SPRIEVODCA

Sprievodca > Cyklo > Traisental-Radweg

Cyklocesta

Traisental-Radweg, 110 km dlhá cyklocesta, s prevýšením 950 m začína na Dunajskej cykloceste pri prístave Marinehafen (196 m) asi 3 km od Traismaueru a končí v známom pútnickom meste Mariazell (868 m). Marinehafen je vzdialený od priehrady Altenwörth 8 km, z Kremsu 18 km.
Patrí k najkrajším v Rakúsku. Cesta vedie po asfaltke, je dobre označená značkami „Traisentalweg 4“. Prvé dve tretiny cesta stúpa len mierne. Od Hohenbergu začína stúpanie, od St. Aegyd je už stúpanie strmšie. Posledné 2 kilometre na sedlo Gscheid (970 m) sú už strmé, s prevýšením 170 m (14 %).
Po 3,5 km miernejším stúpaním dosiahneme najvyšší bod trasy sedlo Michelbühel (999 m).
Ďalšie prudšie stúpanie začína 2 km pred Mariazellom, na 1 km sa prekonáva prevýšenie 80 m.
Pohodlnejšia je cesta opačným smerom.

TRAISMAUER

Zámok Traismauer. Základné múry zámku stáli už v 1. stor. n.l., ako budova rímskych legionárov. Gotická veža, arkády, schodisková veža v štýle renesancie.
Schloss Traismauer

HERZOGENBURG

Zďaleka viditeľný augustiánsky kláštor so 70 m vysokou vežou. Barokový kláštorný kostol od Jakuba Prandtauera a Fischera z Erlachu. Je považovaný za najvýznamnejšiu neskorobarokovú stavbu v Rakúsku. Môžeme tu vidieť: záhradu prelátov, knižnicu, zbierku mincí, cennú umeleckú zbierku.
Herzogenburg

ST. PÖLTEN

Hlavné mesto Dolného Rakúska. V centre môžeme vidieť nádherné barokové domy, secesné domy ako aj modernú architektúru. Múzeum Dolného Rakúsku.
Pamätihodnosti

WILHELMSBURG

Múzeum riadu, rozsiahla zbierka známeho ľaliového porcelánu vyrábaného vo Wilhelmsburgu v rokoch 1795-1997. Múzeum riadu
Zámok Kreisbach z konca 12. stor.. Baroková kaplnka, "miesto smiechu", labyrint so zvukovými efektmi. Zámok Kreisbach

LILIENFELD

Zachovalý stredoveký zisteriánsky kláštor Lilienfeld. Pozoruhodná krížová cesta, organ, knižnica, kláštorný park s exotickými drevinami. Kláštor Lilienfeld
Lyžiarske múzeum Mathiasa Zdarskeho. Mathias Zdarsky (1856–1940) sa narodil v Kožichoviciach u Třebíče. Zakladateľ alpskej techniky zjazdového lyžovania. Bol tiež učiteľ, maliar a sochár. Univerzálny génius, ktorý predbehol dobu.
Zdarskeho Ski-múzeum
Mathias Zdarsky Wikipedie

HOHENBERG

1 km za Hohenbergom je odbočka vľavo k závojovému vodopádu (Schleierwasserfall) 1 km.

ST. AEGYD AM NEUWALD

Evanjelický kostolík v Haselgraben. Zriedkavý príklad sakrálnej stavby v secesnom štýle od Josefa Hoffmanna. Kostolík
Múzeá (Museumsmeile): Regionálne múzeum, Múzeum drevených lyží, Múzeum fajok. Múzeá
Hostinec Herzerl-Mitzi zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov. Upiekli tu v roku 1989 najväčšie perníkové srdce na svete. Váha 130 kg a plocha 31,13 m². Mimo iného sa spotrebovalo 1040 vajec, 48 kg medu, 5 kg perníkového korenia. Herzerl-Mitzi

KERNHOF

Kameltheater & "weißer“ Zoo.
Ťavie divadlo a biele zoo. Šou s ťavami, okrem iného biele zvieratá napr. biely tiger, snežný leopard, albíny rôznych zvierat. Kameltheater

MARIAZELL

Patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam v Európe. Do mesta vedie viacero dobre značených pútnických trás. V súčasnosti navštevuje Mariazell viac ako milión pútnikov ročne a ich počet narastá.
Dominantou mesta je Bazilika Narodenia Panny Márie a je jednou z najvýznamnejších mariánskych svätýň v strednej Európe.
V roku 1200 (podľa nápisu nad hlavným portálom) bol položený základný kameň na stavbu románskej kaplnky. V roku 1157 prišiel do tejto oblasti benediktínsky mních Magnus zo vzdialeného kláštora Sv. Lamprechta a postavil tu malú kaplnku, ktorá mu slúžila ako obydlie. Priniesol si so sebou aj sošku Božej Rodičky z lipového dreva, ktorú umiestnil vedľa svojej cely "Zelle" (odtiaľ názov Mariazell).
Prvá písomná zmienka o kostole pochádza z roku 1243. V roku 1330 spomína pútnické miesto salzburský arcibiskup Friedrich III. v úradnej listine o odpustkoch. V roku 1399, udelil pápež Bonifác IX. Mariazellu odpustky.
Dnešná podoba baziliky pochádza zo 17. storočia, keď už pôvodný kostol nestačil veľkému množstvu pútnikov a prešiel rozsiahlou prestavbou. Priečelie tvoria dve barokové veže s kupolami a medzi nimi v strede stojí gotická veža s hlavným vchodom. Z pôvodne gotickej stavby bol chrám prestavaný na honosný barokový kostol. Vznikla zvonku jednoduchá, avšak zvnútra majestátna, päťloďová stavba hojne barokovo zdobená maľbami a štukatúrami, s kaplnkami po obvode. Vnútro je vyzdobené zlatými, striebornými a mramorovými sochami. Interiéru dominuje strieborný milostivý oltár, s len 48 cm vysokou soškou Panny Márie s dieťaťom na rukách. Mariazellskú Madonu volajú tiež Magna Mater Austriae (Veľká Matka Rakúska). Okrem dvoch dní v roku je ozdobená slávnostnými šatami, ako to býva na pútnických miestach zvykom.
Na prvom poschodí je múzeum a klenotnica, kde sa nachádzajú dary od pútnikov. Najcennejší je dar od uhorského a poľského kráľa Ľudovíta z Anjou, ktorý venoval vzácny obraz Madony.
Mariazell
Mariazell wikipédia
Basilika Mariazell
Basilika Mariazell wikipédia
Mariazell pamätihodnosti

Rozpis kilometrov:
Marinehafen Traismauer 0
Traismauer 3
Herzogenburg 12
St. Pölten 24
Wilhelmsburg 36
Traisen 45
Lilienfeld 49
Hohenberg 65
St. Aegyd am Neuwald 76
Kernhof 82
Gscheid Pass (970 m) 88
Ulreichsberg (878 m) 96
Hubertussee 102
Mariazell (868 m) 111
 

Možnosti kúpania na trase

Počas teplých letných dní dobre padne nejaké osvieženie. V rieke Traisen sa dá kúpať na mnohých miestach, ale môžeme využiť aj jazerá a kúpaliská.
Jazerá a kúpaliská
Naturbadeseen Traismauer 48.366096, 15.754377
Aquapark Herzogenburg 48.279643, 15.705750
Ratzersdorfer See St. Pölten 48.224821, 15.656126
Aquacity St. Pölten 48.205011, 15.619697
Naturschwimmbad Türnitz 47.931704, 15.495907
Göllerbad St. Aegyd 47.857162, 15.573551
Erlaufsee 47.790302, 15.280001
 

Tip

Vzhľadom k prevýšeniu je predsa len pohodlnejšie absolvovať cestu z Mariazellu do Traismaueru. Do Mariazellu sa dostaneme zo St. Pöltenu vlakom po trati Mariazellerbahn.
Mariazellerbahn
Mariazellerbahn wikipédia
V úseku St. Pölten-Kernhof možno použiť cyklobus

Susediace cyklocesty

Tullnerfeld-Radweg, alternatíva k Dunajskej cykloceste v úseku Traismauer-Tulln.
Dĺžka 37 km, prevýšenie 150 m. Variant je o 10 km dlhší ako po Dunajskej cykloceste.

Türnitzer Bahnradweg, (č. 4a), 9 km dlhá odbočka (tam a späť 18 km), s prevýšením 80 m začína vo Freilande a končí v Türnitz. Vedie po bývalej železničnej trati cez tri tunely o celkovej dĺžke 320 m (133, 32, 155 m). Vhodná pre rodiny s deťmi.
V Türnitzi sa môžeme povoziť na letnej bobovej dráhe (Eibl JetTürnitz).
bobová dráha

Pozri aj Varianty Dunajská cyklocesta – Mariazell.

Mariazell z Bratislavy

Bratislava–Viedeň, 70 km Dunajská cyklocesta
Po moste Reichsbrücke prejsť na druhú stranu a cyklocestou do centra. Od Karlsplatzu (5 km) cyklocestou EV9 po Hauptbanhof (8 km) a pokračovať do Vösendorfu (18 km). Tu začína cyklocesta Thermenradweg súbežná s EV9. Biedermannsdorf (24 km), Schönau an der Triesting (46 km), Wiener Neustadt (62 km), Bad Erlach (76 km).
Bad Erlach–Reichenau an der Rax, 40 km Schwarzatal-Radweg
Reichenau an der Rax – Preiner Gscheid (13 km) – Mürzsteg (36 km) – Niederalpl (46 km) – Gußwerk (60 km) – Mariazell (65 km).
Spolu 251 km
Po ceste dve náročné sedlá Preiner Gscheid (1070 m, 11 km / prev. 550 m) a Niederalpl (1221 m, 9 km / prev. 450 m)
Späť
Mariazell–Dunajská cyklocesta Marinehafen, 110 km Traisental-Radweg.
Marinehafen–Viedeň (64 km)–Bratislava (134 km) Dunajská cyklocesta.

Výhodné je v úseku Bratislava – Viedeň – Bratislava použiť vlak.

Mapy

Traisental Radweg
Traisental Radweg bikemap
Traisental Radweg outdooractive
Traisental Radweg schématická mapa

Podrobné mapy vo formáte GIF s vyšším rozlíšením, rozmer 1600×800 pixelov, veľkosť každej mapy približne 600 Kb.
1. Traismauer–St. Pölten  2. St. Pölten–Lilienfeld  3. Lilienfeld–Kernhof  4. Kernhof–Mariazell 

Varianty Dunajská cyklocesta – Mariazell.

1) Z Viedne cyklocestou EV9 (Thermenradweg), viď. Mariazell z Bratislavy.
V Biedermannsdorfe (24 km) môžeme odbočiť vpravo na cyklocestu  Mödlingbach-Radroute, ktorá nás okolo riečky Mödlingbach dovedie k niekoľkým turisticky zaujímavým miestam:
a) Hinterbrühl, jaskyňa Seegrotte (7,5 km)  viac.
b) Od jaskyne pokračovať smerom k Maria Enzersdorf a po 2 km prídeme k hradu Liechtenstein
 Burg Liechtenstein. (bez cyklocesty)
c) Od jaskyne pokračovať po cykloceste na západ do Gaadenu (5,5 km) a ďalej bez cyklocesty cestou č.11 ku cisteriánskemu kláštoru  Heiligenkreuz (13 km),  Heiligenkreuz Wikipédia.
d) Od Heiligenkreuz pokračovať do  Mayerlingu (4 km), ktorý sa stal svetoznámy tragédiou korunného prince Rudolfa Habsburského.  viac.

Tip

Späť sa nemusíme vracať tou istou cestou, ale z Heiligenkreuzu môžeme pokračovať cyklocestou
 Helenentalradweg do známych cisárskych kúpeľov  Baden, kde sa napojíme na EV9 (Thermenradweg) (19 km).

Asi 2 km za Biedermannsdorfom môžeme odbočiť vľavo k zámku Laxenburg (4 km). Môžeme si tu pozrieť zámok a zámocký park.  Laxenburg (zámky)

Leobersdorf (46 km), môžeme odbočiť vpravo na Triesting-Gölsental-Radweg. Viď bod 2.

Za Leobersdorfom (47 km), môžeme odbočiť vľavo na Triestingau-Radweg. Viď bod 2.

Sollenau (50 km), môžeme odbočiť vpravo na Piestingtal-Radweg. Viď bod 2.

2) Zo Schwechatu, najjednoduchší prístup zo Slovenska. Do Schwechatu sa dostaneme vlakom z Wolfsthalu (10 km od Bratislavy), alebo cyklocestou Römerland Carnuntum Radtour, ktorá vedie z Hainburgu do Viedne. Bratislava - Hainburg (17 km) - Schwechat (77 km).
Pri riečke Schwechat sa napojíme na cyklocestu Triestingau-Radweg (EV9a), ktorá končí za Schönau an der Triesting na križovatke s cyklocestou EV9 (Thermenradweg), 34 km.
viď. Mariazell z Bratislavy. Tu máme viac možností:
a) odbočiť vpravo (sever) na EV9 a po 1,5 km prídeme v Leobersdorfe na začiatok Triesting-Gölsental-Radweg, (č. 42), 62 km dlhá cyklocesta, s prevýšením 510 m začína v Leobersdorfe a končí v Traisene, kde sa pripojí na Traisental-Radweg. Patrí k najkrajším a najoblúbenejším v Dolnom Rakúsku. Skladá sa z dvoch častí Triestingtal-Radweg 33 km a Gölsental-Radweg 29 km.
V Hainfelde je zaujímavé múzeum pivných kríglov z rokov 1500-1950. Bierkrugmuseum

Rozpis kilometrov:

Triestingtal-Radweg  
Leobersdorf 0
St. Veit a. d. Triesting 9
Pottenstein 14
Altenmarkt a. d. Triesting 24
Kaumberg 33
Gölsental-Radweg  
Kaumberg 0
Ramsau 9
Rohrbach a. d. Gölsen 18
St. Veit a. d. Gölsen 24
Traisen 29
 
Triesting-Gölsental-Radweg schématická mapa
Triesting-Gölsental-Radweg outdooractive
Triesting-Gölsental-Radweg mapa PDF 6 Mb

b) odbočiť vľavo (juh) na EV9 a po 3,5 km prídeme v Sollenau na začiatok Piestingtal-Radweg, (č. 43), 54 km dlhá cyklocesta, s prevýšením 960 m začína v Sollenau a končí v Rohr im Gebirge. Ďalej pokračovať po ceste č.21 a po 18 km sa v St. Aegyd am Neuwalde pripojíme na Traisental-Radweg.
V Markt Piesting (16 km) môžeme odbočiť k známemu prírodnému parku  Hohe Wand (12 km). Na svoje si prídu turisti rôznych vekových kategórií a výkonnosti. Je tu aj mnoho ferát. Hneď v prvej zákrute na mýtnej ceste (cyklisti mýto neplatia) je kemp Zeltplatz Hohe Wand Blick Camp.
V Pernitz (31 km) môžeme odbočiť k známym vodopádom Myrafällen (4 km).

c) odbočiť vľavo (juh) na EV9 a po nej pokračovať po Bad Erlach, ďalej viď. Mariazell z Bratislavy.
3) Z Melku Pielachtal radweg, 53 km dlhá cyklocesta s prevýšením 380 m, začína v Melku a končí na stanici v Loichu. V Loichu môžeme nasadnúť na Mariazellerbahn, alebo pokračovať 51 km po ceste č. 39 a 28 do Mariazellu.
Melk - Mariazell 103 km / prevýšenie 1 700 m.
Z Pielachtal radweg na Traisental-Radweg môžeme prejsť v úsekoch:
Ober-Grafendorf – Ochsenburg cestou č. 5183, 8 km
Klangen – Wilhelmsburg cestou č. 5185, 7 km

4) Z Pöchlarn Ötscherland-Radroute, 70 km dlhá cyklocesta s prevýšením 810 m začína pri Pöchlarn (kde sa vlieva riečka Große Erlauf do Dunaja) a končí v Lackenhof na úpätí Ötscheru (1 893 m). Po 58 km prídeme do Lunz am See, kde končí cyklocesta Ybbstalradweg. Po cykloceste pokračovať ešte 8 km a v osade Maierhöfen neodbočiť vľavo na Lackenhof, ale pokračovať 24 km po ceste č. 71 do Mariazellu.
Pöchlarn - Mariazell 90 km / prevýšenie 1 200 m.

5) Z Ybbs an der Donau Ybbstalradweg, 110 km dlhá cyklocesta s prevýšením 850 m, začína v Ybbs an der Donau a končí v Lunz am See. Ďalej do Mariazellu pokračovať ako Ötscherland-Radroute.
Ybbs an der Donau - Mariazell 140 km / prevýšenie 1 380 m

Tu uvedené cyklocesty kombinované s:
Kamp-Thaya-March-Weg
Neusiedler See-Radweg
umožňujú navrhnúť si množstvo kombinácií cyklotrás rôznej dĺžky, obtiažnosti a počtu dní. Navyše nie je to ďaleko, cesty sa nachádzajú v Dolnom Rakúsku a možno ich kombinovať s vlakom. Napríklad Wienerwald-Radrunde. Pozri aj Cyklocesty Dolné Rakúsko dole v odkazoch.

Podrobná mapa cyklociest v Dolnom Rakúsku vo formáte PNG s vyšším rozlíšením, rozmer 6500×5600 pixelov, veľkosť 13 Mb. Na mape chýbajú Pielachtal radweg, Schwarzatal-Radweg a Ötscherland-Radroute.

Kempy

Dunajská cyklocesta kempy
Traisental-Radweg  
Camping am See St. Pölten 47.909388, 16.705500
Terrassen - Camping Traisen 48.042401, 15.603851
Camping Gippelblick Kernhof 47.819798, 15.532605
Campingplatz Erlaufsee 47.790297, 15.282264
Triesting-Gölsental-Radweg
Auwerk-Camping Hainfeld 48.041629, 15.753595
Erholungszentrum Gölsental 48.039880, 15.756431
Camping Paradise Garden Kaumberg 48.019794, 15.943068
Seecamping Masai Mara Berndorf 47.934155, 16.145485
Piestingtal-Radweg
Camping Kohlhofmühl Pernitz 47.891513, 15.953380
Gasthaus Furtner Rohr im Gebirge 47.891513, 15.953380
Ötscherland-Radroute + Ybbstalradweg
Ötscherland Camping Lunz am See 47.862160, 15.036256

Sprievodca:

 Fluss-Radwege Niederösterreich vydavateľ Esterbauer edícia Bikeline, 1:75 000
Popis 12 cyklociest, celková dĺžka popísaných ciest je 1075 km.
Cyklocesty: Kamp-Thaya-March Radweg, Marchfeldkanal-Radwanderweg, Donauradweg Lobau nach Hainburg, Triestingau-Radweg, Triesting&Gölsental-Radweg, Piestingtal-Radweg, Schwarzatal-Radweg, Traisental-Radweg, Kamptal-Radweg, Donauradweg Durch die Wachau, Pielachtal Radweg, Ybbstalradweg

Odkazy na internete:

Traisentalská cyklotrasa
Cyklocesty Dolné Rakúsko
Brožúry na stiahnutie
Traisentalradweg wikipedia
Počasie Dolné Rakúsko


Obsah

Pešia turistika + VHT

Orla Perć
Ötscher
Julské Alpy
Karavanky
Kamnické a Savinjské Alpy
Velebit

Cyklo

Okolo Neziderského jazera
Dunajská cyklocesta
Cyklocesta zámky na Loire
Okolo Bodamského jazera
Traunradweg
Traisental-Radweg Lednicko-valtický areál
Břeclav-Strážnice
EuroVelo - sieť cyklotrás

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict