SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Dunajská cyklocesta > Viedeň

VIEDEŇ

Viedeň, úzko spojená aj s našou históriou, patrí medzi svetové metropoly s najvyššou kvalitou života a právom sa považuje za jedno z najkrajších miest v Európe. Okrem množstva pamätihodnosti a turistických atrakcií ponúka počas celého roku aj bohatý kultúrny program a pestrý kalendár hudobných festivalov rôznych žánrov. Napísať o pamätihodnostiach Viedne by vyšlo na hrubú knihu a je to mimo rámec tohto sprievodcu.
V meste je okrem iného napr. 1 716 mostov (4× viac ako Benátky), 900 studní s pitnou vodou a 54 monumentálnych studní a fontán. Len v okolí Ringstrasse sa nachádza približne 80 pomníkov, najstarší je jazdecká socha Františka I, manžela Márie Terézie z roku 1780 v Burggarten. Najväčší je socha Márie Terézie (plocha-630 m², váha-44 ton, výška-20 m) na Maria-Theresien-Platz z roku 1888.
Keby obdivovatelia W. Mozarta chceli navštíviť všetky miesta spojené s jeho menom museli by navštíviť približne 50 miest, obdivovatelia Beethovena by to mali ešte ťažšie, pretože ako zlý podnájomník sa musel často sťahovať a býval na 68-tych adresách.
Od roku 1996 rezidencia Habsburgovcov zámok Schönbrunn a od roku 2001 historické centrum Viedne sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Znalci hovoria, že keby sme si chceli podrobne prehliadnuť "len" všetky viedenské múzeá, potrebovali by sme na to približne tri roky. Preto tu uvediem pár odkazov a atrakcie si treba vybrať podľa záujmu, času a peňazí ktoré na to máme. Keď už budete unavený môžete si posedieť pri dobrej káve, lebo tu sídlia najstaršie a najštýlovejšie kaviarne sveta. pamätihodnosti

Viedeň je pre cykloturistov veľmi priateľská. V meste vedie viac ako 1 200 km značkovaných cyklistických ciest a prechádzajú tu dve cesty eurovelo EV 6 a EV 9.
Aj na cykloceste, hlavne v centre, treba byť opatrný lebo často dochádza ku kolízii cyklistov s chodcami! Turisti pri obdivovaní a fotení pamiatok často vstúpia na cyklocestu a ani si to neuvedomujú.

Mapy
Mesto vydáva mapu cyklociest "Radkarte Wien", mierka 1: 35 000 (centrum 1: 10 000). Mapu dostať zdarma v informačných strediskách, kempoch a pod.
Informačné stredisko, Albertinaplatz roh ulice Maysedergasse 48.204562,16.369376
Mestské informačné stredisko, Nová Radnica 48.211029,16.356378 (Friedrich-Schmidt-Platz).
V informačných strediskách môžete získať aj informácie o ubytovaní, akciách, sprievodcoch, doprave atď.
Okrem toho v ubytovacích zariadeniach, na hlavnej stanici a pod. môžeme zadarmo dostať mapu Stadplan & Museen Wien, mierka 1: 35 000. Sú tu aj trasy metra, múzeá a veľa reklám.

Ako z mesta?
Keď už sa nám podarí vo Viedni zablúdiť ako sa dostať na Dunajskú cyklocestu? Musíme sa dostať na most Reichsbrücke pri Mexikoplatzi 48.225416,16.404176.
Pýtať sa na Práter alebo centrum OSN (Uno City), to asi pozná každý viedenčan. Od Prátra pokračovať po ulici Lassallestr. (cyklocesta na ľavej strane cesty) až sa dostaneme na Mexikoplatz 1 km. Pred mostom Reichsbrücke vpravo, na Handelskai 265, je osobný prístav odkiaľ chodí rýchloloď do Bratislavy.
Na konci ulice stále po cykloceste prejsť po moste Reichsbrücke na ľavú stranu Dunaja.
Na ľavej strane Dunaja prídeme na Dunajskú cyklocestu. Keby sme pokračovali rovno ďalej prišli by sme do Uno City.
Ak chceme ísť do Bratislavy tak na ľavej Dunaja strane odbočiť z mosta vpravo (v smere toku rieky). Cesta vedie vedľa kanála Neue Donau a je tu mnoho príležitostí na kúpanie. Po 8 km odbočiť vľavo pričom križujeme hlavnú cestu (Raffineriestr.), sledovať šipky Hainburg a. d. Donau. Prejdeme cez rafinériu Lobau a po cykloceste pokračovať ďalej.
Pre zaujímavosť, asi 1 km za rafinériou križujeme začiatok kanálu Dunaj–Odra. Kanál za svoj vznik vďačí Adolfovi Hitlerovi. Stavba začala v roku 1938. Bolo vybudovaných približne 6 km a dnes kanál slúži prevažne na rekreačné účely. Prvé pokusy o spojenie Dunaja s povodím Severného mora siahajú do roku 1375. S dokončením kanálu Dunaj–Odra–Labe sa uvažuje v roku 2039.
Ak chceme ísť do Bratislavy po Marchfeldkanal-Radwanderweg tak na ľavej Dunaja strane odbočiť z mosta vľavo a v Langenzersdorfe (12 km od mosta) prídeme na cyklocestu viac.

Metro (U-Bahn)
Na cyklocestu sa môžeme dostať aj metrom. Bicykel je možné prepravovať zadarmo metrom alebo prímestským vlakom. V električkách a autobusoch je preprava bicykla zakázaná.
Linka U1, vystúpiť na stanici Donauinsel. Zastávka je priamo na moste Reichsbrücke. Nastúpiť môžeme aj v centre pri Dome sv. Štefana (stanica Stephansplatz).
Linka U2, vystúpiť na stanici Donaustadtbrücke. Zastávka je priamo pri cykloceste neďaleko mosta Praterbrücke.
s bicyklom v metre (*.pdf). Pokyny ako sa prepravovať s bicyklom v metre. Bicykle môžeme prepravovať v pracovné dni v čase 9–15 hod. a po 18.30. V sobotu, nedeľu a sviatky celý deň. S bicyklom môžeme nastúpiť len do vagóna, ktorý je označený logom bicykla. Bicykel sa nemôže prepravovať po pohyblivých schodoch. Treba použiť pevné schody alebo výťah.
cena cestovného lístka
mapa metra.

Vlak do Bratislavy
chodí zo stanice Wien Hauptbahnhof (vedľa zrušenej stanice Südbanhof),
metro linka U1, stanica Hauptbahnhof 48.185,16.377778
Cena lístka s bicyklom Bratislava hl.stanica 26 €, Bratislava-Petrzalka 31 €.
Oplatí sa kúpiť doma zvýhodnený spiatočný lístok EURegio WIEN TICKET z Bratislavy do Viedne a späť za 14 €. Platí 16 dní a bicykel je v cene.
Na stanici je servis a úschovňa bicyklov 0,7 €/deň DieRadstation.

Ak nemáme zvýhodnený spiatočný lístok, cenovo výhodnejšie je použiť regionálny vlak. Z centra Viedne zo stanice Wien Mitte-Landstraße  48.206364,16.384709 premáva vlak do Wolfsthalu. Cena lístka s bicyklom 13 €. Z Wolfsthalu do Bratislavy pokračovať na bicykli, hlavná stanica je cca 12 km.


Loď do Bratislavy
Rýchloloď chodí z prístavu Schiffstation Reichsbrücke, Handelskai 265, metro linka U1 stanica Vorgartenstraße. 48.224708,16.40747
Twin City Liner chodí z prístavu Wien City na Schwedenplatz medzi mostami Marien a Schwedenbrücke, metro linka U1, U4 stanica Schwedenplatz. 48.212181,16.377713

Lacné hotely
hostely
hostely Wombats
hostel Ruthensteiner
jugendherberge
WESTEND CITY HOSTEL - tip
A&O Wien Hauptbahnhof - tip
letný hotel Don Bosco

Kempy
kempy vo Viedni
Pre cyklistov je najvhodnejší Wien Neue Donau je blízko Dunajskej cyklocesty. Od stanice metra Donaustadtbrücke (linka U2) je vzdialený cca 700 m. 48.208831,16.447155

Upozornenie
Aj keď je Viedeň bezpečné mesto, treba byť opatrný. Denne sa tu ukradne priemerne 24 bicyklov.

Požičovňa bicyklov
Ak nemáte vlastný bicykel, môžete si ho požičať. Vo Viedni je automatický systém požičiavania bicyklov Citybike Wien. Okolo centra je približne 120 stanovíšť, kde si môžete požičať bicykel a vrátiť ho naspäť na ľubovolnom stanovišti. Prvá hodina je zdarma. Ak ho do hodiny vrátite, tak po 15 minútach si ho môžete opäť požičať na hodinu zdarma. Platí sa kartou. Do systému sa môžete prihlásiť aj doma cez internet, čím si zjedodušíte a urýchlite požičanie bicykla na stanovišti.
citybikewien.

Výlet autom do Viedne
Do Viedne sa môžeme dostať z Bratislavy po cykloceste na bicykli, tiež môžeme použiť aj vlak alebo loď. Ale najpohodlnejšie je to autom. Najlepšie je zaparkovať P+R Erdberg Garage. Parkovné 3,4 €/deň (ceny v r. 2014). 48.18973,16.41395. Možno parkovať aj pri neďalekých obchodoch MGC mode, Hofer, Obi.
Pokiaľ chceme prehliadku Viedne absolvovať pešky, blízko garáží je metro linka U3 stanica Erdberg a ňou sa dostaneme do centra (na šiestej zastávke stanica Stephansplatz).
Pokiaľ chceme prehliadku Viedne absolvovať na bicykli, 450 m východne od garáží začína cyklomost Gaswerksteg 48.188822,16.417437. Po ňom sa po 300 m dostaneme k Dunajskému kanálu a po cykloceste Donaukanalradweg pozdĺž kanála prídeme do centra (5 km).

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky
(Botschaft der Slowakischen Republik) Armbrustergasse 24 48.256834,16.35758


Dunaj
Viedeň je mesto na Dunaji a sprievodca je o Dunajskej cykloceste tak ešte pár informácií o rieke. Dunaj preteká severným okrajom mesta. Ešte v 17. storočí bola rieka rozvetvená na niekoľko ramien. Pri vysokej vode Dunaj často menil svoje hlavné koryto a nedali sa ani postaviť pevné mosty. Aby sa upravil tok Dunaja a zabránilo sa povodniam postupne sa začal regulovať a systém hrádzí postupne vymedzil jeho dnešnú polohu.

Dunajský kanál (Donaukanal, Wiener Wasser, Wiener Arm, Malý Dunaj) dlhý 17,5 km vznikol v prvej etape regulácie koncom 19. storočia. Preteká viedenským starým mestom blízko centra a pôvodne to bolo hlavné koryto Dunaja. Je najjužnejším ramenom Dunaja vo Viedni. Tu bolo založené mesto. Viedeň, predtým Vindobona stála na vyvýšenej terase jeho pravého brehu. Prietok vody v Dunajskom kanály je regulovaný sústavou stavidiel v štvrti Nussdorf na mieste, kde sa oddeľuje od hlavného koryta. Časť nábrežia je aj súčasťou viedenskej Ringstraße. Na Schweden platz je prístav Wien City pre loď Twin City Liner, ktorá premáva z Viedne do Bratislavy a späť a je tu aj prístav pre vyhliadkové plavby.  viac.

Dunaj (Donau) hlavné koryto, široké približne 280 m. Vo Viedni preteká asi 19 km (riečny kilometer 1937-1918). Je tu osobný prístav, nákladný prístav a elektráreň Freudenau. Preklenuje ho 11 mostov z toho sú 2 železničné a 1 pre peších a cyklistov. Tu sú započítané len mosty ktoré preklenujú obe korytá Dunaj aj Nový Dunaj. Ešte sú tu mosty, ktoré preklenujú len jedno rameno.

Nový Dunaj (Neue Donau) dlhý 21 km vznikol severne od Dunaja v 80. rokoch 20. storočia. V prípade zvýšenej hladiny Dunaja má odvádzať prebytočnú vodu z hlavného koryta. Cyklocesta EV 6 vedie po jeho ľavom brehu, alebo môžeme ísť aj po Dunajskom ostrove, ale na jeho ľavý breh musíme prejsť najneskoršie po pontónovom moste Walulisobrücke. Možnosti pre voľnočasové aktivity po oboch brehoch viď. Dunajský ostrov. viac.

Starý Dunaj (Alte Donau) reguláciou rieky tu vzniklo mŕtve rameno. Nachádza sa severne od Nového Dunaja. Jeho brehy sú rekreačnou zónou. Je obklopený lúkami, záhradami, reštauráciami priamo u vody. Sú tu pláže aj pre nudistov, bazén s umelými vlnami, požičovne lodiek, ako aj školy jachtingu a surfovania.  viac.

Dunajský ostrov (Donauinsel) medzi Dunajom a Novým Dunajom vznikol 21 km dlhý a do 250 m široký umelý ostrov. Nachádza sa tu 70 ha lúk a 180 ha lesa a je ideálny na pestovanie rôznych druhov športov a trávenie voľného času. Asfaltové cesty v dĺžke 80 km môžu využívať bežci, cyklisti, inlajneri, skejteri.
Sú tu ideálne podmienky na vodné športy (severný breh Nový Dunaj) - člnkovanie, surfovanie a vodné lyžovanie. Pri moste Steinspornbrücke môžu kajakári a raftisti využívať 250 m dlhý umelý kanál s divokou vodou s umelými prekážkami. Prietok vody je 12 m³/sek a voda sa do kanála čerpá čerpadlami  kanál.
Kúpajúcim slúži 42 km piesočných, kamenných a trávnatých pláží ako aj 250 m dlhá rodinná pláž pre deti a nudistické pláže. Môžeme využívať ihriská pre loptové hry a iné aktivity a priestory na grilovanie. V letných dňoch ostrov navštívi 190 000 návštevníkov denne. viac.
Každoročne koncom júna sa tu koná jeden z najväčších a najobľúbenejších hudobných festivalov v strednej Európe Donauinselfest. Ponúka vystúpenia stoviek domácich a zahraničných interpretov, ohňostroje a sprievodné športové a zábavné podujatia. Podujatie navštívi 3,3 miliónov ľudí, vstup je bezplatný.Knihy
Pre záujemcov, ktorí si chcú Viedeň pozrieť dôkladnejšie odporúčam kúpiť si nejakého sprievodcu, ktorých je v kníhkupectvách dosť. Napr.
Viedeň do vrecka, autor: neuvedený, vydavateľ: Lonely Planet
Viedeň turistický sprievodca, autor: Lacika Ján, vydavateľ: Príroda
Vídeň, autor: Brook Stephen, vydavateľ: Ikar
Vídeň, autor: Beppo Beyerl, vydavateľ: Computer Press
Vídeň, autor: neuvedený, vydavateľ: Marco polo
Viedeň mapa mesta, autor: neuvedený, vydavateľ: Mapa Slovakia


Odkazy na internete
Kľúčové slová pre vyhľadávače: Wien, Viena, Sehenswürdigkeiten Wiens
wetter.com počasie Viedeň
www.wien.gv.at/ web kamery

Cyklo informácie
www.fahrradwien.at informácie pre cyklistov
www.wien.info informácie pre cyklistov
routenplaner on-line plánovač ciest bicyklom po Viedni
www.pedalpower.at so sprievodcom na bicykli po Viedni
pokyny pre cyklistov (*.pdf) Ako bezpečne jazdiť po Viedni
Viedeň informácie
Oficiálna stránka mesta
Stručné dejiny Viedne
Sprievodca mestom
info pre turistov
Pamätihodnosti Wikipedia
Múzeá (mapa)
Múzeá (zoznam)
Pavilón Secesie
Práter + obrie kolo
ZOO Viedeň (Schönbrunn)
Dom motýľov
Dom mora
Španielska jazdecká škola
Cisárska klenotnica v Hofburgu
Uno City
Donauturm
Zentralfriedhof Ústredný cintorín (Wiki)
Wien-Karte (Vienna Card)
Kamery online
Sprievodcovia
      Viedeň 10 naj
  1. Stephansdom
  2. Schloss Schönbrunn
  3. Hofburg
  4. Belveder
  5. Umeleckohistorické múzeum
  6. Karlskirche
  7. Museumsquartier
  8. Štátna opera
  9. Albertina
10. Hundertwasserhaus
Viedeň-Schönbrunn Viedeň-Belveder Viedeň-Stephansdom
top

Obsah

Dunajská cyklocesta


Donaueschingen - Passau

Úvod
Donaueschingen …
Donaueschingen-Ulm
Ulm-Kehlheim
Kehlheim-Passau
Kilometráž
Kempy

Passau - Bratislava

Úvod
Ako sa dostať Passau
Passau-Pöchlarn Viedeň Viedeň-Bratislava
Kilometráž
Kempy
Foto 2009
Foto 2017

Bratislava - Constanta

Kilometráž
Kempy
Mosty, kompy

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict