LYŽOVANIE

Metodika a technika > Rozdelenie bežkárov podľa výkonnosti
Bežkárov môžeme rozdeliť podľa technickej a fyzickej úrovne.

1) začiatočník
Žiadne alebo minimálne lyžiarske bežecké skúsenosti. (1 krát ročne na lyžiach). Nízka alebo priemerná fyzická kondícia (nepravidelná fyzická aktivita, max. 1 krát týždenne), nikdy nepretekal v žiadnom športe ani nenavštevoval športový oddiel. Vie chodiť na lyžiach na rovine. Väčšie či menšie ťažkosti s koordináciou rúk a nôh. Ľahko sa unaví. Nezáujem o kvalitu lyžiarskeho vybavenia, lyžuje na požičanom a často nevhodnom vybavení.

2) mierne pokročilý
Lyžuje nepravidelne alebo má základné lyžiarske skúsenosti z detstva. Často sa venuje i zjazdovému lyžovaniu. Nízka alebo priemerná fyzická kondícia. Možné skúsenosti z iných športov (rýchlejší zvládnutie základných pohybových prvkov). Nikdy nepretekal. Cieľom je rekreačný pohyb a rozvíjanie kondície. Má schopnosť chôdze a sklzu v dvojoporovom postavení, občas praktikuje odpich súpaž, skúša korčuľovať, neobáva sa mierených zjazdov a výstupov. Občas beží vyššou intenzitou. Má vlastnú výbavu alebo si požičiava zodpovedajúce vybavenie. Má základné vedomosti o výstroji.

3) stredne pokročilý
Pravidelne športuje a vyhľadáva aktívny pohyb na bežkách. Je celoživotným bežeckým samoukom (ťažko sa zbavuje špatnej techniky) alebo sa učil lyžovať v detstve. Kondícia nadpriemerná až vynikajúca. Preteká či pretekal v inom športe. Môže mať minimálne lyžiarske pretekárske skúsenosti či plánuje svoju prvú účasť na lyžiarskom maratóne. Preferuje jeden zo štýlov (klasika, korčuľovanie). U klasiky prevažuje technický nedostatok v podobe jazdy na dvoch lyžiach, uplatňuje súpaž prostú i jednodobú, pomerne plynulé strieda techniku v závislosti od terénu. U korčuľovania uprednostňuje techniku 2:1 (korčuľovanie obojstranné dvojdobé). U oboch štýlov prevažuje nedostatočné alebo žiadne vypúšťanie palíc pri odpichu. Široké vedenie lyží v zjazdoch, pluhovanie, celkove vyššie postavenie ťažiska nad oporou. Zadováži si športové či pretekárske lyžiarske vybavenie i oblečení, zaujíma sa o novinky i o spôsoby mazania a údržby lyžiarskeho materiálu.

4) pokročilý
Pravidelný a nadšený bežkár, čiastočne samouk. V mladosti mohol pretekať na lyžiach i v iných športoch. Často sa po dlhej prestávke vracia k bežkám či objavil ich kúzlo pred tridsiatym rokom života. Svoju kondíciu rozvíja systematicky, rád a pravidelne závodí, občas i na kratšie vzdialenosti než maratónske. Pokročilá technika, slušná rovnováha pri jednooporovem postavení (sklz na jednej). Drobné chyby v technike (predčasné položení lyže na sneh pri klasike, nedokončenie odrazu či odpichu pri korčuľovaní, neúplný prenos rovnováhy z lyže na lyžu. Preferencia jednej strany pri korčuľovaní, celkove vyššie postavení ťažiska atd.). Nie je presvedčený, že jeho technika sa dá stále zlepšoval. Dobré až špičkové závodné vybavenie a oblečenie, dobrá znalosť voskovania. Vyhľadáva sebe rovných lyžiarov pre skupinové trénovanie.

5) expert
Na bežkách závodí už od mlada i s možnou krátkou prestávkou. Trénuje systematicky a po celý rok. Závodí vo všetkých dĺžkach, kratšie preteky berie ako súčasť prípravy na maratóny. Ťaží z dobrého vedenia v mládežníckych kategóriách. Lyžiarsku techniku, ktorá je na vysoké úrovni už ďalej výrazne nezlepšuje. Je schopný udržať vysokú výkonnosť i vyspelú lyžiarsku techniku do vysokého veku. Je to lyžiar samotár, vie aký tréning mu najlepšie vyhovuje a neochotne sa prispôsobuje inému štýlu prípravy. Väčšinu času i peňazí investuje do svojho koníčka. Má špičkové lyžiarske vybavení i oblečení, je expertom vo voskovaní. Vyhľadáva sebe rovných lyžiarov pre skupinové trénovanie.


Obsah

Lyžiarska turistika

Výber a údržba bežiek
Úprava skĺznice
Voskovanie bežiek
FIS pravidlá bežky

Metodika a technika

Rozdelenie bežkárov Technika behu
Striedavý beh
Súpažný beh
Korčuľovanie
Metodika behu

Info pre bežkárov

www.nabezky.sk
www.bezkar.sk
BS Kremnica-Skalka

Skialp

Voskovanie a údržba lyží
Nastavenie viazania
Skialpinistické pásy
FIS pravidlá na zjazdovke

Info pre skialpinistov

www.james.sk
www.skimountaineering.sk

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict