VYSOKOHORSKÁ TURISTIKA

VHT > Veľkosť obuvi
Veľkosť obuvi sa vyjadruje číslom, ktoré je odvodené od dĺžky chodidla. Vo svete je mnoho systémov číslovania, v Európe sa veľkosť udáva v týchto systémoch:

Metrický [mm] – systém Mondopoint (ISO 9407), v ktorom číslo zodpovedá dĺžke chodidla v mm. Je to najprehľadnejší, ale žiaľ najmenej používaný systém.
Ako jediný systém označuje dĺžku chodidla, ostatné systémy označujú dĺžku kopyta.
Rozdiel medzi nasledujúcimi číslami je 5 mm.

Metrický [cm] – v metrickom číslovaní zodpovedá číslo dĺžke chodidla v cm + 1 cm prídavok (prstný nadmerok). Číslo hovorí o veľkosti topánky (dĺžke kopyta), nie chodidla.
Rozdiel medzi nasledujúcimi číslami je 1 cm, medzi polčíslami 0,5 cm.

Francúzsky EU [steh] – veľkosť obuvi je vyjadrená vo francúzskych stehoch. V súčasnosti v Európe najrozšírenejší aj keď najmenej prehľadný systém, vznikol ešte za Napoleóna.
Steh vznikol rozdelením 2 cm na tri diely, 1 steh = 2/3 cm = 6,66 mm.
Tento systém nemá polčísla.

Anglický UK [inch] – v anglickom číslovaní sa veľkosť udáva v palcoch (inch=25,4 mm).
Rozdiel medzi celými číslami je 1/3 palca, t. j. 8,46 mm, medzi polčíslami 4,23 mm.

Zistenie veľkosti
1. na nohu si dajte tak hrubú ponožku, akú mienite používať.
2. tesne k stene na podlahu položte papier a postavte sa naň tak, aby sa päta oprela o stenu.
3. na papier označte najdlhšie miesto na chodidle a urobte pravítkom čiaru rovnobežnú s listom papiera.
4. odmerajte dĺžku v milimetroch od okraja papiera po naznačené miesto. Táto miera udáva Mondopoint. Pozor, veľkosť vášho ľavého a pravého chodidla sa môže líšiť. Zmerajte ich obidve a riaďte sa veľkosťou väčšieho z nich.
5. k odmeranej dĺžke pripočítajte 10 mm (tzv. prstný nadmerok, aby sme mohli hýbať prstami).
    Spočítanú dĺžku vložte do kalkulačky a vypočítajte si veľkosť.
Kalkulačka spracuje dĺžku od 210 do 320 mm.
 Dĺžka [mm]
 Mondopoint [mm]
 Metrická [cm]
 EU Francúzska
 UK Anglická
Z UK systému si môžeme vypočítať US veľkosti, US muži = UK + 1, US ženy = UK + 2.
Príklad: UK 6 = US muži 7 = US ženy 8.
Z EU systému si môžeme vypočítať ruské veľkosti, RUS = EU −1,5.
Príklad: EU 40 = RUS 38,5.

Šírka obuvi
Obuv jednej veľkosti môže byť vyrobená v niekoľkých šírkach (obvodových skupinách). Šírka vychádza z obvodu prstových kĺbov a je väčšinou označená vo vnútri topánky buď písmenom, alebo číslom. Vyjadruje šírku chodidla pre ktoré je obuv vhodná. Rozdiel medzi obvodovými skupinami u rovnakej veľkosti je 6 mm.
E 5 najužšia šírka, u nás sa v podstate nevyskytuje
F 6 úzke, štíhle chodidlo (predovšetkým u dámskej spoločenskej obuvi)
G 7 štandardná, najviac používaná stredoeurópska šírka obuvi
H 8 širší typ, vhodný zvlášť pre zimnú obuv
I 9 širší typ, používa sa hlavne u pracovnej alebo loveckej obuvi
CH   13  široký typ kopyta pre pracovní obuv
K 10 najširší typ kopyta pre pracovnú obuv
EE 11 úzke, tzv. americké kopyto
Skúšanie obuvi
Podľa vypočítanej veľkosti vyberte veľkosť topánky, alebo vyskúšajte svoju obvyklú veľkosť. Pozor na rozdielnosť chodidiel u jedného človeka, skúšajte obe topánky. Veľkosť obuvi vyberáme podľa dlhšieho a širšieho chodidla. Rozlišujte obuv podľa spôsobu použitia. Čím horší terén, tým pevnejšie topánky.
Trekingovú obuv skúšajte na hrubšie ponožky a nezašnurovanú. Posuňte chodidlo dopredu a vyskúšajte priestor na päte, mal by sa tam vojsť jeden prst (0,5 – 1 cm). Pre vysokohorskú a expedičnú obuv a topánky pre vysokú záťaž by priestor medzi pätou a topánkou mal byť väčší ako jeden prst (zhruba 1 cm).
Zašnurujte obuv a tlačte pritom pätu dozadu. Potom skontrolujte, či sa päta nešmýka a či môžete hýbať prstami. Vyskúšajte topánky na naklonenej rovine. Pri chôdzi hore by sa nemala zdvíhať päta, pri zostupe by nemali tlačiť prsty. Priestor pred prstami by mal umožniť voľný pohybu prstov v topánke.

Poznámka
Na nete nájdete veľa tabuliek na prevod veľkosti medzi jednotlivými systémami, ale vládne v tom chaos. Nebuďte prekvapený, ak sú medzi tabuľkami rozdiely. Tabuľky aj renomovaných výrobcov obuvi sa odlišujú. Svetoznáma firma Baťa má iné tabuľky na anglickej a iné na slovenskej stránke. Prepočet palcov a stehov, ktoré nepatria do desiatkovej sústavy si každý zaokrúhľuje podľa seba. Dokonca na čísla ktoré ani neexistujú napr. na 3/4. Jednotlivé veľkosti sa neprekrývajú t. j. keď v nejakom systéme vychádza celé číslo, v inom to môže byť nejaký zlomok, alebo vyjde medzi 2 čísla. Okrem toho každý výrobca má svoje kopytá, ktoré nie sú, hlavne v šírke, úplne rovnaké. Aby chaos bol dokonalý, niektorí výrobcovia udávajú mondopoint v centimetroch (čo je pre zmenu japonské číslovanie).
V 60. rokoch minulého storočia, v snahe o zjednotenie veľkostných systémov, bol vyvinutý systém MONDOPOINT, ale nebol prijatý. Zostává tak niekoľko odlišných veľkostných systémov. Okrem tu uvedených, u nás bežných systémov existuje mnoho ďalších národných systémov.
Američania nechcú prijať metrický systém, Európania zase palcový. Američania majú iné číslovanie pre mužov a iné pre ženy, ktoré je o číslo väčšie. Jeden systém meria dĺžku chodidla, druhý zase dĺžku kopyta.
Mondopoint sa ujal pri označovaní lyžiarskej obuvi a v NATO.
Samozrejme, najjednoduchšie je vyskúšať si obuv priamo v predajni, ale dnes v čase internetových obchodov môžeme nájsť na nete veľmi zaujímavé zľavy, kde býva často veľkosť uvedená len v jednom systéme.
Práve to bolo inšpiráciou k napísaniu tohto článku, ktorý má uľahčiť výber veľkosti obuvi pri nákupe
v e-shope.
top

Obsah

Základy VHT
Bezpečne na horách
Lano
Uzly
Naviazanie sa na lano
Bezpečne na feratách
Stupnice tech. obťažnosti
Sklon svahu
Zlanovanie
Istenie
Bivak
Lavíny
Počasie
Aklimatizácia
Kurz lezenia ľadov
Stravovanie v horách
Pitný režim
Čo na seba
Teleskopické palice
Veľkosť obuvi Vrcholy …
Horolezecký slovník
Zdravoveda

 
© www.kstst.sk Valid XHTML 1.0 Strict