VYSOKOHORSKÁ TURISTIKA

VHT > Teleskopické palice
Čím ďalej tým viac sa presadzuje v turistike používanie teleskopických palíc. Používajú sa od jednoduchých túr až po expedície, či je zima alebo leto. Zlepšujú komfort chôdze a znižujú zaťaženie kĺbov a svalstva nôh. Preto už patria k bežnej výbave turistov.

Aké sú výhody použitia palíc?
Pri chôdzi sú zaťažované bedrové kĺby, kolená, kríže, chrbtica a svaly nôh váhou tela a batohu. Čím ťažší batoh tým viac. Kĺby sú vysoko zaťažované hlavne pri zostupe čo vedie k poškodzovaniu chrupavky a postupne k artróze. Palice čiastočne odbremeňujú tieto najviac zaťažované partie. Treba povedať, že samotné palice neliečia už postihnuté kĺby ale zabraňujú ďalším škodám. Zaťaženie kolenného kĺbu odľahčujú až o 30 % a aj pomalšie nastupuje únava svalov čo nepriamo zvyšuje vytrvalosť.
Často sa uvádza údaj, že palice nám pomáhajú pri dennej túre odľahčiť kolená až o 250 ton. Ako sa prišlo k takémuto číslu? Meraniami sa zistilo, že pri každom nasadení palíc odľahčíme nohám 5–8 kg, za hodinu to robí približne 13 ton na rovine a 34 ton pri klesaní a stúpaní. Použitie teleskopických palíc má význam predovšetkým v ťažšom a strmšom teréne a u ľudí s poškodeným pohybovým aparátom.
Okrem zdravotníckeho aspektu nám palice pomáhajú lepšie udržiavať stabilitu pri nosení ťažšieho batohu:
Palice môžeme použiť ešte ako snehovú sondu, pri stavbe núdzového prístrešku, na obranu proti túlavým psom, ako palicu na stan pri klasickom áčku, statív fotoaparátu, dlahu pri úraze a pod. Naopak, palice v žiadnom prípade nemôžu nahradiť čakan pri chôdzi po ľadovci.
Aby sme využili prednosti palíc musíme ich aj správne používať. Dĺžku palíc volíme takú, aby predlaktie tvorilo s ramenom približne pravý uhol (ako u lyžovania). Z toho vyplýva, že pri stúpaní budeme mať palice kratšie ako pri klesaní. Pri traverze nastavíme palice podľa potreby, palica bližšie ku svahu bude kratšia. Pri krátkych traverzoch nemusíme dĺžku palíc prestavovať, jednoducho uchopíme palicu pod rúčkou v správnej výške.
Palice používame obidve. Palice kŕčovite nezvierame, ale ruky visia uvoľnene v pútkach. Nasadenie palíc blízko tela prinesie väčšie odľahčenie, viac šetrí svalstvo rúk, lepšie sa prenáša zaťaženie. Nasadenie palíc ďalej od tela znižuje odľahčenie a stabilitu. Pri zostupe umiestňujeme palice pred telom a môžeme mať dlane na vrchu rukoväte. Palice môžeme používať tak, že použijeme tú palicu ktorou nohou vykročíme (pravá noha, pravá palica) alebo naopak.
U trojdielnych palíc výšku nastavíme tak, že spodnú kužeľovú časť vysunieme na maximálnu dĺžku a požadovanú dĺžku nastavíme vysunutím stredného dielu. Nikdy nevyťahujeme diely viac ako je značka (STOP alebo MAX). Nastavovací mechanizmus dobre dotiahneme, lebo v opačnom prípade môžeme spadnúť hlavou dopredu. Taktiež si nastavíme správnu dĺžku pútka.
Pri ich používaní musíme dávať pozor aby sme palicami neohrozovali proti alebo za nami idúcich turistov. Ak sa dostaneme do terénu, že nám už palice prekážajú tak ich upevníme na batoh a požívame ruky. Palice na batoh upevníme tak aby sme neohrozovali okoloidúcich, hlavne pozor v hromadných dopravných prostriedkoch.
Konštrukcia palíc
Tak ako všetko aj palice prechádzajú vývojom a sú technický zdokonaľované.
dvojdielne vhodné na lyžiarsku turistiku a skialpinizmus sú ľahšie, pevnejšie, môžeme ich lepšie použiť ako lavínovú sondu alebo pri stavbe núdzových saní v prípade úrazu. Dajú sa obvykle nastaviť v dĺžkach 80-150 cm.
trojdielne vhodné na turistiku sú skladné a ľahko ich upevníme na batoh. Dajú sa obvykle nastaviť v dĺžkach 65-140 cm.
Výnimočne dostať aj 4-dielne, sú síce skladnejšie ako trojdielne ale pri rovnakej dĺžke sú ťažšie a majú väčší počet nastavovacích mechanizmov, ktoré môžu byť zdrojom porúch. Ktorý druh si vyberiete záleží na vás.
Ako plus treba hodnotiť ak palice majú vyznačenú stupnicu, pomocou ktorej nastavíme dĺžku.
Nastavovací mechanizmus – najdôležitejšia a najcitlivejšia časť teleskopických palíc. Mechanizmus musí byť funkčný a spoľahlivý. Býva najčastejším zdrojom porúch.
1) Dnes už menej spoľahlivý systém pracuje na princípe, že otáčaním palice sa kužeľom rozťahuje narezané puzdro ktoré tlačí na vnútornú stenu trubky a tým ju fixuje v nastavenej polohe. Je to jednoduchý mechanizmus, na palici vyzerá kompaktne, ale nie je taký spoľahlivý, ťažšie sa zafixuje, môže sa uvoľniť a viesť k úrazu.
2) Spoľahlivejším riešením je páčka na princípe excentra, podobne ako sa aretuje sedlo na horskom bicykli. Používajú ho všetci poprední výrobcovia palíc. Systém má rôzne názvy (FlickLock, SpeedLock, Power Lock …).
3) Najnovšie bol vyvinutý tzv. "Z-system". Palica sa zloží podobne ako lavínová sonda, diely spolu drží zaaretovaná napnutá šnúra. Spojenie je spoľahlivé, nevýhodou je malá variabilita dĺžky. Buď sú palice pevnej dĺžky, alebo ich môžeme nastaviť v rozmedzí cca 20 cm. Pre tých čo hľadajú ľahké, skladné palice je to prvá voľba.
Tlmiaci mechanizmus – majú niektoré palice. Má chrániť kĺby pred nárazmi. Keď si uvedomíme ako držíme palice (ruka ohnutá v lakti) je vlastne zbytočný a predražuje palice, sú ťažšie a majú zdroj porúch navyše. V strmom teréne pri vyššom zaťažení to môže viesť k strate rovnováhy.
Materiál palíc – hliník alebo uhlíkové vlákna.
Hliník – jedná sa o vysokopevný, tepelne upravený hliník (najpevnejší je 7075), alebo jeho zliatiny (dural, titanal). Výhody: palica je pružnejšia, menej náchylná na lámanie, nižšia cena. Nevýhoda: vyššia váha.
Uhlíkové (karbónové) kompozity – Výhody: nízka váha, dobre absorbuje nárazy, vysoká pevnosť na vzper a životnosť. Nevýhody: materiál je krehký, ľahšie sa láme na ohyb pri vyššom zaťažení, vyššia cena.
Niektorý výrobcovia to riešia aj tak, že jeden diel je z uhlíkových vlákien a druhý z hliníka.
Rukoväte – majú byť ergonomické, poskytovať rukám oporu, nekĺzavé, tepelne izolujúce, najčastejšie z plastickej hmoty alebo korku. Niektoré firmy ponúkajú rukoväte sklonené zhruba 7–15° dopredu, čo zodpovedá polohe zápästia.
Niektoré rukoväte sú v spodnej časti predĺžené. Výhodu je, že pri traverzoch nemusíme meniť dĺžku palíc, ale palicu bližšie ku svahu uchopíme nižšie. Takúto úpravu si môžeme urobiť aj sami ak si na palicu nasunieme rukoväť na bicykel. Stačí to urobiť na jednej palici.
Pútko – mäkké nylonové s ľahko regulovateľnou dĺžkou a výhodný je aj poistný mechanizmus ktorý v prípade uviaznutia palice v koreňoch alebo skalnej škáre uvoľní ruku.
Hroty palíc – sú z kalenej ocele alebo vídia. Do skalného terénu sa lepšie hodia vídiové. Na asfalt môžeme použiť gumené krytky.
Tanier – mäkký alebo dostatočne výkyvný aby umožňoval zapichnutie palice aj v strmšom teréne. Veľkosť tanierov volíme nasledovne:
veľké – prachový a čerstvý sneh
stredné – tvrdý sneh a firn
malé – v lete
Bez tanierov by sme palice nemali používať.
Údržba palíc
Teleskopické palice nie sú náročné na údržbu. Palice na vzper vydržia veľa ale nemôžeme ich namáhať ako páku. Vtedy sa ľahko ohnú alebo zlomia. Najčastejšie sa to môže stať keď palica vbehne do nejakej škáry alebo diery. Preto je treba aj v lete nosiť krúžky.
Najväčším nebezpečenstvom pre palice je keď ich zložíme mokré a dlhšie ich nepoužívame. Vtedy dochádza k oxidácii duralu (biely prášok) medzi dvoma trubkami. Môže sa stať, že palice nepôjde ani vysunúť alebo v lepšom prípade sa nám vytvoria na povrchu nepekné fľaky a chrasty. Preto po každej túre ich rozobrať, utrieť a vysušiť.
Približne raz za rok stačí palice rozobrať, vyčistiť. Očistiť a namazať závit nastavovacieho mechanizmu nie olejom ale mazivom na báze teflonu napr. sprej WD-40. Týmto sprejom môžeme nastriekať aj skorodované trubky. Niekedy sa zlomí plastový diel nastavovacieho mechanizmu. Vtedy ho najlepšie nahradíme vysústružením dielu z materiálu silamid, alkamid. Diely z týchto materiálov majú prakticky neobmedzenú životnosť. Ak obnovujeme povrch trubky tak najlepšie práškovými farbami napr. komaxit. Pred túrou si palice skontrolovať ešte doma, hlavne nastavovací mechanizmus, lebo v teréne bez patričného náradia sa môžeme dožiť nemilých prekvapení. Môže sa stať, že nám nepôjde vysunúť palica alebo zaistiť nastavenú polohu.
Pokiaľ sa už palice ťažko vysúvajú treba ich dôkladne vyčistiť, prípadne narovnať ohnutý diel. Keď stratíme tanier alebo špic väčšinou sa dajú kúpiť ako náhradný diel.
Dĺžka palíc
Pre optimálne nasadenie je dôležitá správna dĺžka palice. Dĺžkou palice sa myslí dĺžka od špičky po otvor na pútko na rúčke. Potrebnú dĺžku palíc si môžete vypočítať. Dĺžka je zaokrúhlená na celých 5 cm.
Výpočet dĺžky palíc
výška postavy [cm]
zjazd. lyžovanie [cm]
beh na lyžiach klasika
beh skating, blading
turistika, nordic walking
Na turistiku platí dĺžka palíc na rovine. Pri stúpaní a vyššej rýchlosti sú o 5-10 cm kratšie, pri klesaní sú o 5-10 cm dlhšie, v závislosti od strmosti terénu.

Palice na skialpinizmus
Na letnú turistiku sú vhodné trojdielne palice, ale na skialptúry sú vhodné dvojdielne palice. Majú nižšiu váhu pri vyššej stabilite. Dĺžka palíc po zložení nie je dôležitá, lebo máme aj dlhšie lyže.
Nastavovací mechanizmus musí spoľahlivo fixovať nastavenú dĺžku a umožniť nastavovanie aj v rukaviciach. Najvýhodnejšie je upevnenie "FlickLock".
Rukoväte musia umožňovať dobrý úchop s rukavicami aj bez nich. Predĺženie pod rukoväťou umožňuje v traverzoch meniť úchop bez nastavovania palíc. Ruka na ňom by nemala kĺzať a súčasne chrániť ruku pred chladným kovom. Výhodou je širší vrch rukoväte, čo umožňuje oprieť sa o palicu zvrchu a zároveň uľahčuje vyťahovanie palice zo snehu.
Palice nepotrebujú ohybný špic, lebo sa nepredpokladá, že by vbehol medzi kamene a zároveň palicami vypíname viazanie alebo nastavujeme výšku podpery pod pätou. Špic má byť dlhší, aby aj pri stúpaní na strmšom a tvrdšom svahu tanier nebránil zapichnutiu do snehu.
Zimný tanier má byť väčší, aby aj v hlbokom snehu sme sa mohli dobre oprieť. Niektoré taniere sú na jednej strane zrezané, aby väčší tanier nebránil v strmšom a tvrdšom svahu zapichnutiu do snehu.
Odkazy na internete:
Blackdiamond
Exel
Gabel
Gipron
Klimon
Komperdel
Leki
Masters
top

Obsah

Základy VHT
Bezpečne na horách
Lano
Uzly
Naviazanie sa na lano
Bezpečne na feratách
Stupnice tech. obťažnosti
Sklon svahu
Zlanovanie
Istenie
Bivak
Lavíny
Počasie
Aklimatizácia
Kurz lezenia ľadov
Stravovanie v horách
Pitný režim
Čo na seba Teleskopické palice Veľkosť obuvi
Vrcholy …
Horolezecký slovník
Zdravoveda

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict