VYSOKOHORSKÁ TURISTIKA

VHT > Meteo > Gloriola
Gloriola
Gloriola v slovenčine znamená svätožiara. Tento úkaz nemá vplyv na počasie, ale môžeme sa s ním v horách stretnúť a býva často predmetom rôznych dohadov a teórií.
Je známy aj pod názvom glória, vidmo. Viac krát bol jav popísaný na observatóriu na vrchu Brocken v pohorí Harz (v priemere 300 dní s hmlou ročne), preto sa môžeme stretnúť aj s názvami kde je prídavné meno Brockenské – strašidlo, vidmo, spektrum, alebo Brockenský – prízrak, efekt. Ako prvý písomne zaznamenal tento jav nemec Johan Silberschlagem v roku 1780.


Gloriola patrí medzi fotometeory. Je to zaujímavý meteorologický úkaz s ktorým sa môžeme stretnúť v horách za hmlistého počasia keď je Slnko nízko nad obzorom. Prejavuje sa tak, že vidíme okolo svojho tieňa kruhové farebné spektrum – gloriolu.
Gloriola sa tvorí okolo tieňa vrhaného postavou na oblačnú vrstvu alebo hmlu. Vzniká spätným ohybom svetla na malých kvapôčkach hmly. Biele svetlo sa rozkladá na spektrálne farby, poradie farieb zodpovedá dúhe. Sled farieb sa môže niekoľko krát opakovať. Ak je oblak alebo hmla veľmi blízko pozorovateľa, môže sa jeho tieň zdať vzpriamený a zväčšený. Tieň môže, ale nemusí byť ovenčený gloriolou.
Pozorovatelia, ktorí nestoja blízko seba, môžu pozorovať len gloriolu okolo tieňa svojej postavy a tú susedovu už nevidia.

Medzi horolezcami dodnes traduje povera, že:
Prvé uvidenie glorioly – hory ťa vítajú. Znamená šťastie v horách.
Druhé – hory ťa varujú. Znamená nebezpečie smrti v horách.
Tretie – hory ťa milujú. Znamená, že je prekonané nebezpečie, dotyčný sa zaradil medzi skúsených znalcov hôr a podnikanie v horách bude úspešné.
top

Obsah

Meteo

Počasie
Tlakové útvary
Tlak vzduchu
Atmosférické fronty
Predpoveď počasia …
Nebezpečie pri búrke Gloriola Vplyv vetra na teplotu

Oblaky

Oblaky úvod
Popis oblakov
Orografické a iné oblaky
Predpoveď počasia …

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict