.
V úsekch Beuren-Riedlingen a Zweifaltendorf-Untermarchtal je možnosť voľby medzi dvomi variantami.

MUNDERKINGEN


historický stred mesta.

EHINGEN

Prejazd: Cyklocestou vedľa frekventovanej cesty Mühlweg, vpravo na Schwarze Gasse, vľavo Hauptstraße, vľavo Lederbruckgasse, vpravo Tuchergasse, priamo Am Viehmarkt, vpravo Kasemengasse, priamo Hauptstraße, vľavo Hauptstraße až prídeme na námestie Markt Platz.
Odtiaľto máme dve možnosti ako pokračovať do Ulmu, okolo Dunaja alebo variantou cez Blautal.

1) Dunajskou cyklocestou - z námestia vpravo na Marktstraße, krátko vľavo Lindenstraße, vpravo Müllerstraße, na konci stúpania pri parku vľavo. V parku je rozhľadňa Wolfert, s pekným výhľadom na Dunaj.
2) Variant Blautal - z námestia vľavo na Banhofstraße. Pred stanicou vpravo, v pravej zákrute odbočiť vľavo popod železnicu, priamo ulicou Schmiechtal, stále vedľa riečky Schmiech popod cestu, vľavo na Rosenstraße. Vpravo na Allmendinger Str. Tento variant je o 11 km dlhší.
mapa Ehingen
mapa Variant Blautal

Ehingen - mestské múzeum, kostol St. Blasius, studňa a domy na námestí.
Blaubeuren - Benediktínsky kláštor. Blautopf, prameň rieky Blau, pramení z hĺbky 20 m, výdatnosť 2 000 l/s.

ULM

Prejazd: stále okolo Dunaja. Do centra sa dostaneme, ak odbočíme vľavo bránou v mestskom múre asi 200 m pre mostom. Katedrála je od Dunaja vzdialená približne 500 m.

V meste je množstvo pamätihodností a osem kostolov. Ale najviac vyniká Ulmská katedrála (1377–1890). Jej 161,5 m vysoká veža je najvyššia na svete. Na vyhliadkovú plošinu vo výške 143 m môžeme vyjsť po 768 schodoch. Za jasného počasia vidno aj najvyšší vrch Nemecka Zugspitze.
katedrála
ďalšie pamätihodnosti
Možno absolvovať aj hodinovú okružnú plavbu po Dunaji.
Pred Ulmom môžeme vedľa železničného mosta prejsť na pravý breh do Neue-Ulm. Odtiaľ je pekný výhľad na staré mesto a katedrálu. Za Offenhausenom môžeme prejsť späť na druhú stranu.

Z Ulmu sa môžeme dostať k Bodamskému jazeru.
Donau-Bodensee-Radweg, Ulm- Kressbronn: dĺžka 152 km, prevýšenie 1 200 m.
Oberschwaben-Allgäu-Weg, okružná túra Ulm-Tettnang-Ulm, 357 km. Máme možnosť voľby z dvoch trás.
Východná Ulm-Tettnang: dĺžka 170 km, prevýšenie 1 600 m.
Západná Ulm-Tettnang: dĺžka 187 km, prevýšenie 1 800 m.
Z Tettnangu sa dostaneme k Bodamskému jazeru vo Friedrichshafene 10 km.
mapa
top

Obsah

Dunajská cyklocesta


Donaueschingen - Passau

Úvod
Donaueschingen … Donaueschingen-Ulm Ulm-Kehlheim
Kehlheim-Passau
Kilometráž
Kempy

Passau - Bratislava

Úvod
Ako sa dostať Passau
Passau-Pöchlarn
Pöchlarn-Viedeň
Viedeň
Viedeň-Bratislava
Kilometráž
Kempy
Foto 2009
Foto 2017

Bratislava - Constanta

Kilometráž
Kempy
Mosty, kompy

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict